Uudised

Aasta Ema sai auhinna  

11. mai 1998, 00:00

Ajaloolane Sirje Kivimäe peab eeskujuks eesti talunaist

KERSTI NEIMAN

Aasta Emaks valitud ajalooteadlane ja nelja lapse ema Sirje Kivimäe (51) peab enda suurimaks eeskujuks tavalist eesti talunaist, kel jätkus eestlaslikku jonni ja armastust töö vastu ning baltisakslastelt päranduseks saadud eneseväärikust.

Eile andis president Lennart Meri ajalooteadlasele ja -õpetajale Sirje Kivimäele emadepäeva kontsert-aktusel Estonia Kontserdisaalis üle esimese Aasta Ema auhinna. Aasta Ema valis Eesti Naisliit.

President oli siiralt üllatunud, et tema ammusel perekonnatuttaval ja mõttekaaslasel Sirje Kivimäel on neli last, et ta on suutnud nad võõrastele peaaegu märkamatult ning kutsetööd jätkates üles kasvatada.

"Meid ühendab Sirjega salaarmastus ajaloo vastu," ütles president kunstnik Tiiu Aru tehtud ema ja last kujutavat hõbedast mälestusprossi Sirje Kivimäele üle andes.

Sirje Kivimäe sõnul on tema huvikeskmesse jäänud baltisakslased ja naised praeguses Eesti ühiskonnas tõrjutud seisus. Baltisaksa kultuuri seltsi esinaisena ning aastaid selle etnilise grupiga tegelenuna peab ta suurimaks baltisaksa pärandiks eesti naisele aadellikku väärikust.

"Minu neli last ja mees on alati kõigega ise hakkama saanud ning pole mind kunagi takistanud mõnele ajalookonverentsile sõitmast või arhiivis rahulikult töötamast," väitis Sirje Kivimäe, kes töötab aastaid Tartu Ülikooli ajaloolektorina ning Tallinna 32. keskkooli õpetajana.

Sirje Kivimäe lapsed on vanemate kombel tugeva missioonitunde ja sotsiaalse närviga. Vanem tütar töötab Aidsi ennetuskeskuses, keskmine meditsiiniõena ning noorim juhib tugiõpilaste liikumist. Pojast pesamuna käib veel koolis.

Aasta Emaks kandideeris 28 naist

Eesti Naisliidu esinaise Siiri Oviiri sõnul valis liidu eestseisus esimese Aasta Ema 28 kandidaadi hulgast välja juba 1. mail.

"Uue auhinnaga tahtsime väärtustada eesti kodu ja harmoonilist perekonda," põhjendas Oviir uue tiitli sisseseadmist. "Kui aasta naise tiitel kajastab eelkõige töösaavutusi, siis Aasta Ema valimisel arvestati enam kaunist kodu ja täiuslikku perekonda, mis tagab eesti rahva kestmajäämise."

Aasta Ema statuut näeb ette, et valitav peab olema Eesti Vabariigi kodanik, kellel on vähemalt kaks last ning kes on tunnustatud ka kutsetöös.

Kandidaate esitasid kohalikud omavalitsused, koolid, naisliidud jms.

"Kõige enam konkureeris Aasta Ema tiitlile õpetajaid, õdesid, arste ja väikeettevõtjaid, mitmel neist on neli-viis last ning selle kõrvalt on nad suutnud ka väljaspool kodu silma paista," tõdes Oviir.

Oviiri sõnul oli kandidaate üle Eesti, alates piiriäärsetest küladest Võrumaal ja lõpetades väikesaartega. Noorim esitatud kandidaat oli 29- ja vanim 65-aastane.

Eesti Naisliidu 11-liikmeline juhatus valis Aasta Ema kolmes voorus ning finaali jõudnud kandidaatide vahel käis Oviiri väitel kõva rebimine, sest toetus neile oli peaaegu võrdne. Eesti Naisliidul on Oviiri väitel kavas valida ka Aasta Isa ning selle tiitli esimene kandja Eestis kuulutatakse välja novembris isadepäeval.

Eesti kodu pole piisavalt turvaline

Aasta Ema tiitli üleandmisele eelnenud kontsert-aktusel sai sadade Estonia Kontserdisaali kutsutud eesti perede ees sõna president Lennart Meri, kes rõhutas hoolitsust kodu eest, mis pole kampaanialikult lühiajaline tegevus, vaid kestab igavesti. "Kodu pole pelgupaik, vaid alusmüür, meie julgeoleku vundament," ütles president. President tuletas poliitikutele meelde, et nad pööraksid rohkem tähelepanu ka üürnike-omanike probleemile ning tagaksid eesti kodu turvalisuse ning selle, et kellelgi poleks väljatõstmise hirmu.

Lapsed kinkisid esindusperekonnale turukotid

Eesti õpetajate seltsi eestvedamisel korraldatud konkursi "Turukott emmele" raames tegid tekstiilikoti näol emale kingituse tuhanded eesti lapsed. Osavaimate kotimeistrite tööd andsid lapsed üle Eesti esindusperekonnale.

Suurte taskutega turukoti Helle Merile meisterdas Kristiina Kurg Sagala põhikoolist ning kala-aplikatsioonidega kalakoti Lennart Merile õmblesid Meelis Kallas ja Aivar Reinold Palamuse põhikoolist.

Pärast kontserti võttis president traditsiooniliselt Kadrioru lossis vastu paljulapselisi peresid, pakkudes neile kohvi ja maiustusi.

VAMBOLA SALUPUU foto

President Lennart Meri ütles auhinda üle andes, et teda ühendab Aasta Ema tiitli pälvinud Sirje Kivimäega salaarmastus ajaloo vastu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee