Elu

Taimetark: harilik pihlakas (4)

Jana-Maria Habicht, botaanik, Eesti Loodusmuuseum , 2. september 2006, 00:00
 
Harilik pihlakas aitab nii vitamiinivaeguse kui ka vaaraosipelgate vastu l Hariliku pihlaka marjad (botaaniliselt õigem – õunviljad) teeb väärtuslikuks suur vitamiinide sisaldus. Neid on isegi rohkem kui paljudes teistes marjades ja puuviljades ning, mis kõige olulisem – nad ei hävine kuivatamisel, külmutamisel ega keetmisel.

Aegade jooksul ongi vist kõige enam kasutust leidnud just marjad, mitte ainult erinevate toitude (küpsetised, pudrud, supid), jookide (mahl, vein, tee) ja hoidiste (keedised, siirup, kompotid jm.) valmistamiseks, vaid ka koduloomadele söödaks, tooraineks tööstusele (keemia-, veini-, kondiitritööstus) ning tervise turgutamiseks.

Pihlakamarjad aitavad tõsta organismi üldist vastupanuvõimet ja likvideerida vitamiinivaegust, samuti soodustavad seedimist ja uriinieritust, aitavad normaliseerida ainevahetust ning alandada kõrget vererõhku. Pihlakat on kasutatud köha, reuma ning neeru- ja põiekivihaiguste korral ning veresoonte lupjumise vastase vahendina. Naha seenhaiguste ja haavade ravimiseks võib teha värsketest peenestatud lehtedest kompressi.

Pihlaka puit on suhteliselt kõva ning seetõttu valmistati temast vanasti vastupidavust nõudvaid masinaosi (hammasrattad, vankriteljed) ja tööriistu (kirvevarred, rehapulgad), harvem ka mööblit. Koorest saadi musta värvi lõngale, lehti visati kihiti kartulite sekka, et need paremini säiliksid.

Pihlakat on juba aegade algusest peale istutatud koduaedadesse, sest teda peeti pühaks ning usuti tema maagilisse kaitsejõusse. Seda pidavat põhjustama viljade otsas olevad viistipptähed – tuntud nõiamärgid. Pihlakaoks aitas nõiduse, halbade naabrite, haiguste, välgu, ussihammustuse ning isegi vaaraosipelgate vastu. Tänapäevalgi võib mõne luksusauto tuuleklaasi taga näha pihlakaoksakest – ju siis usutakse siiani tema kaitsevõimesse.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee