SEGAJAD UKSE TAHA: Demokraatlike jõudude foorumilt visatakse välja mees, kes segas Briti suursaadiku kõnet.Foto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 12. juuli 2006 00:00
Eile algas Moskvas demokraatlike jõudude foorum «Teine Venemaa», mida rahastavad Sorose fond ja USA National Endowment for Democracy koos Venemaa mõne eraisikuga, kes soovivad tundmatuks jääda.

Enne foorumit mitmes suures Lääne ajalehes sõna võtnud endine tippmaletaja, praegu Putini vihasemaid vastaseid Garri Kasparov on rõhutanud, et Kreml on igati püüdnud demokraatidele kaikaid kodarasse loopida ja väevõimuga takistanud aktivistidel Moskvasse sõita. President Putini abi Igor Šuvalov hoiatas lääneriikide esindajaid, et foorumist osavõttu loetakse ebasõbralikuks žestiks, kuid Kasparovi sõnul tulevad sinna USA administratsiooni kõrged esindajad, ja eile kõneles ka Suurbritannia suursaadik Venemaal, kes rõhutas, et tema valitsus toetab Venemaa demokraatialiikumist miljonite rubladega, tehes seda ausalt ja avalikult. Kasparov lisas, et Lääne G7 riikidest ei toetanud tema kirja esialgu vaid Prantsusmaa, kuid pärast ajalehtedes tehtud etteheiteid lubati ka sealt esindajad kohale saata.

Briti suursaadiku Brentoni kõnet püüdis segada mees, kes tormas saali, loopis lendlehti ja karjus: «Elagu impeerium!» Tema käed väänati selja taha ja ta viidi minema. Hiljem püüdis teine mees tungida ühe foorumi korraldaja, endise peaministri Mihhail Kasjanovi juurde, kuid seegi üritus peatati.

Foorumil osalevad teiste delegaatide seas endine Putini nõunik Andrei Illarionov, kes karmilt kritiseerib praeguse võimu ebademokraatlikkust ja majandussuutmatust, tuntud inimõiguslane Ljudmila Aleksejeva ja paljud teised tuntud demokraadid. Mõnel määral on foorumi mainet rikkunud asjaolu, et selle korraldamisel on kaasa löönud äärmuslik Viktor Anpilov ja natsionaalbolševike juht kirjanik Eduard Limonov.

Garri Kasparov rõhutas avakõnes, et Venemaal tuleb teha lõpp suurriiklikule šovinismile ja ksenofoobiale, poliitilisele surutisele. Riigis tuleb korraldada ausad valimised, kaotada tsensuur ja tagada seaduste täpne täitmine. «Esikohale tuleb seada põhimõtted, kirjutada koalitsioonilepe ja alles siis hakata rääkima konkreetsetest inimestest, kes selle täidavad,» ütles Kasparov.