Uudised

Kalle Mälberg jäi süüdi  

2. mai 1998, 00:00

Kohus mõistis meediamehele riisumise eest tingimisi vabadusekaotuse

TIIU PÕLD

Tallinna linnakohus mõistis keskkonnaministri eksnõuniku Kalle Mälbergi süüdi aastatetaguses suurriisumises ja ametiseisundi kuritarvitamises, karistades teda kolmeaastase vabadusekaotusega tingimisi sama pika katseajaga.

Kohtuotsuse kohaselt pööratakse karistus täitmisele, kui Kalle Mälberg (49) paneb katseajal toime uue kuriteo, mille eest on ette nähtud vabadusekaotus. Ühtlasi mõistis kohus Mälbergilt firma Alas endiste omanike kasuks välja 95 423 krooni.

Algselt süüdistati 1994. veebruarist 1996. aasta jaanuarini AS Alas tegevdirektorina töötanud Mälbergi firmalt enam kui 300 000 krooni riisumises, ametialases lohakuses, ametialases võltsimises ja firma raamatupidamise ebarahuldavas korraldamises. Kolmes viimati nimetatud kuriteos mõisteti Mälberg õigeks süü tõendamatuse tõttu.

Firmaruumist sai kodu

Kohus leidis, et Kalle Mälberg kui ametiisik riisus Alasilt üle 32 000 krooni, mille eest muretses endale opaale; maksis firma rahaga kinni klubi Taurus liikmemaksu, mobiiltelefoni arve ja autoremondi ning ostis oma autole enam kui 16 000 krooni eest bensiini.

Lisaks sellele muretses Mälberg kohtuotsuse kohaselt Alasi raha eest mitmesugust olmetehnikat ja vaiba, mida ta firmale üle ei andnud. Kuigi Mälberg väitis kohtus, et olmetehnika, v.a. teler, mille ta firmale tagastas, on Alasi Tatari t. 21B majast ära varastatud, ei pidanud kohus seda juttu tõeseks.

Kohus mõistis Mälbergi süüdi ka ametiseisundi kuritarvitamises. Leiti, et Mälberg pani toime kuriteo, kui kirjutas selleks volitusi omamata Alasi nimel Tallinna kesklinna valitsusse Jüri Otile kolm kirja, milles taotles firma teise korruse rendipinda tööandja eluruumiks, hiljem oma korteriks.

Mälbergile tuldi vastu. Nüüdseks on ta 65 m2 suurune kodu Tallinna südames. Kohtu hinnangul põhjustas Mälberg sellise teoga firmale Alas olulise kahju, mille materiaalne suurus pole tuvastatav.

Eesti ja Austraalia kodakondsusega Kalle Mälberg väitis kohtus, et ei riisunud Alasi raha, vaid investeeris firmasse pärast seitsmeaastast elu Austraalias ka oma raha, rääkimata jõust ja oskustest.

"Investeerisin Alasisse igal hetkel," kinnitas Mälberg ühel istungil. "Uskusin, et see firma kuulub poolenisti mulle. Ma polnud mingi peavarjuta ega rahatu hulgus, kes tuli, kohver näpus."

Nüüdseks sundlikvideeritud AS Alas üks endisi omanikke Toomas Niimann ütles, et on Mälbergile mõistetud karistusega rahul ja täitsa õnnelik, et see paariaastane uurimis- ja kohtumelu lõppenud on.

"Mälberg on üks millimallikas. Ta oli 20 aastat mu sõber," rääkis Niimann. "Alas registreeriti 5. veebruaril 1986. See oli Eesti üks esimesi teeninduskooperatiive, kus tehtud valgusteid on filharmoonias, draamateatris, lastehaiglas, paljudes maakirikutes ja mujalgi. Mälberg suutis selle firma kihva keerata."

Kalle Mälbergi pikalt peetud kohtuprotsessi ajal tegi Tallinna linnavalitsus talle meeldiva üllatuse. Televisiooni keskkonnauudiste toimetajale ja meediakonsultandile anti soodsa hinnaga rendile ka Tatari t. 21B maja 100 m2 suurune esimene korrus.

Mälberg on Sõnumilehele öelnud, et kavatseb ruumides, kus varem nokitsesid Alasi töömehed metalli kallal, hakata tegema keskkonnateemalisi telemontaaz^e ja salvestusi. Ruumid tööks Kalle Mälbergil on, ka masin - punane dz^iip, millega pole paha sõite loodusesse ette võtta.

TOOMAS VEEMAA foto

Süüdi mõistetud Kalle Mälbergi tegi kohtuotsus sõnakehvaks.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee