Uudised

Lahkus Arvi Tinits-Kork  

18. aprill 1997, 00:00

Torontos ilmuv pagulasajaleht Vaba Eestlane on üks paremaid omataoliste hulgas. Kindlasti ka selle pärast, et viimased enam kui kümme aastat andis lehele oma näo vilunud kirjamees Arvi Tinits. 1. aprillil lahkus ta jäädavalt.

Harjumaal Peninigi vallas 2. detsembril 1927. a. sündinud A. Tinitis jõudis Tallinnas koolipoisiks saada ja mobiliseeriti 1944. a. Saksa lennuväe abiteenistusse. Alles sõja järel võis noormees Lübeckis lõpetada eesti gümnaasiumi. Seejärel õppis Müncheni DP ( displaced persons ) ülikoolis, Stockholmis ja Toronto Ryersoni Instituudis. Tõsisema sõjalise väljaõppe sai teenistuses Kanada kindralkuberneri ratsakaardiväe rügemendis, kus ta jõudis kapteni auastmeni. Hiljem töötas pikemat aega Toronto poliseis, mõne aasta ka Ameerika Hääles ja 1986. aastast alates Vaba Eestlase toimetuses.

Seiklusrikas elukäik, aga loomupärane tähelepanelikkus, sõnaseadmisoskus ning nakatav suhtlemine sundisid Tinitsat sulge haarama, et talletada nähtut. Tema eakaaslaste, lennuväe abiteenistusse sattunud noorukite, nn. lennuväepoiste igaveseks monumendiks jääb Tinitsa koostatud mahukas koguteos "Välgumärgi kasvandikud" (1982).

Kuid juba enne seda oli tulnud riburadapidi lehejoonealuseid ja raamatuid, mille autorina kasutas Tinits kirjanikunime Arvi Kork: "Neli musketäri" (1957), "Tänavakuningad" (1963), "Tammiraiujad" (1966), "Armud läinud, armud jäänud" (1968), "Relvalood" (1971), "Sulid ja võmmid" (1973), "Röövlijahil" (1976). Omal ajal Eestis raskesti kättesaadav kirjandus on nüüd meilgi omaks muutunud, mitmeid raamatuid on siin ka kordustrükkidena välja antud.

Arvi Tinits oli võitleja selle sõna kõige paremas mõttes. Isamaa-armastus ja eestluse ideede edasikandmine olid tema jaoks enesestmõistetavakas tõukejõuks. Olles laitmatu igal oma teenistuskohal, suutis ta olude muutumisel õpetajana abi pakkuda ka Eesti ümberkujunevale politseile.

Vana võitleja viimane juhtkiri ilmus siis, kui ta ise juba võõrasse mulda oli sängitatud. Selles leiduvad meilegi õpetlikud read: "Igast rahvast saab vahvaid sõdureid teha, tuleb neile ainult õige motivatsioon anda ja nad muidugi korralikult välja õpetada."

Arvi Tinitsal motivatsioonipuudust ei olnud. Säärasena jäi ta kodumaale lähedaseks ka kaugel võideldes.

Prof. REIN HELME

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee