Foto: Mustika ostukeskus
Regina Hansen 15. detsember 2006 00:00
Maaromantika, luksuslikkus ja lapsemeelsus – Mustika ostukeskuse sisekujundusvõistlusel «Jõulud kodus» võistlesid väga erineva meeleoluga toad. Võitis kõige julgem töö.

Osvald Tilga kujundatud toa puhul ei leidnud vaatajad ühist keelt: kas põrandale sirgesse ritta laotud suhkrutükkide ja lõhutud nõude eest toas prallet pidanud päkapikke kiita või laita. Külmaks ei jätnud see tuba aga küll kedagi ja kui vaadata võistlustingimusi, siis olid kõik nõudmised hiilgavalt täidetud – hinnati ju eelkõige fantaasiat ja uudset lähenemisnurka.

Vastakaid tundeid tõi ka Kudrun Vungi teise koha pälvinud toakujundus – osa meelest oli lauale kuhjatud küünaldega tuba šikk ja maitsekas, mõne meelest jälle kõle. Kolmanda koha sai Marko Ala, kes oli toa vägagi trenditeadlikult sisustanud. Tänavune jõuluvärv on just nimelt must. Selle pretensioonika seinavärvi juurde oli Ala suutnud luua õnnestunud valgustuslahenduse.

Mustika ostukeskuse neljas nutika kujundaja konkurss ahvatles suure auhinnafondiga, mis oli 50 000 Eesti krooni. Võrdsed võimalused võita olid nii neil, kellel on juba olemas kogemus sisekujundajana kui ka lihtsalt asjahuvilistel.

Finaali pääsemine otsustati esitatud eskiiside alusel, kus arvestati disaineri ja meeskonna fantaasiat, loomingulist lähenemist jõuluteemale, teostatavust ja professionaalset esitlust.

Mustika keskuses said võimaluse jõuluteemalist tuba sisustada kokku kaheksa finalisti.

«Meie lemmikud langesid kokku žürii omadega, sest ootasime eelkõige midagi huvitavamat ja tavapäratumat jõuludeks,» ütleb Mustika ostukeskuse turundusjuht Kairi Räpp. «Konkursist osavõtjaid oli 40–50 ümber. Paar finaali pääsenut võtsid osa ka eelmisest konkursist. Ühel neist, Kudrun Vungil, oli see väärt ettevõtmine, sest kui ta eelmine kord esikolmikusse ei pääsenud, siis seekord sai ta teise koha.»

Võistlejate seas oli nii asjaarmastajaid kui ka neid, kes kujundamist õpivad või sel alal töötavad: «Mõned osavõtjad õpivad sisekujundust; võistlejate seas oli ka üks klaasikunstitudeng, maastikuarhitekt ja dekoraator.»

Nutika kujundaja konkursi «Jõulud kodus» võitjad

I koht ja 25 000 krooni | Osvald Tilk

II koht ja 15 000 krooni | Kudrun Vungi

III koht ja 10 000 krooni | Marko Ala

1 Julgelt must:

Marko Ala kujundatud 1. toa puhul pälvis trendika musta värvi kasutamine kommenteerijatelt nii kiidu- kui ka laidusõnu: «Minule tekitab see tuba pigem matuse- kui jõulumeeleolu. Mulle meeldivad need kuused ja rohked kingipakid. Hästi ilus ja säästab tüütust okka-koristusest. Musta värvi kasutus on väga julge ja huvitav lähenemine. Tekitab müstilise tunde. Sünge ei ole see tuba teps mitte, kuna kuldsed/valged detailid ja roheline sein tasakaalustavad musta. Pits on väga šikk, sobib küünlajalgadega väga hästi.»

2 Piparkoogihõnguline ja pehme:

3. toa ja Eva Herrera loomingu austajad jagasid kiitust: «Minu kõige lemmikum. Nii mõnusad värvid ja see pehme voodikate... rääkimata sellest põrsast. Soojade värvidega ning meeldivat jõuluhõngu täis tuba... Eriti võiks see meeldida lastega peredele Boks pole lihtsalt boks, vaid nagu päristuba. Seda isegi kaubanduskeskuse kõledates tingimustes.»

3 Papist klaver ja ostukäru:

2. toa ja Mari-Ann Mardo poolehoidjad tõid plussina välja, et tuba on teistest erinev; kriitikute arvates meenutas see tuba aga mingit nukuteatri kujundust. «Eeldan, et tubade puhul eeldatakse ka funktsionaalsust ehk siis peaks selles toas olema võimalik ka elada. Pabertist seinad, kust tuppa sai kiigata, ei mõjunud eriti soliidselt.»

4 Vahva, aga kas just kodune?

Osvald Tilga kujundatud 4. toa kohta öeldi: «Seinad on huvitavad ja põrandale laotatud suhkrutükid mahendavad keskuse külma plaatpõranda kõledust. Kõva pidu on siit vist üle käinud - katkised nõud, peidust väljas ulakad päkapikud ja pohmastressis peaga piinliku täpsusega laotatud suhkrutükid põrandal. Omamoodi lahe!»

5 Jõulud Aafrikas?

Kärt Maala mõttelend 5. toas tegi pisut nõutuks: «Tuba on jäänud tühjaks ja päkapikk natuke õudne. Kas oli kiiruga tehtud? Või tahetakse öelda seda, et tänapäeva kommertsmaailm rikubki igasuguse jõulutunde ära ja alles jääb tühjus?»

6 Nagu kontori ooteruum:

Hindajad ei jõudnud Kudrun Vungi käekirja kandva 6. toa puhul kokkuleppele: «Väga mõnusa meeleoluga tuba, värv, vorm, detailid moodustavad hea jõulukompoti. Lilla-valge-roheline on koos mõnusad, aga see punane (eriti lillal seinal) on veitsa õõvastav ja ärritav. Kuidagi kõle, tühi ja tume ja detailid on mõõtkavaliselt pisut paigast ära, aga samas küünaldemere värvid on mõnusad ja selle toa pärl on see lahe solgitoru-toolijala lamp.»

7 Heinad linnakoju:

Kaire Palki kiideti julguse eest lahendada 7. tuba maalähedaseds võtmes: «Vot põhk ja roog mulle meeldivad...iseasi, kas sellises toas ja sellise mööbliga. Õled võiksid olla pigem maakodus ja vanas stiilis mööbliga toas. Aga mõte iseenesest hea. Kindel värk, et muhu seelikus memm rullib kõrvaltoas piparkoogitainast!

8 Kuldne puu ja punane sein:

Mirja Marksi ja Lauri Kiluski sisekujundusega 8. tuba tundus osale hindajatele šikk, mõne arvates oli punasega liialdatud: «Pikemal viibimisel ruumis võib tekitada stressi. Kuu seinal on armas! Kuldsed jutid seinal ei tahagi enda kõrvale midagi muud saada.»