Kodu

Õhupuhasti peab tagama lõhnadeta toiduvalmistamise (2)

Eha Laanepere , 22. september 2006 00:00
TEHNIKAIME: Monika Jürgenson näitab kodumasinat, mis puhastab köögiõhku, näitab telekapilti ning mängib CD-sid ja DVD-sid.Foto: Kalev Lilleorg
Kellel on käsil köögi sisustamine, see seisab silmitsi ka probleemiga, milline õhupuhasti valida. Kui on olemas mingi ettekujutus või sisekujundaja joonised tulevasest kodu südamest, siis hakkab pilt juba selginema.

Laias laastus on kaht tüüpi õhupuhasteid: lakke (kui on saare-tüüpi köök, kus pliit on keset ruumi) ja seinale (kui pliit on seina ääres). Seinal käiva kubu võib ka kappi ära peita ehk integreerida.

Kubusid on nii mehaaniliselt kui ka elektrooniliselt juhitavaid. Elektroonilistel mudelitel ilmub valitud võimsusaste äärel olevale ribale. Elektroonilised õhupuhastid maksavad umbes mehaaniliste mudelite kahekordse hinna, kuid annavad mitmeid lisavõimalusi.

Neile, kellele meeldivad ootamatud lahendused, on mõeldud Siemensi teleri, DVD- ja CD-mängijaga varustatud õhupuhasti. Hind on sel pisut alla 50 000 krooni. Monika Jürgenson ütleb, et Siemens ongi just selline innovatiivne kaubamärk, mille tooteperekonda kuuluvad ka näiteks teleriga külmik, allasõitva uksega ahi ja muud põnevat.

Õhupuhastite laius on kas 60 või 90 cm, Boch Siemensi salongis on saadaval ka üks 50 cm laiune integreeritav mudel.

Õhupuhasti võimsus tuleks valida köögi suuruse järgi. «Avatud kööki kubu valides peaks arvestama kogu ruumi suurust,» lisab Monika Jürgenson.

Moodsad õhupuhastid töötavad küllatki vaikselt ning parematel mudelitel on väga hea mürasummutus. Kvaliteetne õhupuhasti ei häiri tavaliselt isegi täisvõimsusel olles köögis kõnelemist ja raadio kuulamist. Intensiivrežiimil töötav kubu võib natuke segada küll, kuid seda funktsiooni pole vaja sageli kasutada.

Poes tegelikult õhupuhasti müratasemest päris täpset selgust ei saa, sest see sõltub ka teie köögi suurusest ja planeeringust (kui palju vastu kajab). Seetõttu pole ka kodutehnikat tootvad firmad kokku leppinud ühtseid tingimusi õhupuhastite mürataseme mõõtmiseks ja märgistamiseks.

See, kellel on vajadus õhupuhasti sagedasti täisvõimsusele lülitada, võiks hankida välismootoriga kubu. Mootor paigutatakse siis näiteks pööningule või teisele korrusele katuse alla. Siis ei häiri köögis olijaid isegi vinge suitsuhaisu leviku ajal kõige võimsamal režiimil töötav õhupuhasti.

Õhupuhasti paigaldamine jätke asjatundja hooleks

Õhupuhasti paigaldatakse pliidi kohale otse selle keskele.

Puupliidi kohale võib võimaliku tuleohu tõttu paigaldada õhupuhasti vaid juhul, kui tulekolle on kaetud ja järgitakse õigusaktide nõudeid.

Kubu võib paigaldada ainult spetsialist. Valesti üles pandud või remonditud seadme kasutamine on ohtlik.

Gaasipliidil toiduvalmistamise ajal peab poti või panni põhi kindlasti kogu gaasipõletit katma, sest lahtise leegi kuumus võib õhupuhastit kahjustada.

Allikas: Bosch Siemens

Õhupuhastite kaks töörežiimi

Väljuva õhu režiim:

Õhupuhasti ventilaator tõmbab köögiaurud läbi rasvafiltri ventilatsioonisüsteemi ja need juhitakse edasi õue.

Rasvafilter kogub köögiaurude tahkemad rasvaosakesed endasse.

Köök püsib rasvast ja lõhnadest puhas.

Kui õhupuhasti töötab väljuva õhu režiimil koos mõne õhku vajava lahtise küttekoldega (näiteks gaasi-, õli-, söekütteseadme või veesoojendiga), peab hoolitsema, et see saaks põlemiseks vajalikku õhku. Pliidiplaadi, gaasipliidi ega muude köögiseadmete kohta selliseid piiranguid pole.

Ventilatsiooniavad üksi ei taga neis tingimustes alarõhu vältimist. Tehniliste lahenduste, näiteks vastastikuse vahelukustuse planeerimisel tuleb arvestada olemasolevat ventilatsioonisüsteemi. Õhupuhasti ühendamisel ventilatsiooniga peab järgima normatiive.

Üldse peab väljuva õhu režiimi kasutades olema tagatud uue õhu piisav juurdetulek kööki, sest vastasel juhul tekib õhupuudus.

Õhuringluse režiim:

Õhupuhasti filter imab köögiauru sisse ja juhib selle läbi rasva- ja aktiivsöefiltri puhastatuna kööki tagasi.

Köögiauru rasvased koostisosad kogunevad rasvafiltrile. Aktiivsöefilter kogub lõhnaaineid.

Õhuringluse režiimil töötava õhupuhasti korral pole vaja lisaõhku isegi lahtise küttekolde olemasolul, sest alarõhku ei teki.

Allikas: Bosch Siemens

Filtrid ja nende hooldus

Rasvaosakeste kokkukogumiseks köögiaurudest kasutatakse metallist rasvafiltreid.

Filtrimatid on valmistatud mittepõlevast metallist.

Kuna filter läheb kasutamise käigus üha rasvasemaks, kasvab ka pidevalt selle põlema süttimise oht, samuti väheneb õhupuhasti efektiivsus. Mida rohkem te praete ja küpsetate toitu rohkes rasvas, seda kiiremini see juhtub.

Kui puhastate metallist rasvafiltrit õigeaegselt ja regulaarselt, vähendate märgatavalt tuleohtu.

Normaalse kasutamise korral – 1–2 tundi päevas – tuleks metallist rasvafiltrit puhastada 8–10 nädala tagant.

Aktiivsöefiltrit tuleb vahetada kindlasti 1-2 korda aastas (vastavalt sellele, kui tihti õhupuhastajat kasutatakse).

Metallfiltreid võib pesta nõudepesumasinas. Filtri värv võib sel juhul pisut muutuda. Väga rasvaseid metallfiltreid ei tohi pesta koos toidunõudega.

Käsitsi puhastamiseks pange metallfilter kuuma vette likku, seejärel peske harjaga puhtaks (ärge kraapige!), loputage põhjalikult ja laske kuivaks nõrguda.

Kasutage ainult originaalfiltreid – nii teenib õhupuhasti teid kõige kauem.

Allikas: Bosch Siemens

Kõige tõhusam toidulõhnade kõrvaldamine

1. Lülitage õhupuhasti sisse 5 minutit enne toidulõhnade tekkimist, sest siis jõuab õhk juba enne ringlema hakata.

2. Pange õhupuhasti kõige aeglasemal kiirusel tööle, kui pliidi kuumus on nõrk (hautamisel, kastmete valmistamisel).

3. Keskmine kiirus on paras, kui ka pliit töötab keskmisel kuumusel (küpsetamisel, grillimisel).

4. Pange õhupuhasti täisvõimsusega tööle, kui valmistate toitu kõrgel temperatuuril (keetmisel, praadimisel) või kui on tekkinud palju rasvahaisu, suitsu või auru. Kui suurem osa suitsust või aurust on kadunud, võib lülitada õhupuhasti tagasi keskmisele kiirusele.

5. Lülitage õhupuhasti välja alles kõige varem 10 minutit pärast toiduvalmistamise lõpetamist.

Allikad: Eero, Bosch Siemens

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee