Kodu

Kuidas kipsplaate õigesti paigaldada  

SL Õhtuleht , 31. märts 2006 00:00
Ehitajate kinnitusel on kipsplaatide paigalda-mine üks neid töid, millega osavam majaperemees ise toime tuleb. Paar väikest nippi on aga loomulikult siingi. Tassimisele ja paigaldamisele tasub ka sõber appi võtta, sest standardne 120x120 plaat kaalub 25 kg.

Tööriistad ja abivahendid: Jäme liivapaber ja klots, raspel või kipsplaadihöövel plaadiservade mahalihvimiseks, lisaks nuga, augufrees ja kruvitrell.

Lõikamine

Esmalt tuleb läbi lõigata kartongikiht kipsi pealmisel poolel, seejärel murda plaati lõikekohast ja lõpuks lõigata läbi ka alumise poole kartongikiht. Tükki välja saagides kasutatakse lühema lõike tarvis kipssaagi, pikema jaoks nuga. Ilma kartongita külgmiste äärte jätkamisel tuleks plaadiserva teha noa või faasihöövli abil V-kujuline vuuk.

Monteerimine

Plaate võib seina paigaldada nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt. Tähtis on vaid jälgida, et plaadivuugid ei ristuks (see kehtib ka mitmekihilise paigalduse puhul). Samuti tuleb kahe tahvli vahele jätta umbes 2-3 mm laiune vuuk. Plaate omavahel nende ühenduskohtades kokku suruda ei tohi.

Loodimine ja kinnitamine

Aeg-ajalt tuleb kontrollida, kas plaadid on loodis ja vajadusel neid nihutada.

Kruvi kaugus plaadi kartongiga kaetud äärest peab olema min 10 mm ja lõigatud äärest 15 mm. Kruvid keeratakse veidi plaadi pealispinna sisse, kuid selliselt, et kartong kruvi all ei rebene. Naeltena kasutatakse spetsiaalseid kipsplaadinaelu. Nende sisselöömisel peab haamer jätma naelapea ümber väikse lohu, mis pahteldatakse täis. Kartongi rebenemist tuleb ka naelu kasutades vältida.

Plaaditud seina pahteldamine

Lühemad plaadiservad tuleb jätkamiseks faasida, et pahtlit seinale kanda. Selleks kasutatakse nuga, höövlit, rasplit või jämedat liivapaberit ja klotsi.

Vuuk kahe plaadi vahel peab olema 5–10 mm. Paberijäänuste eemaldamiseks tasub seda töödelda lihvimisklotsiga.

Tolmu eemaldamiseks kasutatakse tolmuimejat või märga lappi.

Vuugi katteks pannakse paks kiht pahtlit laiusega vähemalt 10 cm.

Katteks läheb märja pahtli peale paberteip – see takistab hilisemat pahtlikorra lõhenemist. Plaatide jätkukoht peab olema täpselt teibi keskel.

Teip silutakse pahtlilabidaga, sest selle alla ei tohi jääda õhumulle. Vajadusel kantakse teibile uus kiht pahtlit, aga mitte enne, kui eelmine on kuiv.

Kui pahtel on täiesti kuiv, lihvige pinda peene liivapaberiga. Vältige kartongi lihvimist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee