Eesti uudised

Eri Klas: «Mõistus toimis, kuni tekkis verevarustushäire!» (23)

Kadri Paas , 12. juuli 2006 00:00
JÄLLE VERERINGEHÄIRE: Omal jalal kiirabiautosse astunud dirigent Eri Klas lubati juba eile pärastlõunal keskhaiglast koju. Üle elanud järjekordse mikroataki, peab ta tohtrite soovitusel töötempot siiski kõvasti kärpima.Foto: TV3
Dirigent Eri Klasi tabas järjekordne mikroatakk ehk verevarustushäire, mistap ei suutnud ta enam raadiosaates lauseid moodustada ning viidi kiirabiga intensiivravile. Eile lubati ta koju, ent tööle ei asu ta enne kui alles kuu aja pärast.

Esmaspäeval Vikerraadio saates «Päevasüda» abikaasa Ariel Klasi seltsis intervjuu andnud dirigent Eri Klas (67) viidi pärast saadet kiirabiga keskhaigla neuroloogiaosakonda intensiivravile.

Eesti Raadiost helistati häirekeskusse kell 13.52. Abikutsuja väitel oli inimesel selline nõrkus, et ta ei suutnud enam toolilt tõusta ega isegi rääkida.

Kiirabi kihutas Kreutzwaldi tänavasse raadiomajja mõne minutiga, kuid dirigent oli seks ajaks juba sedavõrd toibunud, et sammus autosse omal jalal.

«Liiga olen ennast väsitanud.»

Raadiosaateski jõudis Klas kummaliselt segaselt sõnu otsides tunnistada, et vajus hiljuti samuti kokku: «Ma pidin mitte ainult kontserdi katkestama, vaid Richteri-nimelisel klaverimängijate kontserdil nagu vajusin tegelikult selle pinge all kokku. Ja sain aru, et liiga olen ennast väsitanud nende… ennast ära väsitanud. Seetõttu jälle olen olnud selles seisus, et peab olema ettevaatlik tuleviku suhtes ja 1,5 aastat, 1,5 kuud ma ei juhata kontsertidel. Pinged on liiga suureks läinud.»

Saatejuht Kaja Kärneri küsimusele, kuidas Klas puhata tahaks, vastas sel hetkel juba mikroatakiga võidelnud tippdirigent: «Näete, nagu praegugi, ma otsin näiteks sõnu, kuidas kogu sellest pingest vabaneda. Ja tõtt öelda, kuskil see kuum ilm ja need pinged ootavad küll sellist pausi, et ma vähemalt praegu ei võtaks kätte partituuri ja hakkaks jälle kokku liimima oma mälu ja kõike muud kokku… Et ma saaks rohkem puhata. Tõtt öelda olla «eikeegi», lihtsalt olla vaba sellest pingest. Seda ma olen tükk aega oodanud! Loodetavasti ma varsti kolin… kosun sellest.»

Haiglasse jõudes viidi Klas kohe intensiivravipalatisse. Analüüsidest selgus, et ta südamega on kõik korras, kuid teda tabas taas mikroatakk.

Sellepärast ei suutnudki ta enam raadios soravalt sõnu seada.

Juba eile haiglast koju lubatud Klas tunnistab SL Õhtulehele, et raadiosaate alguses tundis ta kõnetakistust.

«Kui te mind natuke tunnete, siis suu peale kukkunud poiss ma pole. Aga äkki oli mul tegemist, et üht lauset kokku panna! Ühtki küsimust ma õieti vastata ei saanud. Nüüd mulle pandi aparaadid ja rohud peale. Olin haiglas täpselt 24 tundi. Ega ma seal palju midagi ei mõelnud – magasin ja puhkasin. Analüüsidest selgus, et süda on terve, käed-jalad toimivad ja mõistus toimis sinnamaani, kuni tekkis verevarustushäire,» räägib Klas rõõmsalt muheldes.

Klas kinnitab, et raadiostuudio polnud umbne ega palav. Pealegi on ta enda sõnul USAs kuuma ilmaga harjunud, mistõttu Eesti praegune palavus talle liiga ei tee.

Kolm armistunud insulti

«Verevarustushäireid on mul olnud ka varem. Märk sellest oli 1980ndatel, kui ma ei saanud samuti rääkida. Tookord olin Rootsis haiglas. Vanasti nimetati seda mikroinsuldiks. Mul on peas kolm armistunud insulti. Eile oli samuti mikroatakk, verevarustushäire,» lisab Klas.

Kinnitades, et haiglast antud talle kaasa hunnik ravimeid ja nõuandeid. Täna tahtvat arstid teda uuesti näha. «Põhiline oli, et võta natuke rahulikumalt,» meenutab ta tohtrite palvet.

Klas võttiski arstide soovitust kuulda – varasematest plaanidest hoolimata jätab ta täna Malmösse tööle sõitmata. Orkestri ette asub ta alles augusti keskpaigas, kui juhatab Pirita kloostri varemetes Birgitta festivalil Carl Orffi teost «Carmina Burana» ja Giuseppe Verdi «Reekviemi».

Terviserike põhjustas liiklusõnnetuse

1990ndate keskpaigas põhjustas Eri Klas Tallinna–Tartu maanteel Põltsamaa ristmikul liiklusõnnetuse, milles üks inimene sai surma. Politsei algatas kriminaalasja, kuid see lõpetati kuriteo koosseisu puudumise tõttu. Klas ise väitis: «Mul kadus pilt eest ära verevarustushäirete tõttu.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee