Kannatusnädala peateos on "Matteuse passioon"

9. aprill 1998 00:00

Suurel neljapäeval ja suurel reedel, 9. ja 10. aprillil tuleb Estonia Kontserdisaalis ettekandele Johann Sebastian Bachi "Matteuse passioon".

Teose esitavad Tõnu Kaljuste juhatusel Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Poistekoor, Rootsi Raadio koor ja Eesti Riiklik Sümfooniorkester. Vokaalsolistide seas on lisaks eesti lauljatele ka külalisi: Helmut Wildhaber, Lars Arvidson, Katarina Böhm, Petteri Salomaa.

Rootsi Raadio 33-liikmeline koor on maailma juhtivamaid a cappella ansambleid, mille peadirigent on praegu Tõnu Kaljuste. Eestis esineb Rootsi Raadio koor esmakordselt.

"Matteuse passioon" on Bachi üks peateoseid ja tema teoloogilise mõtte kontsentraat. 1829. aastal algas just selle teosega Felix Mendelssohni ettekandes Bachi unustatud loomingu taasavastamine.

"Matteuse passioon" on loodud ebatavaliselt suurele esituskoosseisule. Bachi teoses ei ole kannatusloo kulminatsiooniks mitte Jeesuse surm, vaid Jeesuse surmamõistmine ülempreestrite ja kirjatundjate ning lõpuks ka ülesässitatud rahvahulga poolt. (ETA, SL)