VAHELE JÄIME? Tallinki juhatuse esimees Enn Pant ja juhatuse liige Andres Hunt on Silja Symphony laevapere kinnitusel mehed, kes 24. oktoobri öösel Stockholmi sõitnud laeval juhatuse liikme Keijo Mehtoneni kaastegevusel möllasid.Foto: Peeter Langovits (Postimees)
Kadri Paas 9. november 2006 00:00
Silja laevapere tundis ära Tallinki tippjuhid, kes baaritöötaja kallal vägivallatsesid, hommikueinelauas röstri süütasid ja naistöötajaid käperdada üritasid, kinnitab meremeeste ametiühing.

Rootsi meremeeste ametiühing kavatseb Tallinki juhtkonna Silja Symphonyl mürgeldamise pärast politseisse pöörduda, teatab meremehi esindava ametiühingu SEKO juht Janne Ruden, kes nimetab süüdlasteks eestlasi Enn Panti ja Andres Hunti. Tema sõnul peab Tallinki juhtkond kõigi Silja laevaperede ees vabandust paluma, kirjalikult kinnitama, et midagi niisugust ei juhtu enam kunagi, samuti kirjalikult loobuma igasugustest katsetest laevad Rootsi ja Soome lipu alt Eesti lipu alla viia, peale selle tuleb solvatud laevaperele maksta kopsakas rahasumma.

Tallinki tippjuhid tähistasid 24. oktoobril Helsingist Stockholmi suundunud Silja Symphonyl firma Soome-poolse juhi ametist lahkumist. Kokku möllas tol ööl laevas ka paarkümmend firma Eesti-poolset tipp- ja keskastme juhti ning nendega seotud inimest.

Rudeni sõnul keeldus Tallinki juhtkond baarist selle sulgemise järel lahkumast ja hakkas endale ise napse võtma. Väidetavalt joodud 800 eurot maksvat konjakit otse pudelikaelast.

Ametiühingujuht Janne Ruden ütles eile ETV «Aktuaalsele kaamerale», et üks juhatuse eestlasest liige läks laeva baarimehele kättpidi kallale. Nii purunenud tolle prillid. Baaris purjutanud miljonäridele ei meeldinud, et joomakoht õigel ajal suletakse ning nende pudelid tühjendamata jäävad.

Laevapere liikmed on teenrid?

Lisaks vägivallatsemisele sõimasid tippjuhid laevapereliikmeid Ilta-Sanomate väitel halvustavalt teenreiks, kes on bosside omand ja peavad iga nende korraldust täitma. Kõlasid ähvardused töötajad «odavamate ja kuulekamate» vastu vahetada.

Ka ajasid sigareid soovinud juhtkonnaliikmed laevatöötajad öösel üles ja nõudsid kaupluse avamist. Töötajate vastuvaidlemise peale toonitasid nad, et on Tallinki bossid ja nende käske tuleb täita.

«Meile teadaoleva informatsiooni kohaselt on meie töötajad tundnud ära kolm isikut Tallinki juhtkonnast. Need on härra Enn Pant, härra Andres Hunt ning härra Keijo Mehtonen,» kinnitas Ruden ETV «Aktuaalsele kaamerale».

Hommikul vaevas pool ööd laaberdanud seltskonda nii kõva peavalu, et nad istusid lauda, õllepurgid käes, ja püüdsid röstrisse kala toppida, et seda seal grillida.

Röster süttis, kinnitab Rootsi ajaleht Aftonbladet. Halvemal juhul oleks võinud laeval tulekahju puhkeda.

Vähe sellest. Ilta-Sanomate andmeil püüdsid pohmellis juhtkonnaliikmed laevapere naistöötajaid käperdada.

Rudeni sõnul käitusid Tallinki juhid justkui eelmise sajandi alguse direktorid – nagu oleksid töötajad nende isiklik omand, kellega võib teha ükskõik mida ja kellelt kõike nõuda.

«Oldi normaalselt purjus!»

Tallink Finlandi ja Silja Finlandi juht Keijo Mehtonen lükkas ajakirjanikega kõneldes mürgeldamisväited osalt ümber, nimetades joobeastet normaalseks ja laevasõidul juhtunut normaalseks soomlaste reisiks. Ta möönis siiski, et juhtkonna ja töötajate vahel võis olla erimeelsusi, mis tulenesid keeleprobleemidest ja kultuurierinevustest.

Ilta-Sanomatele ütles Mehtonen, et baaris oli küll rüselemine, kuid talle olla räägitud teisiti: «Baarimees lõi või tõukas üht meie seltskonnast.»

Ajalehe kommentaaris on märgitud, et tegemist võis ju olla soomlaste normaalse purjutamisega, kuid Silja valgeid laevu on seni peetud just selliseks paigaks, kus sääraseid «normaalsusi» ei juhtu.

Järvelill sülitas töötaja peale?

Mullu mais kirjutas Eesti Ekspress sahinaterubriigis Tallinki ühe tippmehe, juhatuse liikme Kalev Järvelille kirest laevaperet öiste tegemistega üllatada.

Ekspress: «Läänemerel sõitvate Tallinki laevade külalislahkuse piire armastab kuuldavasti sageli järele proovimas käia Tallinki juhatuse liige, omaaegne maksuameti peadirektor Kalev Järvelill. Neil puhkudel olla tuntud gurmaanil Järvelillel kombeks laevaperele kõige ootamatumatel öötundidel plaaniväliseid ülesandeid jagada. Lisaks tavareisijale kättesaamatu VIP-teeninduse nõudmisele tavatsevat Järvelill mõnikord ka personaliga kõrgendatud meeleolus lihtsalt tüli norida. Sahinatoimetusel on andmeid, et üks säärane norimine olevat lõppenud teise tülipoole pihta... sülitamisega.»