Urmas Sisaski "Eesti missa" jõudis plaadile

18. aprill 1998 00:00

JAANUS KULLI

Eile esitles Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor Estonia talveaias uut CD-d Urmas sisaski "Eesti missa". Plaadil on kaastegev ka segakoor Noorus, orelil mängib Piret Aidulo, šamaanitrummil Urmas Sisask.

Urmas Sisask kirjutas esimese eestikeelse missa - "Eesti missa" 1993. aastal. Selle esmaettekanne toimus samal aastal Poolas rahvusvahelisel sakraalmuusika festivalil.

Eestis kõlas "Eesti missa" esmakorselt Rapla Maarja-Magdaleena kirikus I kirikumuusikafestivali avateosena.

"Eesti missa" kirjutamiseks andis Urmas Sisaskile energiat Kaarli koguduse kontsertkoori dirigent Ene Üleoja, kelle olekut ja vaimsust peab helilooja enese jaoks väga tähtsaks.

"Eesti missa" valmis tellimustööna XXII üldlaulupeoks ja on pühendatud Tallinna Kaarli kiriku kammerkoorile ja Üleojale.

2. juulil 1994 laulsid missat ühendkoorid Ene Üleoja juhatusel ning sellest kujunes üks laulupeo tipphetki.

Urmas Sisask ütleb ise, et missa on tema jaoks suurim müsteerium, mis lähendab inimest nähtamatule reaalsusele. "Eesti missa" on osa eestlaste kultuurist, mis aitab meil kaitsta oma maad.

Urmas Sisask lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi Rene Eespere kompositsiooniklassi 1985. aastal. Ise ei pea ta ennast heliloojaks, vaid muusika üleskirjutajaks.

Plaat on salvestatud Eesti Raadios.