Eesti uudised

Kägu ja Ojulandi lambad nälgivad üksikul saarel (81)

Martti Kass, 29. märts 2006 00:00
ILUSAIMAD LAMBAD: Olgugi, et lambakasvataja Raimo Kägu sõnul on viimase viie aasta kauneimad lambad kasvanud väljas, jättis Koipsi saarel elavate lammaste välimus küll soovida.Foto: Tiit Maran
Loodussõbrad leidsid Koipsi saarelt kümmekond paksus lumes sumpavat ja alatoidetud lammast, kes ilmselt kuuluvad endise välisministri Kristiina Ojulandi elukaaslasele ärimees Raimo Kägule.

Jõelähtme valla Koipsi saarel käinud inimesed leidsid seal lumest 16 nälginud lammast ja ühe lambakorjuse. Pealtnägijate sõnul olid lambad alatoidetud ja üritasid ise lume alt söögipoolist kraapida. Loomad kuuluvad ilmselt Kristiina Ojulandi ja Raimo Kägu lambakasvandusse.

Ühe lamba kõrvas oleva registreerimisnumbri järgi tuvastati, et see neljajalgne peaks viibima hoopis Saaremaal ning tema omanik peaks olema sealne lambakasvataja Vambola Lepik.

«Küsige Kägu käest!»

Lepik aga soovitab loomade kohta aru pärida hoopis ärimees Raimo Kägult, kellele tema sõnul Saaremaa osaühistust lambad müüdi.

«Küsige Kägu käest. Mina isiklikult ei müünud neid lambaid, osaühistu müüs ja kogemata sattus üks minu lammas sinna sekka,» selgitab Lepik. «Tegemist oli suurema hulga lammastega. Nüüd ei ole see enam minu probleem, see on peremehe probleem, kes nad sinna saarele viis,» ütleb Lepik ja lisab, et ühtlasi oleks peremees pärast ostu pidanud lambad arvele võtma ja numbreid kontrollima.

Küsimusele, kas peremees on Raimo Kägu, vastab Lepik jaatavalt.

Kägu ei lükka SL Õhtulehele antud kommentaaris ümber, et lambad temale kuuluvad, aga ei kipu seda ka kinnitama. «Võivad olla minu omad, aga võivad ka teiste loomad olla,» lausub Kägu ja asub siis ennast kaitsma.

«Kes ütles, et nad unarusse on jäetud? Kes ütles, et need lambad on näljas? Kuidas on näha, et lammas on näljas?» ründab ta. Ka see, et üks lammas on juba surnud, ärimeest ei veena.

«Olete metsas käinud ja metsas ka korjuseid näinud? Ikka looduses tuleb ette. Inimesed ka surevad ju,» räägib Kägu.

Kas lambaid toideti? «Muidugi! Ega nad ei ole seal esimest korda. Lambaid on seal kasvatatud juba kümneid aastaid. Mitte ainult sellel saarel,» kostab Kägu. Lõpetuseks poetab ta tarkusetera oma lambakasvatajakogemusest: «Viimase viie aasta kauneimad lambad on kasvanud ainult õues. Ma pean silmas talitingimusi.»

Kes maksab trahvid?

Kuna ühe lamba number juhatab Saaremaa lambakasvataja Vambola Lepiku juurde, siis võib just teda ähvardada trahv.

Lepik ei tunne ennast süüdi ja ütleb kindlalt, et ei maksaks seda trahvi. «Milles mina süüdi olen, kui üks lammas kargab üle tara teiste sekka ja müüakse maha. See oli 40–50pealine partii. Kui üks lammas kogemata kargab sinna sekka, miks siis mina süüd pean kandma?»

Keskkonnainspektsiooni kinnitusel ei ole veel selge, kas ja millist seadust on rikutud. Inspektsioonil on praegu vaid ajakirjandusest pärinev info lammaste halva pidamise kohta. Oma hinnangu peaksid lähiajal andma veterinaar- ja toiduameti spetsialistid. «Kui ilmastikuolud võimaldavad, lähevad ametkondade inspektorid asja kontrollima,» kinnitab keskkonnainspektsiooni esindaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee