Uudised

Kunstiakadeemias saab fotograafiat õppida  

24. mai 1998, 00:00

Sellest sügisest saavad fotograafi karjäärist unistajad Eesti Kunstiakadeemias (EKA) ka fotograafiat õppida.

Uued tuuled puhuvad EKA-s juba 1995. aastast, mil tulevase fotokateedri esialgne juhataja Peeter Linnap ettepaneku tegi. "Idee selline kateeder rajada tuli sellest, et Eestis praegu fotograafiat kui mõttekunsti täismahus õpetavat kooli ei ole," muheles Linnap. Praeguseks on Linnapi tervis oluliselt halvenenud ning uus kateedri juhataja on Eve Kiiler. Ka see, kas Linnap üliõpilastele loenguid pidama hakkab, on kaheldav.

Kõrge tase

Fotokateedri ametlik õppeaeg on neli aastat, iga aasta on jagatud nelja moodulisse, mis jagunevad omakorda kaheks. Kateedri põhimõte on koolitada professionaalsete oskustega fotograafe.

Sügisel alustav fotokateeder hakkab EKA-s koos käima kuus korda nädalas, kella viiest kaheksani õhtul. Ühel päeval on kaks kuni kolm loengupaari. Kahtlemata hakkab enamik tulevastest tudengitest õppima töö kõrvalt, milles ongi õhtuse õppeaja idee.

Õpinguid alustatakse teiste fotokunstnike tööde tutvustamisega, sest alati peab esmalt teadma, mille teised juba ära teinud on, et ei tuleks oma taasleiutatud jalgratta üle vale-uhkust tunda. Muu hulgas hakatakse üliõpilastele värviõpetust, grimeerimist, foto digitaalset töötlust ja dokumentalistikatki õpetama.

Sügisel alustava fotokateedri õppejõud Veiko Valgepea on nentinud, et praegu Eestis nii kõrgel tasemel fotokooli ei ole. "On küll Tartu Kunstikool, kus pigem meediafotograafe koolitatakse," põhjendas ta. Valgepeal on ka õigus, sest teistes fotograafiat õpetavates koolides ei ole nii mitmekesine õppeainete menüü.

Kallis lõbu

Pool aastat õhtusi loenguid ja pildistamist läheb foto-fännile maksma 10 000 krooni või isegi enam. Seega on õppeaasta hind üle 20 000 krooni.

Valgepea sõnul läheb see raha põhiliselt õppejõudude palkadeks ja suurel määral erialaruumide viimiseks kaasaegsele tasemele.

Kindlasti peab tulevasel fotograafil ka oma fotoaparaat olema, kuna kaamerad on väga erinevad ja mõttetu on pidevalt eri aparaatidega harjuda. Praegu maksavad uued profikaamerad kolmkümmend tuhat krooni. Harjutamiseks sobib aga loomulikult ka odavam, umbes paari-kolme tuhande kroonine kasutatud kaamera. Valgepea soovitab ka Jaapani omadest tunduvalt odavamaid Vene kaameraid. "Tuhandekroonisele Vene kaamerale saab Jaapani objektiive külge kruttida," jutustab nõudlik ja kvaliteeti hindav Valgepea.

Näiteks aasta Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kaugõppes õppimine läheb maksma 23 000 krooni, millest EKA fotokateedris õppimine on tunduvalt odavam, kui arvesse võtta, et kokkuvõtes saab üliõpilane aasta jooksul teadmisi ühe kuu jooksul, kella üheksast neljani.

Uus Eesti oludes

Kõrgetasemeliste piltnike koolitamine on nii EKA-s kui ka meie kodumaal uus nähtus. Seda loomulikum näis EKA lahtiste uste päevadel noorte suur huvi asja vastu. "Uskumatult suur huvi on olnud ja vastuvõtukomisjoni on lisainformatsiooni tarvis ka korduvalt helistatud," märkis Valgepea, arvates, et hoolimata eriala kallidusest saab sissesaajate valik raske olema.

Sisseastujal peab olema tehtud ka tiba eeltööd, kuna vastuvõtukomisjon soovib näha tema varem tehtud pilte. Katsetajale antakse ka kohapeal mõni ülesanne, näiteks ajakirjapahnast mingi pilt kokku kleepida. Kateedrisse pürgijatelt oodatakse eelkõige loovust ning nii kaasavõetud kui kohapeal pildistatud fotodelt mitmemõttelisi sõnumeid. Sisseastujate annet hindab kolmeliikmeline vastuvõtukomisjon, kuhu kuuluvad Eve Kiiler, Kai Herkel ja Veiko Valgepea.

Fotokateedrisse võetakse vastu 15 soovijat, kel on vähemalt keskkooli haridus. Dokumente oodatakse 6.-28. juunini ja 6.-10. juulini.

PEETER NIELER

TOOMAS VEEMAA foto:

Fotokateedri loomise idee autor Peeter Linnap aprilli alguses toimunud EKA lahtiste uste päevadel fotograafia põhitõdesid huvilistele selgitamas.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee