Pommiplahvatuse korraldaja kohtu ees

ANNELI RÕIGAS

Täna möödub kaks aastat päevast, mil ameeriklasi vapustas kohutav terroriakt. Oklahoma mitmekorruselise föderaalhoone peaaegu põrmustanud ülivõimas plahvatus tappis 168 inimest, sealhulgas 19 last. 500 inimest sai vigastada.

McVeigh süüdistab valitsust 80 inimese massimõrvas

Kaks aastat pärast tragöödiat on kohtu ees esimene süüdistatav, külmavereline Timothy McVeigh, kes vihkab USA valitsust ja peab end kangelaseks. McVeigh, kes võitles Lahesõja ajal USA armee koosseisus Iraagi vastu, ühines hiljem USA valitsuse vastase grupiga. Grupp süüdistas valitsust massimõrva korraldamises 1993. aastal Texase osariigis Wacos. Mäletatavasti hukkus toona tule ja kuulide läbi David Koreshi poolt juhitud usulahu 80 liiget, keda võimud ründasid pärast 51 päeva kestnud piiramist, et kurbmäng lõpetada. FBI väidab, et puhkenud tulekahju süütasid piiratavad ise.

McVeigh süüdistab võime ka tema isiku järele luuramises. Peagi pärast Lahesõja lõppemist valdas teda iseäraline paranoia. Nimelt kurtis ta korduvalt oma tuttavatele, et FBI on opereerinud tema kehasse erilise eletroonilise seadeldise, mille abil kogu tema tegevus salvestatakse...

Mõni aeg tagasi Oklahoma ajalehes avaldatud kirjas süüdistab McVeigh valitsust Wacos hukkunud inimeste surmas. Väidetavalt korraldas McVeigh Oklahoma pommiplahvatuse just kättemaksuks Wacos toimunu eest.

Kui McVeigh süüdi mõistetakse, võib teda oodata surmanuhtlus. Nii kannatanud kui avalikkus näivad ta süüs juba kindlad olevat, uskudes ka, et mees mõistetakse surma ning ühel päeval viiakse kohtuotsus ka täide.

Kohtuprotsess toimub Colorado osariigis Denveris, mitte aga Oklahomas, et hoida ära liigseid emotsioone. Protsess arvatakse kestvat umbes kaks kuud.

Kohtus tuleb süüdistajatel tõestada, et just McVeigh oli see, kes rentis saatusliku veoauto, laadis selle lõhkeainega ning pani koorma föderaalhoone ees plahvatama.

Peamiseks tunnistajaks on McVeighi kaaslane

Vähemalt kolm olulist tunnistajat, kes on varem kinnitanud, et nägid McVeighi 1995. aasta 19. aprilli hommikul kuriteopaigal, on osutunud mitteusaldatavaks. Valitsuse peamiseks tunnistajaks peetakse McVeighi kaaslast Michael Fortieri, kes olnud terroriplaanist juba enne selle toimumist teadlik. Fortier nõustus McVeighi vastu tunnistama pärast seda, kui talle endale esitati süüdistus pommiplahvatuse korraldamises.

Oklahoma pommiplahvatuse korraldamise eest astub peagi kohtu ette ka kolmas mees, McVeighi relvavend Lahesõja päevilt Terry Nichols.

Segadusi on kohuprotsessi eel kogutud süütõenditega. Mõni aeg tagasi pressi lekkinud justiitsministeeriumi mahukas aruandes süüdistatakse FBI-d süütõendite kogumise küündimatuses ning selles, et FBI tegi vääraid järeldusi lõhkeaine koguse ja koostise osas.

Süüdistajate sõnul viitavad McVeighi arreteerimise hetkel võetud proovid selgelt, et mehe riietel ja jalanõudel oli jälgi samast lõhkeainest, mis põhjustas Oklahoma pommiplahvatuse.

McVeighi kaitsja Stephen Jones (määrati kohtu poolt) plaanib rõhuda süütõendite vähesusele ja ekspertide eri järeldustele, et viidata uurijate ebakompetentsusele.

Uueks seebiooperiks kohtuprotsess ei kujune

Pärast O.J. Simpsoni käralist mõrvaloo arutamist, mis teleri vahendusel muutus tõeliseks üleriiklikuks seebiooperiks, kujuneb McVeighi kohtuprotsess kõmulisimaks päevadraamaks. Uut teleseriaali sellest siiski ei kujune, sest föderaalprotsesside puhul ei lubata kohtuprotsessi televisioonil filmida. Pommiplahvatusest eluga pääsenud ning ohvrite omaksed, kes kõik kohtusaali ei mahu, saavad protsessi teleri vahendusel siiski jälgida, kuid ülejäänud peavad leppima kommentaaride ja intervjuudega.

Erinevalt Simpsoni protsessist on seekord kasutusel ka rida erilisi turvameetmeid, näiteks pannakse kõik 12 vandekohtunikku istuma kõrge barjääri taha, et nende isikut poleks võimalik kindlaks teha. Just vandekohtunike valimise pikk protseduur on kohtuprotsessi algust edasi lükanud.

Kohtunike turvalisuse pärast muretsemiseks on ka põhjust. USA-s on terve rida hullude jõuke, kes vihast valitsuse vastu ähvardavad riiki uute terroriaktidega. Mõni nädal tagasi said Atlanta telejaamad näiteks kirja organisatsioonilt, mille liikmed kutsuvad end Jumala Armeeks. JA võttis endale vastutuse kahe tänavu toimunud pommiplahvatuse eest, milles hukkus 12 inimest. Üks plahvatus toimus abordikliiniku, teine aga homode klubi ees. Erandlik on kirjas aga see, et ka Jumala Armee süüdistab valitsust Waco massimõrva korraldamises ning ähvardab Washingtoni "totaalse sõjaga".

Reuteri foto

Nii nägi välja Oklahoma föderaalhoone pärast pommiplahvatust.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis