Eesti uudised

Reet Linna: öeldi, et Urmas Ott pidi tulema minu saate asemele (154)

Kirsti Vainküla , 23. mai 2006 00:00
JÄTKAB LAULUSAATEGA: Reet Linna saade «Vastutuult» küll kaob, kuid ta jätkab laulusaatega «Laulge kaasa!».Foto: Tiina Kõrtsini
Korduvalt saadetest ilma jäetud Reet Linna sai järjekordse ninanipsu: tema «Vastutuult» kaob ära, sest ETV kaalub oma palgale võtta jutusaadete meistri Urmas Oti.

«Reet, me leiame sulle midagi uut!» oli mõte, millega Eesti Televisiooni juht Ainar Ruussaar ühel päeval Reet Linnat lohutas. Nimelt sundis riigitelevisiooni rekordiliselt madal vaadatavus tegema juhtkonnal kiireid otsuseid televaataja meelitamiseks. Esimesena tõmmati uue hooaja saatekavast maha Linna «Vastutuult», ühe hooaja eetris olnud naiste jutusaade.

Kõigest üheksa kuud

«Ma ei tee sellest numbrit, et saade ära kaob. Normaalse inimesena saan aru, et varem või hiljem pean pillid kotti panema, kuid praegu on tööjõud ja energia minus täiesti olemas,» tunnistab Reet Linna, kes nüüd justkui ise vastutuules triivib.

Ehkki lustakas ja heatujuline, ütleb ta mõtlikumalt: «Jah, mul on kahju, seda küll, sest neid naisi oleks veel ja veel olnud, kellel oleks midagi öelda,» tunnistab Reet, kes ei vaeva end sügavamate põhjuste otsimisega, miks võeti maha just tema saade ja mitte mõni muu. Talle on mõista antud, et küsimus polnud saates.

«Küsimus pole selles, et ma oleksin seda saadet halvasti teinud. Põhjus on selles, et meil on liiga palju jutusaateid ja juhtkond muudab poliitikat.

Jutud käivad, et Urmas Ott tuleb meile ja me oleme niivõrd sarnased. Ja Marko ja Anu hakkavad ka midagi tegema,» on Linna kuulnud saate kadumise põhjuseid. Ja kuna Ruussaar lubas hakata talle sobivat saadet otsima, ei saanud asi olla ka temas kui ajakirjanikus.

«Ma olen väga uhke selle üle, et mul on võimalus jälle uut formaati teha. Ma ei tea, mitmekümnes see on. Olen küllalt palju pidanud uusi asju tegema,» naerab Linna, kes on sama ootamatult ilma jäänud sellistest saadetest nagu telemäng «Kuulus ja kummaline», «Obladi-Oblada», «Tuleb tuttav ette».

«Suund on meelelahutust edendada, meie kanali positsioon pole parim ja tuleb midagi ette võtta,» lepib Linna, et just tema saade toodi vaadatavuse suurendamise ohvriks. Üllatust selles tema jaoks ei ole, sest nii on tehtud tema saadetega ka varem.

Ehkki Ruussaar pakkus välja võimaluse, et «Vastutuult» võiks jätkuda järgmisest aastast, ei ole Linna sellest mõttest kuigi vaimustatud:

«See oleks mõttetu. Jätta paus sisse, see oleks saate surm. Parem mõtlen uute asjade peale, uus väljakutse on alati parem. Ja ei ole mulle sugugi öeldud, et lõpeta ära, pane pillid kokku,» ütleb Linna, kes käsi põsakil siiski suveks istuma ei jää. Juba sel nädalavahetusel salvestab ta esimest saadet sarjast «Laulge kaasa!». Seitsmes hooaeg jõuab eetrisse mai lõpus ja jääb sinna hilissügiseni.

«Nüüd on nii, et leping on tehtud kolme aasta peale ja kas ma tahan või ei taha, kolm aastat tuleb sellega veel tööd teha. Meil on nii suur nõudlus, juba järgmise aastani on paiku valdadest kinni pandud,» teab Linna ette. Ehkki laulusaade ei esita talle siiski väljakutset ajakirjanikuna, on ta truu riigitelevisioonile. Erakanalitel Linna end peibutada ei lase.

«Ma ei lähe. Esiteks ma ei taha, ja teiseks peab ETV mulle töö leidma, sest ma olen pika lepinguga. Palgaline. Mulle meeldib riigi palgal olla, see on üks kindel asi maailmas,» tunnistab Linna ja loodab, et riigitelevisiooni uuendamine toob rahva taas teleri ette.

«Plikakeste aeg on läbi.»

Kui me saame meelelahutuse samale tasemele, mis olnud on, siis ehk vaataja tuleb tagasi,» usub Linna, kes peab praegu trumpideks niisuguseid sarju nagu «Pehmed ja karvased», «Õnne 13», «Hajameelselt abielus». Ta näeks ennast heameelega mõnda telemängu juhtimas, kuid muretseb, et järelkasvu ei ole peale tulemas.

«Meil ei ole noori naisi. On Anu Välba ja siis tuleb tükk tühja maad. Südamest kahju, et Reet Oja ei tulnud suurele ekraanile,» näeks Linna meeleldi enda kõrval oma põlvkonna tegijaid. Mis on selle põhjus, et noored ja targad ekraanile ei kipu, ta ei tea.

«Mõnele noorele tuleb staarihaigus ruttu peale. Paraku neile, kes seda endale lubada ei võiks. Näiteks Anu-sugune, kes on esimene täht meil, ma isegi ei mäleta, et tal oleks seda haigust olnud,» teab Linna, kes ise tunneb samuti noorte poolehoidu:

«Teleinimesed, noorem generatsioon, suhtuvad suure sümpaatiaga minusse, nad on toredad. Ja muidugi vanemad inimesed, nemad tulevad ja ütlevad, et oi, teil on nii toredad saated, südamlikud… Et nemad kohe arutavad minu saateid. Rahvas ei lase mind ekraanilt ära. Minu järgi on nõudlus,» on ta aru saanud.

«Ei, mulle meeldivad nad kõik, Rannamäe on sada protsenti mu lemmik kommentaator. Ja Kersna – kui hea oli tema saade Edgar Valterist,» imetleb Linna meeskolleege. «Ja Mati Talvikuga oleme ühe põlvkonna inimesed, vahetame muljeid, küsime nõu.»

Küll tunneb Linna, et televaataja armastab oma vanu tegijaid. «Mõned aastad tagasi küll tundsin, et mind ei vajata, aga praeguseks on plikakeste aeg läbi. Praegu meie juhtkond ei rõhu, et tibisid oleks ekraanil. Vastupidi, kogenud saatejuhti tahetakse.»

Kanal 2 teeb uue hooaja plaanid jaanipäevaks

Urmas Oti saate «Happy Hour» hooaeg veel kestab. «Kui kõik saated on eetris olnud, siis hiljemalt juuni lõpuks teeme uue hooaja plaanid ja arutame kõik läbi,» ütleb Kanal 2 peadirektor Urmas Oru. Seepärast ei ole praegu teada, kas jutusaade sügisel jätkub või mitte. Küll on Oru sõnul Urmas Oti ETVsse naasmise võimalusest aeg-ajalt ennegi räägitud. Viimati tõusis see päevakorda, kui aasta algusest vahetus ETV juhtkond. Enne seda avaldas Ainar Ruussaar soovide nimekirja, kus oli ka Ott. Toona lükkas Ott jutu kohe ümber ning väitis, et temaga pole sellest kunagi räägitud. «Aga «Happy Hour’i» osas ei ole me tõesti mõtteid mõlgutanud,» ütleb Oru.

Allar Viivik