Eesti uudised

Mägi tegi protesti märgiks ärkamis-aegse laulu «Koit» sõnad ringi (36)

Kadri Paas , 18. september 2006, 00:00
KUHU, VABA EESTI, SA LÄED? Laulja Tõnis Mägi tegi ärkamisaegse laulu «Koit» sõnad ringi, et juhtida tähelepanu pettumusele ja ebakindlusele, mis tema arvates ühiskonnas valitseb. Aldo Luud
Laulja ja helilooja Tõnis Mägi kirjutas ärkamisaja ühe tunnusmeloodia «Koit» lõpusõnad ringi, sest tema arvates on võim rahvast juba sedavõrd võõrandunud, et lihtinimene ei saa enam riigis sündivast midagi aru.

Tõnis Mägi (57) väidab, et tajus suvel kontserte andes: riigis on kätte jõudmas uus ärkamisaeg, mis sarnaneb 1988. aastaga.

«Iga kord keegi hüüdis saalist: «Mäks! Laula «Koitu»!» Sain aru, et suurem hulk rahvast on nagu natukene paanikas Eestimaal toimuvast. Ma küsisin ka: kas te saate aru, mis Eestimaal tegelikult toimub!? Inimesed laiutavad käsi, ütlevad: «Ei saa aru, mis toimub!» See on uskumatu!» rääkis laulja Kanal 2 uudistesaates kontserdireisil kogetust.

Et tõmmata tähelepanu võimu võõrandumisele rahvast, poliitikute kokkumängule ja sellele, et inimesed riigi juhtimises toimuvale käega löövad, kirjutas Mägi legendaarse ärkamisajalaulu «Koit» viimase salmi kaks rida uuesti. Need kõlavad nüüd nii:

Laul, me võidulaul: kas kõlama see jääb?

Kuhu, vaba Eesti, sa läed?

Uus sõnastus kahandab laulu lõpu eufoorilisust ning valab sinna annuse kibedust ja skepsist.

Silvi Vrait: isamaalisus käib lainetena

Laulusõnade ringitegemist põhjendas Mägi ennemuistse mõistulooga. Vanapaganal läinud prügi silma ja Kaval-Ants tõtanud talle appi. Ants öelnud enda nimeks Ise ja valanud hädasolevale Vanapaganale sulatina silma. Pööraselt röökiv Vanapagan pistnud küla poole plagama ning karjunud imestunud küsijatele seletuseks: «Ise tegi! Ise tegi!»

Tolle looga tahtis Mägi enda sõnul kõigile meenutada, et inimesed ei unustaks oma kodanikukohust ja käiksid alati valimas. «Ärge jätke seda väikest kohustust täitmata! Muidu näete, mis seisus me võime olla,» hoiatas muusik.

SL Õhtulehele ei soovinud Mägi laulusõnade muutmist lähemalt selgitada. «Ma ei taha sellest teist korda rääkida.»

Koos Mäega ärkamisajal isamaalisi laule laulnud Silvi Vraidi arusaamist mööda käib elus kõik lainetena. «Kaasa arvatud isamaalisus. Eks see tärkab siis, kui inimestel tekib mure mingi asja pärast. Midagi traagilist selles pole,» leiab ta.

Jaan Elgula: uut laulu oleks vaja

Samas ei taha Vrait öelda, kas tema arvates on rahval praegu muretsemiseks tõepoolest põhjust: «Ma ei tea. Olen arvatavasti palju rahulikum inimene. Mingisuguseid mureilminguid võiks ilmutada, aga mul pole üldiselt kombeks ilmaasjata muretseda. Tahan asja enda jaoks lõpuni läbi mõelda ja alles siis hakata tõmblema.»

Lauljatar nendib, et tema arvates on «Koit» üks paremaid massile mõeldud isamaalisi laule.

«Kahtlemata võib sõnumi muutmine laiu masse mõjutada. Kas see läheb aga nüüd selliseks mõjutamiseks, nagu kunagi oli…? Inimesed näevad Tõnise muret asjade üle, aga… Mina isiklikult seda nii traagiliselt ei võta. Loomulikult mulle meeldiks ka, kui tuleks uus president, aga…»

Vrait lisab, et tema lauluga poliitikasse ei sekkuks.

Samuti koos Mäega lauluväljakul esinenud Jaan Elgula aga arvab, et uue laulu kirjutamine oleks olnud mõjusam kui vana ümbertegemine.

«»Koit» on niivõrd tuntud ja kõigile teada laul, et inimene ei suuda jälgida, kas kusagil on mõni salm või rida ringi tehtud. Aga kui Mäks tunneb, et just nii peaks probleemidele tähelepanu juhtima, siis jumala eest – lasku käia!»

Presidendivalimiste päeval 23. septembril esineb Mägi koos paljude teiste muusikutega Tallinnas Tammsaare pargis, et protestida presidendivalimiste praeguse käigu vastu. Esinemispaik on valitud nii, et Estoniasse minevad valijamehed ei saa protestikontserti mitte märgata.

Koit

Sõnad ja viis Tõnis Mägi

On jälle aeg selg sirgu lüüa

ja heita endalt orjarüü,

et loomishoos kõik loodu

koos võiks sündida uuesti.

On koit, kuninglik loit,

valguse võit äratab maa.

Prii on taevapiir, esimene kiir

langemas on maale.

Hõik – murrame kõik,

et vabana saaks hingata taas.

Näe – on murdunud jää

ulatagem käed, ühendagem väed.

Nõul, ühisel nõul,

ühisel jõul, me suudame kõik.

Ees on ainus tee, vabaduse tee,

teist ei olla saagi.

Võim, valguse võim,

priiuse hõim, läheme koos,

huulil rõõmuhüüd.

Näe, on kaljust käe kätte saanud hiid.

Usk edasi viib, taevane kiir

saatmas on meid.

Nii – on võiduni jäänud veel üks samm

lühike samm, samm.

Maa, isademaa, on püha see maa,

mis vabaks nüüd saab.

Laul, me võidulaul, kõlama see jääb,

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee