Eesti uudised

Heategevusrekord (26)

Martti Kass , 27. detsember 2006 00:00
Foto: Toomas Huik (Postimees)
Eesti Televisiooni heategevussaatesse «Jõulutunnel» annetusi teinud eestlased lõid uue heategevusrekordi: lastereanimobiilide soetamist toetati rohkem kui kolme miljoni krooniga.

Esimesel jõulupühal mitme saatena terve päeva ekraanil olnud «Jõulutunnel» kogus juba esimese tunniga ligi pool miljonit krooni. Et annetusliinid on avatud veel ka täna, võib summa jõuda nelja miljoni kroonini.

«Ootamatult suur oli annetuste hulk,» ei varja heategevusprojekti eestvedaja, saatejuht Margus Saar rahulolu. «Mul on äärmiselt hea meel, et nii läks. Me ei osanud üldse arvata, kuidas selle aasta teema vastu võetakse. Eelmisel aastal oli toetus suur, sest vähiteema oli selline emotsionaalne.»

Koos Tallinna Lastehaigla Toetusfondi ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondiga korjati tänavu annetusi mõlema linna haiglale väikelaste reanimobiili ostmiseks. Kogutud summa eest saavad need haiglad ning ligi pool tuhat enneaegselt sündinud ja intensiivabi vajavat last nüüdisaegse varustusega sõidukid ilmselt lähiajal.

«Juba eelmisel aastal ületasid lahked inimesed meie ootusi. Sel aastal ei osanud kuidagi loota sama palju või rohkemgi annetusi,» tunnistab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi juhataja Merike Kaunissaare. «See oli muljetavaldav saate lõpus istuda ja vaadata, kuidas annetusi voolas nagu allikavett vulinal juurde,» meenutab ta ja tänab südamest kõiki abistajaid.

Lastefondi juhataja sõnul maksab üks reanimatsiooniauto vähemalt poolteist miljonit krooni. «Praegu ei ole maksumus veel täpselt teada, sest tuleb korraldada hange ja mõni seade auto jaoks on ehk olemas ka juba,» ütleb Kaunissaare. Tänu jõuluajal kogutud rahale ei jää autode ost igatahes kaugesse tulevikku, märgib ta.

Ehkki paljuräägitud majandusedu tõttu võis sel aastal rohkem annetusi oodata, on «Jõulutunneli» saade Saare sõnul aastatega muutnud ka inimeste suhtumist heategevusse. «Me tahame, et teema, mille oleme valinud, puudutaks inimesi. Kui see ei ole minu laps, kes abi vajab, siis võib see olla mu sõbra või tuttava laps. Praegu tehtud annetustest saavad abi kõik lapsed, kes seda vajavad, hoolimata sellest, kas nad on rikkast või vaesest perest,» arvab Saar.

Sel aastal tegi «Jõulutunneli» saade esimest korda ka mitu otselülitust Eestimaa mitmesse paika. Traditsiooniliselt esines heategevuse toetuseks hulk artiste ja avaliku elu tegelasi.

Eelmistel aastatel «Jõulutunneli» kaudu tehtud annetused

2005 koguti 2 432 675 krooni

2004 koguti 879 475 krooni

2003 koguti 501 950 krooni

2001 koguti 263 025 krooni

2000 koguti 249 525 krooni

1999 koguti 140 000 krooni

Üle 400 000 Kolgaküla rahvamaja taastamiseks

TV3 heategevuslik erisaade «Kes tahab saada miljonäriks?» tegeles jõulude ajal samuti heategevusega ja kogus tules hävinud Kolgaküla rahvamaja taastamiseks üle 400 000 krooni. Saates mängisid isa ja tütar Andrus ja Marta Vaarik, kes võitsid heategevuseks 125 000 krooni. Mati ja Artur Talvik võitsid 250 000 krooni ning Tõnu Kilgas ja Katrin Karisma lisasid heategevussummale 32 000 krooni.