Eesti uudised

Lahkunud kunstnik Edgar Valteri unistus – Pokumaa – saab teoks (2)

Martti Kass , 13. juuni 2006 00:00
TÄITUNUD UNISTUS: Kunstnik Edgar Valter rääkis oma viimases intervjuus Pokumaa rajamise unistusest murelikult. Nüüd on pokuvana unistus teostumas.Foto: Aldo Luud
Euroopa Liit toetas teemapargi loomist ligi 11 miljoni krooniga. Park ehitatakse valmis Valterist jäänud juhtnööride järgi.

«Palju häid inimesi on nii või teisiti püüdnud Pokumaa rajamisele kaasa aidata. Kes sõna, kes teoga, kes moraalselt, kes materiaalselt. See teeb rõõmu,» on märtsis meie seast lahkunud pokuvana Edgar Valter kirjutanud. Kuid ta tunnistas ka seda, et armastatud raamatutegelaste kodu sünd ei ole olnud lihtne. Oma viimases intervjuuski tundus Valter olevat nukker Pokumaast rääkides. Idee teostumiseks nappis raha.

Nüüd on aga vanameistri unistus täitumas, sest Euroopa Liit on teinud projekti korraliku rahasüsti ja 57 hektari suuruse pargi rajamine võib alata.

Pokumaa Sihtasutuse rahataotluse rahuldas Euroopa abiraha jagav Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus mais.

Euroopa Liidult saadi 10,6 miljonit krooni, millele lisandus Eesti riigi toetus 2,7 miljonit krooni. Sellest rahast peaks piisama, et alustada teemapargi ehitamist just sealt, kust pidas seda targaks Valter – külastuskeskuse ehitamisest.

«Pokumaa vajab eraldi hoonet ja inimesi, kes seal tegutseksid. Vajab Pokukoda. Just sellest tuleks minu arusaama kohaselt alustada,» kirjeldas Valter oma visioonis.

Pokumaa Sihtasutuse nõukogu esimehe Kurmet Müürsepa sõnul kulub lõviosa summast, 10,4 miljonit krooni, just külastuskeskuse ehitamiseks.

Pokukojas on üleval Edgar Valteri tööde püsinäitus ning seal asuvad ka administratsiooniruumid. Lisaks pannakse saadud rahaga üles teeviidad ja infotahvlid ning rajatakse linnuvaatlustorn, piknikukohad, püstkoda ning kiik.

Valteri vaimusilmas oli Pokumaal aga veel palju muudki. Salapärane mets, Pokuoja ning Pokumaa valvuri Puuko talu on ühed vähestest atraktsioonidest, mida kunstnik külastajate rõõmuks ette kujutas. «Õuel peaks olema veel puukuur, vanaaegne käsipumbaga kaev, kelder, koerakuut ja seegi majake, kus keiser jala käib. Ja muidugi sobiks peenramaa taha paar mesipakku,» on Valter kirjutanud. Pokude looja on kirjeldanud üsna täpselt ka seda, milliseid materjale peaks ehitamisel kasutama, et säiliks salapära ja ehedus. Siit ka väikesed erinevused Valteri soovides ja tegelikus ehitusplaanis.

Näiteks kirjeldas kunstnik, et Puuko talu ei tohiks olla ehitatud uutest palkidest. «Ei kujuta küll kuidagi ette, et Puuko tare oleks kokku pandud standardsetest ümarpalkidest nagu mõni kämpingumajake või teeäärne trahter,» kirjutas pokuvana.

Sellegipoolest on teemapargi rajajad otsustanud, et maja ehitatakse uutest palkidest.

«Kahjuks ei ole võimalik eurorahade eest üles ehitada vana talumaja, sest selleks peab kolm ehitajat tegema pakkumised. Vana talumaja üles ehitamiseks ei tee keegi kahjuks kolme pakkumist,» tunnistas Müürsep.

Samuti ei ole parki võimalik ülal pidada ilma tasulise sissepääsuta, kuigi Edgar Valter Pokumaale pääsemiseks pileti müümist heaks mõtteks ei pidanud.

Kindlalt peetakse aga kinni Valteri soovist, et inimesed Pokumaad massidega ära ei tallaks. Sihtasutus on seadnud eesmärgiks, et aastas ei hakka Pokumaad külastama üle 15 000 inimese. Rohkem ei peaks loodus vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee