Eesti uudised

Kas tapakirg on taltunud? (64)

SL Õhtuleht , 9. juuni 2006, 00:00
Naabrid on kuus inimest tapnud Aleksandr Rubeli kojunaasmisest hirmul

Tallinnas Kopli 100b majas elavad inimesed on kurikuulsa naabri, eile vanglast vabanenud sarimõrvar Aleksandr Rubeli naasmisest ärevil. Ses majas tappis Rubel aastaid tagasi mitu inimest. Psühholoogid ei söanda ennustada, kas mõrtsukas suudab edaspidi tapakirge taltsutada.

Vilul ja vihmasel hommikupoolikul kell 10.30 astub kaheksa aastat tagasi kuue mõrva eest vangi pandud Aleksandr Rubel (25) Tartu vangla väravast taas vabadusse.

Jässakas mees väljub türmist sõbra saatel ning põgeneb nägu osavalt nokkmütsi ja tuulejopega varjates ajakirjanike eest ummisjalu Ropka tööstusrajooni tühermaale.

Mida kavatseb toona inimesi lihtsalt enesetunde parandamiseks noa, kirve, kivi ja traadijupiga tapnud mees vabaduses peale hakata? Kas vangla-aastad lämmatasid temas lõpuks tapakire?

Need vastuseta küsimused jäävad painama paljusid, keda lapseohtu Rubeli jubedad veretööd ligi 10 aastat tagasi šokeerisid.

Majanaabrid vaatavad hirmunult tulevikku

«Selle inimese tulek võtab mul seest kõhedaks,» lausub Rubeli üks naaber. Tema sõnul teavad Kopli kõik elanikud, et sarimõrvar on taas vabaduses. Tänaseks on mees ilmselt juba Tartust Tallinnas…

Naine pole Rubelit siiski ihusilmaga näinud, sest kolis kurikuulsasse majja alles neli aastat tagasi. Mõrvari ajalehefoto on tal aga alatasa silme ees.

«Eks siis paistab, mis siin saama hakkab ja kes siia kõik tulevad – tema sõbrad ja tuttavad. Raske ennustada, mis siin juhtuma hakkab,» ohkab naine murelikult.

Rubeli teine majanaaber, nimekaim Aleksandr lobiseb korrusmaja välisuksel ühe remondimehega.

«Me polnud väga lähedased, aga saime hästi läbi. Mina tema teele ei astunud ja tema ei seganud mind,» meenutab Aleksandr.

Ta mäletab üheksa aasta taguseid sündmusi enda väitel hästi, kuid ei taha neid meenutada. Mees ütleb napilt, et tundis ka Rubeli kõiki naabritest ohvreid.

Poole jutu pealt trügib naabrist mööda mõrtsuka isa Andrei. Mees ei võta päikeseprille eest isegi pimedas koridoris. Sportlikus ja moekas riietuses vinnab ta jalgratta teisele korrusele.

Poja kohta käivad küsimused ajavad mehe närvi. «Mida te teada tahate? Inimene on vaba. Edasine pole teie asi!» sajatab ta vene keeles.

Andrei on tapmise eest vanglas veetnud seitse aastat ja naudib vabadust juba mõnda aega.

Andrei kõrvalkorteris elab ka sarimõrvari ema. Majarahva sõnul on mõlemad üsna vägivaldsed. «Eriti naine. Ta karjub kõigi peale ja sõimab kõiki,» sosistavad naabrid.

Psühholoogid: Rubel võib veel tappa

Rubeli vabadussepääs pani kõikuma paljude usu meie kohtusüsteemi – iialgi varem pole nii palju inimesi tapnu vabadusse pääsenud. Näiteks kuus inimest mõrvanud Juri Ustimenko pandi vangi terveks eluks.

Rubeli puhul piirduti vaid kaheksa vangla-aastaga sellepärast, et tapatalgu ajal oli ta alles laps. Kuigi nüüd ei suuda keegi tagada, et omal ajal mõrvu nautinud Rubel oma ammuseid ähvardusi teoks ei tee ja tapmist ei jätka.

«Meie muutuvast ühiskonnast kaheksa aastat eemal olnud inimene satub vabaduses raskesse olukorda,» analüüsib kriisipsühholoog Ülle Kalvik.

Temaga nõustub nimetuks jääda soovinud sotsiaaltöötaja, kes on aastaid vanglas töötanud: «See oli väga raske kuritegu. Kuigi olen sotsiaaltöötaja, ei pea ma tema vabastamist õigeks.»

Ka Kalvik ennustab Rubeli tulevikku äärmiselt keerulisena. «Tal puudus õige pere- ja käitumismudel. See teeb olukorra raskeks. Samas ei saa kunagi öelda, et paranemine pole võimalik. Kõik sõltub tingimustest.»

Kalviku arvates on Rubeli puhul halb seegi, et karistuse kandnud mehele ei saa järelevaatajat määrata. Sama ütleb ka sotsiaaltöötaja: «Tal peaks olema väga pädev ja tugev tugiisik, kes oskaks teda suunata ja aidata.»

Kas Rubel võib jälle tapma hakata, ei taha Kalvik ennustada. «Praktika näitab, et inimene võib muutuda. Aga kui korra on juba üle piiri mindud, siis oht uuesti üle piiri minna jääb.»

Julmad tapatööd

Tallinna kodumajas Kopli 100b tappis Aleksander Rubel terve hulga inimesi. 1997 surmas ta kirvega invaliid Tõnu. Järgmiseks pussitas poisi isa Andrei samas majas ajutiselt elanud Alekseid kõhtu ning poeg viis veretöö lõpule, kägistades ohvrit, pekstes tal roided sisse ning visates mehe lõpuks aknast välja. 1998 tappis nooruke sarimõrvar majanaabri Olga. Sama aasta märtsis leiti majast veel üks jõhkralt tapetud mees. Lisaks pussitas Rubel ühe ohvri surnuks Stroomi rannas ja raius Kaevuri tänavas ühel mehel pea otsast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee