Uudised

Suri Kambodz^a eksdiktaator Pol Poth  (1)

17. aprill 1998, 00:00

Kambodz^a punaste khmeride endine liider, vähemalt miljoni inimese surmas süüdistatav Pol Poth suri üleeile õhtul südamerabandusse.

"Me saime nii punaste khmeride kui Tai allikatest kinnituse, et ta on surnud," ütles Tai rahvusliku julgeolekunõukogu tundmatuks jääda soovinud kõrgem ametnik eile, lisades, et allikad on usaldusväärsed.

Tema informatsiooni kohaselt suri 70-ndates eluaastates Pol Poth pisut enne südaööd südamerabandusse.

Kambodz^a valitsusametnikud ütlesid, et kontrollivad Pol Pothi surmateadet ja soovivad näha tema surnukeha, et asjas päris kindel olla. Punakhmeride eksliidri surma kohta on kuuldusi tekkinud varemgi.

USA suhtus eile kuuldustesse diktaatori surmast kahtlevalt, arvates, et tegu võib olla valeteatega, päästmaks Pol Pothi kohtu käest.

Kambodz^a armee teatel suri Pol Poth külas, mis asub umbes kolme kilomeetri kaugusel Tai piirist, punakhmeride endisest tugipunktist Anlong Vengist põhjas.

Fotod Kambodz^a punaste khmeride eksliidri Pol Pothi surnukehast tehakse uudisteagentuuridele kättesaadavaks täna, teatas eile Jaapani uudisteagentuur Kyodo. Kyodo teatas Tai sõjaväeallikatele viidates, et Pol Pothi surnukeha kremeeritakse.

Pol Pothi punakhmeeride rez^iim valitses aastatel 1975-1979 ja nõudis enam kui miljoni kambodz^alase elu. Eelmisel aastal mõistsid tema kaaslased oma eksliidri üle kohut ja mõistsid ta eluajaks koduaresti, kuid valitsusele teda üle ei antud.

1920. aastail jõukas maaperes sündinud Pol Poth juhtis oma talupoegade armee võitlust Lon Noli vabariigi vastu, saavutas 1975. aastal ehk punakhmeride järgi null aastal võidu ning alustas koos neljakümnendatest aastatest Pariisi tudengipäevilt pärit vasakäärmuslike seltsimeestega ühiskonna radikaalseid ümberkorraldusi.

Pol Pothi silmis kujutasid tema äärmuslikule rez^iimile ohtu terved ühiskonnaklassid - kõik, kes olid seotud vihatud vastase Vietnamiga, buda munkadega, rahvusvähemused ja keskklass. Hukati suurem osa Lon Noli armee sõdureid.

USA suhtus eile kuuldustesse diktaatori surmast kahtlevalt, arvates, et tegu võib olla valeteatega, päästmaks Pol Pothi kohtu käest.

Pol Pothi kukutas võimult 1978. aasta detsembris alanud Vietnami invasioon.

USA valitsus taotles Pol Pothi vahistamist ja toimetamist Haagi rahvusvahelise kohtu ette, et mõista seal tema üle kohut inimsusevastaste kuritegude pärast. Sama meelt oli ka Kambodz^a kuningas Norodom Sihanouk.

Vaid Peking avaldas mõningast vastusesisu rahvusvahelisele kohtuprotsessile Pol Pothi üle, arvates, et tegemist on Kambodz^a siseasjaga. (dpa-Reuters-ETA, BNS, SL)

REUTERS

Punakhmeride eksliidri surma kohta on kuuldusi tekkinud varemgi ning ka eile avaldati esiteks kahtlust, kas ei püüa Pol Poth ehk hoopis oma surma lavastamisega kohtust pääseda. Fotod Pol Pothi surnukehast lubati avaldada täna.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee