Maailm

Christer Fuglesang teeb ajalugu (1)

Aadu Hiietamm , 21. detsember 2006, 00:00
AVAKOSMOSES: Rootsi astronaut Christer Fuglesang käis Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS) viibimise ajal kolm korda avakosmoses.Foto: AFP/Scanpix
Rootsis on USA kosmosesüstiku Discovery seekordset lendu jälgitud erilise tähelepanuga, sest selle seitsmeliikmelisse meeskonda kuulub esimene Rootsi astronaut Christer Fuglesang.

Christer Fuglesangil oli esimesel kosmoselennul täita väga oluline roll. Ta käis Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) pardal viibides koos ameeriklase Robert Curbeamiga avakosmoses koguni kolm korda. Nad kinnitasid robotkäe abil kosmosejaama külge üle kolme tonni kaaluva metalltala ning parandasid kinnikiilunud päikesepaneeli.

Kuna päikesepaneeli remont venis, pöördub kosmosesüstik Discovery tagasi Maale homme, kavandatust päev hiljem. Maandumine on planeeritud Floridas Kennedy kosmosekeskuses.

Lapsepõlveunistus

Christer Fuglesang (49) väidab, et kinnisidee kunagi maailmaruumi lennata sündis tal juba kaheksandal sünnipäeval 18. märtsil 1965. Sellel päeval nägi ta televiisorist kaadreid Vene kosmonaudi Aleksei Leonovi viibimisest avakosmoses. «See oli võimas,» meenutas tänane astronaut lapsepõlveunistust päevalehele Dagens Nyheter.

Möödus 25 aastat ning siis võttis Stockholmi ülikoolis osakestefüüsikas doktoritöö kaitsnud Christer Fuglesang lapsepõlveunistuse täitmise tõsiselt päevakorda. Appi tuli õnnelik juhus. Nimelt märkas tema sõber Per Rundbom päevalehes Dagens Nyheter kuulutust, milles Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) otsis astronauti.

Fuglesang ei mõelnud kaua, ta täitis põhjaliku avalduse ning pääses 22 000 kandideerija seast lõppvooru, kuhu lubati kuus astronaudi karjäärist unistanut. Väärib tähelepanu, et soovinute seas oli tervelt 294 rootslast.

Lõppvooru pääses kuus kandidaati, kellest kolm (Fuglesangi kõrval veel hispaanlane ja belglane) saatis ESA 1992. aasta oktoobris Moskva lähistele Tähelinna, kus asub Vene kosmonautide ettevalmistuskeskus.

Fuglesangile lubati, et ta pääseb kosmosesse 1995. aasta sügisel, kui kosmoselaev Sojuz pidi lendama Vene orbitaaljaama Mir, mis lõpetas eksisteerimise 2001. aasta märtsis.

Paraku eelistati tookord Fuglesangi Saksa treeningukaaslast Thomas Reiterit. Saatuse irooniana lendab Christer Fuglesang praegu Discovery pardal koos Thomas Reiteriga, kes pöördub Maale tagasi pärast viiekuulist viibimist kosmosejaamas. Sakslase asemel jäi ISSi varasema kosmosekogemuseta astronaut Sunita Williams.

Pikk ootamine

Pärast Tähelinna liitus Fuglesang 1996. aasta sügisel USA kosmoseagentuuri NASA programmiga.

Paraku jõudis nii mõnigi hilisem astronaudikandidaat kosmosesse enne Fuglesangi. Otsustas raha, sest Rootsi ei investeeri kosmoseprogrammidesse nii palju kui mõni teine riik. Oma osa mängis ka 2003. aastal toimunud kosmosesüstiku Columbia katastroof, mis peatas ajutiselt süstikuprogrammi.

Juba näis, et Christer Fuglesangile jääb igavesti dublandi roll ning ka rootslased hakkasid temasse usku kaotama. Rootsi õhtuleht Aftonbladet kuulutas mehe kolm ja pool aastat tagasi koguni kõigi aegade üheks suuremaks luuseriks.

Visaduse ja jonnakusega silma paistnud Fuglesang ei andnud aga alla ning 10. detsembri varahommikul jõudis ta sihile. Kosmosesüstik Discovery viis ta koos kuue kaaslasega maailmaruumi. Discovery viis Rahvusvahelisse Kosmosejaama neli tonni varustust ja astronaudid paigaldasid seal uusi osi, kaasa arvatud kilbisüsteemi kaitseks väikeste meteoriidikildude vastu.

ISSi ehitus peaks lõppema aastal 2010. Sada miljardit dollarit maksva kosmosejaama valmimiseks tuleb NASAl saata süstikuid orbiidile veel vähemalt 13 korda.

Kui kõik läheb plaanipäraselt ja ilmaolud lubavad, siis maandub Discovery Floridas Kennedy kosmosekeskuses homme õhtul kell 22.56 Eesti aja järgi. Igaks juhuks seatakse valmis veel kaks maandumiskohta, üks Californias ja teine New Mexicos. Fuglesangile tähendab see 13päevast kosmoselendu.

Möödunud reedel vestles ISSi pardal viibiv Christer Fuglesangiga televisiooni otsesaates Rootsi kroonprintsess Victoria, kes esitas talle kutse Rootsi kuningapaleesse.

«Ootan seda külastust innuga. Mul on ka eriline kingitus kuningale,» tsiteeris TT/BNS Fuglesangi vastust.

Kroonprintsess uuris kaasmaalaselt, kuidas ta ennast kosmoses tunneb. Christer Fuglesang vastas, et muljed on ületanud kõik ootused.

Christer Fuglesang on abielus, peres kasvab kolm last, kaks tütart ja poeg. Vabal ajal meeldib talle purjetada, suusatada, lendavat taldrikut lennutada ja lugeda. Ta elab koos perekonnaga USAs Texase osariigis Houstonis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee