Eesti uudised

«Jõulutunnel» tõttab appi. Pääsetud lapse ema kutsub inimesi reanimobiilide ostmiseks annetama (43)

Katrin Rohtla , 28. november 2006 00:00
PÄÄSTAB ELUSID: Lastereanimobiili brigaadi õde Jelena näitab sõiduki varustusse kuuluvat kuvöösi.Foto: Tiina Kõrtsini
ETV heategevussaade «Jõulutunnel» kogub tänavu annetusi üle miljoni krooni maksvate lastereanimobiilide ostuks. Ema, kelle vastsündinud tütar Võrust lastereanimobiiliga Tartusse viidi, usub: hästi varustatud auto päästis lapse elu.

Esimesel jõulupühal, 25. detsembril läheb juba kuuendat korda ETV eetrisse saade «Jõulutunnel». Tänavu kogub saade vaatajate annetusi väikelaste vajadusteks seadistatud reanimobiilide ostuks Tallinna Lastehaigla Toetusfondile ja Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefondile.

Anne teab, kui oluline selline sõiduk on. Tema tütar Egeli sündis 19. novembril Võrus viis päeva määratud sünnikuupäevast varem. Ligi neljakilone ja 50 cm pikk tüdruk sündis kell 16.40. «Ämmaemandal jäi hing kripeldama, et lapse käed-jalad vahepeal sinised on,» ütleb nelja lapse ema Anne. «Ma sain tütrele kolm korda rinda anda ja mulle tundus kõik korras olevat,» ei osanud ta algul midagi paha karta.

«Kutsusid: tulge ja jätke lapsega hüvasti»

Laps sai ema juures olla kella 23ni, siis selgus, et beebi ei saa korralikult hapnikku. Lapsele pandi hingamisaparaat ja Tartust kutsuti kohale lastereanimobiili brigaad, kes lapse pool tundi pärast südaööd Tartusse viis.

«Kutsusid, et tulge ja jätke lapsega hüvasti. Selline tunne oli, et ei näegi teda enam, see oli šokk. Mõtled ikka kõige hullemat,» meenutab ema.

Tartu Ülikooli Kliinikumis selgus, et Egelil on kaasasündinud südamerike. Et laps ellu jääks, tuli teda opereerida ja suurendada südamekodade vaheseinas ava.

«Ma ei julge sellele mõeldagi, mis oleks saanud, kui poleks olnud reanimobiili ja last ei oleks saanud Tartusse viia,» ohkab Anne. «Teda polekski siis olnud, ta ei oleks ilma abita saanud kaua elada.»

Nüüd seisab perel ja arstidel ees tähtis otsus: kas teha veel üks operatsioon või oodata ja lasta lapsel kasvada.

«Ma usun, et kui ma teda hästi hoian ja hästi palju tema peale mõtlen, siis peaks kõik hästi minema,» ütleb Anne. Ta loodab, et ehk paneb Egeli lugu mõtlema ja annetama reanimobiilide ostuks. «Sa mõtled, et mind see niikuinii ei puuduta, aga millalgi ei tea ju elu ette. Kas enda lapse või sugulasega võib juhtuda,» rõhub Anne inimeste südametunnistusele.

Elu eest pole mõtet põgeneda

«Jõulutunneli» saatejuhi Margus Saare sõnul ei meeldi paljudele jõulude ajal väga kurbadest asjadest rääkida. «Minu arust me ei ole vinti üle keeranud, ega siis elu eest ei ole mõtet põgeneda – selliseid asju lihtsalt juhtub.»

«Kui me ühel aastal käisime lastehaiglas ja ma nägin kuvöösi (enneaegsete kambrit – toim), millele oli kirjutatud «Jõulutunneli rahaga soetatud», siis mul tekkis küll tunne, et jõle äge, see on poolteist aastat tööd teinud ja ei tea, mitu last siit juba läbi käinud on,» meenutab Saar.

Mullu kogus «Jõulutunnel» 2,4 miljonit

1999 – 140 000 krooni kasu- ja suurperede lastele spordi- ja vaba aja veetmise vahendite ostuks.

2000 – 249 525 krooni Tartu ja Tallinna lastehaiglale vastsündinute suremuse vähendamiseks mõeldud kuvööside ostuks.

2001 – 263 025 krooni Tartu ja Tallinna lastehaiglale enneaegselt sündinud laste hingamist toetavate aparaatide ostuks.

2002 ETV heategevussaadet ei korraldanud.

2003 – 501 950 krooni Tartu Ülikooli Kliinikumile ja Tallinna lastehaiglale gastroskoobi, soolestiku uurimise aparaadi ostuks.

2004 – 879 475 krooni Tartu ja Tallinna lastehaiglatele diabeedi monitooringuks vajaliku veresuhkrumonitori ja insuliinipumba ostuks.

2005 – 2 432 675 miljonit krooni Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefondile ja Tallinna lastehaigla toetusfondile vähihaigete laste raviks ning Eesti Vähiliidule mammograafi soetamiseks.

2006 – enneaegsetele ja väikelastele sobiva reanimobiili soetamiseks.