Uudised

Päeva film: "Ärkamised"/"Awakenings" 

13. aprill 1998 00:00

USA 1990
Esmaspäeval, 13.04. kell 22.00 TV3
Rez^ii: Penny Marshall

Ameerika naisrez^issöör

Penny Marshall

(s. 1942) alustas 70-ndate algul näitlejana. Praegu on Marshall tuntud edukate kommertsfilmide loojana, millele rajasid tee tema sellised tööd nagu komöödia "Suur" ("Big", 1988) Tom Hanksiga, "Ärkamised" ("Awakenings", 1990) ja melodramaatiline komöödia naispesapalluritest "Nende oma liiga" ("A League of Their Own", 1992) taas Tom Hanksiga.

Penny Marshalli seni parimaks tööks on tundeline, ent intelligentne haiglamiljöös asetleidev melodraama "Ärkamised", mis põhineb tuntud neuroloogi, professor

Oliver Sacksi

oma kogemuste põhjal kirjutatud raamatul. See populaarses vormis ja haaravalt kirjutatud teos on andnud materjali nii näidenditeks kui ka lühifilmideks.

Doktor Sacks alustas kuuekümnendate teisel poolel haigete ravi, keda peeti lootusetuteks. Need olid peaaegu täielikult paralüseeritud inimesed, kes pikki aastaid olid maganud kurba okasroosikese und. New Yorgis töötanud doktor Sacks alustas katsetamisi Parkinsoni tõve arstimiseks leiutatud ravimiga L-dopa ja saavutas selle abil hämmastavaid tulemusi.

Marschalli filmis on arsti nimi Sayer (

Robin Williams

), uje ja teadusemaailma teadlasetüüp. Doktor leiutab üha uusi lihtsaid vahendeid, mille abil ta saavutab kontakti oma ravimatuteks peetud patsientidega. Tema esimeseks patsiendiks saab ligi 40 aastat koomataolises unes viibinud Leonard Lowe (

Robert De Niro

). Tänu dr. Sayeri eksperimenteerimislustile ja leidlikkusele ning uuele ravimile ärkab lapsepõlvest saati haigevoodis viibinud Lowe uuele elule. Tema sügavais peidikuis viibinud mõte ja meel on nagu puhas leht, millele aetakse värsked vaod.

Mõistagi nõuavad taolised psühholoogilised rollid meisterlikke näitlejaid, kes iga varjundit vaatajani suudaksid vahendada. Robin Williams ja Robert De Niro on just seda suurusjärku tähed, kes kogu loo vaatajate jaoks nauditavateks suudavad teha.

Film kandideeris aasta viie parima seas Oscarile, Robert De Niro aga parima meesnäitleja tiitlile.

Robert De Niro ja Robin Williams on taas heas vormis.

Soome MTV3 esitab kell 21.20 märulitriloogia "Visa hing" kolmanda osa "Visa hing 3: Kättemaks" ("Die Hard with a Vengeance", 1995), mille peaosas põrmustab oma vastaseid taas Bruce Willis (pildil). Nagu esimeseski osas on rez^issööriks John McTiernan.