Eesti uudised

Kopli sarimõrvar pääseb vabadusse (1)

Kadri Paas , 5. aprill 2006, 00:00
VARSTI VABADUSES: Vähemalt kuus inimest tapnud Aleksandr Rubel ei kahetsenud ühtki julma mõrva – kohtus oli tal süümepiin vaid ühe 15aastase tüdruku tapmise pärast.Foto: Kadi Talpsepp
Vähemalt kuus inimest tapnud Aleksandr Rubel vabaneb vanglast. Mehega kokku puutunud inimeste sõnul on vähe usutav, et sarimõrvar on trellide taga ümber kasvanud.

17aastaselt kirve, kivi, noa, nööri ja traadijupiga hulga inimesi tapnud Aleksandr Rubel (25) mõisteti Tallinna linnakohtus 1999. veebruaris süüdi seitsme inimese tapmises.

Vahel nuusutas ta ööga ära paar liitrit bensiini, hiljem juba viis, väidab kohtureporter Tiiu Põld raamatus «Kurjuse karistus».

Mõrvu selgitas 14aastaselt bensiini nuusutama hakanud Rubel nii: «Oli elutüdimus. Nuusutasin bensiini ja äkki tekkis tahtmine keegi ära tappa. Tahtsin ükskõik keda tappa. Tahtsin proovida, mis see tapmine on. Tahtsin verd näha. Kui mul oli enne halb olla, siis pärast tapmist hakkas parem. Ma sain tapmisest hingelise rahulduse. Kui tapad ühe, teise, siis kisub tapma. Mulle meeldis tappa.»

Kohus mõistis Rubelile 1999. aastal alaealise kohta maksimumkaristuse, kaheksa aastat vanglat.

Vangivalvuri teretamine ei tähenda ümberkasvamist

Kohtus ütles prokurör Hinge Brand, et kui sarimõrvar oleks täiskasvanu, ei kõhkleks ta nõudmast eluaegset vangistust.

Praegu on Brand sama meelt: «Rubeli juhtum on minu karjääri jooksul kahtlemata üks jõhkramaid. Juhtum, mille puhul oli palju ohvreid ning kus kurjategija ei kahetsenud tehtut. Võib-olla sama jõhker oli juhtum Pirita kandis, kus kurjategija sidus ohvri kinni ja pani elusalt põlema.»

Rubel ähvardas kohtus, et vanglast pääsedes tapab ta ka prokuröri. Brand surma aga ei karda: «Ta oleks siis juba täitsa rumal, kui mind ära tapaks. See ei aitaks ju midagi. Esiteks saadaks ta kiiresti kätte ning teiseks tuleks uus prokurör ning kõik jätkuks. Ma tõesti ei oska karta.»

Kas Rubel võis vanglas ümber kasvada?

«Vähe usutav! Arvestades tema tegusid ja seda, et ta siiralt ei kahetsenud, siis… Tal tekkis ju tapmissoov alati uuesti. See, et ta vanglas võis administratsiooni esindajale mitu korda päevas «Tere!» öelda, ei tähenda, et ta muutunud on,» arvab Brand.

Endine mõrvagrupi komissar, Rubeli kinni nabinud Artur Tšulitski arvab, et ühiskonnale oleks odavam, kui Rubelile järelevaataja või kriminaalhooldaja määrataks.

«Talle oleks see kindlasti vajalik. Muidu on oht, et ta jätkab kuritegelikku teed. Vabanemise järel määrab Rubeli saatust paljuski ka see, kas ta leiab töö ja naise, kes teda abistab ja suunab,» hindab Tšulitski.

Kriisipsühholoog Ülle Kalvik on Rubeli kuritöödega tuttav ning arvab sarnaselt Tšulitskiga, et Rubel vajab järelevaatajat.

Kriisipsühholoog: «Oht on suur.»

«Ta on sotsiaalses plaanis ajast maha jäänud. Elu on nii palju muutunud. Oleks vaja inimest, kes ta praegusse ellu tagasi toob. Praegu on nii, et vanglast vabanedes on tal käepärast ainult enda kogemused. Arvestades, millised need on, siis… oht on suur,» märgib Kalvik.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Margita Tuuliku kinnitusel pole sarimõrvar viimase aasta jooksul vanglas korda rikkunud. Enne seda aga küll – viimase viie aastaga kokku viis korda. Küll jätab Tuulik enda teada, millise mulje jättis Rubel vangla psühholoogile ning kas mees võib olla ümber kasvanud.

Rubel pole taotlenud ennetähtaegset vabastamist, mistõttu on 8. juunil Tartu vanglast välja astudes trellide taga veetnud kõik kohtus mõistetud kaheksa aastat.

Rubeli tapatööd

Mõrvaseeria algas 19. septembril 1997, kui Rubel tappis majanaabri, invaliid Tõnu. Põhjendus oli küüniline: «Nuusutasin kodus bensiini, võtsin öökapi alt liharaiumiskirve ja läksin. Tahtsin ükskõik keda tappa. Teadsin, et Tõnut on lihtne tappa.»

Järgmise mõrva pani nooruk toime koos isa Andreiga. Isa virutas neil külas olnud Alekseile noa kõhtu, sest pidas teda oma naise armukeseks. Seejärel aitas poeg ohvril komberdada ühiselamu ühte tühja tuppa, kus ta hakkas meest kägistama ning lõpuks kolmanda korruse aknast välja tõukas. Selle roima eest pandi mõrtsuka isa seitsmeks aastaks vangi.

Jevgeni pussitas Rubel surnuks jaanuaris 1998. aastal Stroomi rannas.

Vladimiril lõi nooruk pea kirvega maha Koplis Kaevuri tänaval veebruaris 1998. Enne küsis poiss mehelt suitsu ja viit krooni bensiiniraha.

Olga tappis Rubel 9. veebruaril 1998 kodumajas.

Rubelite majanaaber Vladimir lahkus elust 28. veebruaril või 1. märtsil 1998, kuid tema tapmist ei suutnud Tallinna ringkonnakohus tõendada.

4. juunil 1998 tappis Rubel Paljassaarel noaga 15aastase Alice’i. Kohtus ütles ta seletuseks: «Nüüd on tast küll kahju, aga siis mitte. Siis kartsin, et ta jääb ellu ja räägib. Sellepärast lõikasingi tal kõri läbi. Sain sellest mõrvast kuuks ajaks moraalse rahulduse.»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee