Uudised

Loode tammik Saaremaal  

19. aprill 1998, 00:00

HARVET TOOTS

Saaremaa pealinnast Sõrve poole sõitjad leiavad Loode tammiku vasakult teepoolelt Kuressaarest kolme kilomeetri kauguselt. Kümne aasta eest alustati tammikus looduse õpperaja ehitamist, et tutvustada huvilistele siinset haruldast taimestikku. Õpperada algab sõjaohvrite mälestussamba tagant, mis seisab suure maantee ja kahekilomeetrise mereni viiva noolsirge metsatee ristil. Samas lähedal asub erksate värvidega maalitud ümbuskonna kaart, mille pleksiklaasist kate kurikaeltele rahu ei anna. Ikka tahetakse klaaskatet kiviga puruks visata.

Kaheksakümnendail aastail vändati Loode tammikus üks episood ajaloolise seiklusfilmi "Must Nool" tarvis. Saare maavalitsuse keskkonnaspetsialisti Mari Koppeli sõnul on tammik kaitse all 1959. aastast alates, vanimad tammed on siin ligi 200-aastased. Selle põhjal võib arvata, et juba möödunud sajandi lõpul oli see üsna huvipakkuv puistu, mis kuulus Kuressaare linnale. Juba tookord tunnetati tammiku tähtsust, ent tunnustatud kaitseni jõuti alles 39 aastat tagasi.

Tammik on siin üsna huvitav, sest puud kasvavad paepealsel alal, kus mullakiht on väga õhuke. Seetõttu on tammed väga huvitava jässaka ja jändriku kujuga, väga okslikud, maksimaalse kõrgusega 12-15 meetrit. Alusmets on siin samuti väga liigirikas - seal kasvavad looduslikult sellised põõsad, mida inimesed on harjunud nägema vaid koduaedades: viirpuu, kontpuu ja kurdlehine roos.. Alustaimestik on tüüpiline laialehise metsa taimestik, kus esineb ka haruldusi. Botaanikud on siin loendanud 22 kaitsealust taime, sealhulgas 15 käpalist ehk orhideed.

Loode tammik asub Kuressaarest kolme kilomeetri kaugusel ja seetõttu käivad linlased siin meelsasti jalutamas. Möödasõitvate turistide peibutamiseks on teeserva välja pandud ümbruskonna kaart.

Autori foto

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee