Elu

Võistlus: parim noortebänd Mushy sai nime fännidelt (4)

Andero Kaha, 20. märts 2006, 00:00
VÕITJA: Ansambel Mushy näitas konkursil tõelist lavashow´d. Peale parima noortebändi tiitli tunnistati nende bassimees Silver Haugas võistluse parimaks bassimängijaks. Arno Saar, arhiiv
Pinge reede õhtul Hollywoodi klubis tõuseb. Riburada hõigatakse välja seitsme bändi nimi, kes on oodatud lavale lohutusauhindu vastu võtma. Jääb veel viimane põnev hetk – kas Mushy või Kognito. Ja siis on kõik selge. Konkursi «Noortebänd 2006» võitja on Pärnu kollektiiv Mushy, kelle kaks bussitäit kodulinnast kaasa võetud fänne võidu auks lausa sõjakisa teeb.

«Praegu nagu ei jõua veel kohale,» ütleb Mushy laulja Taavi Holter pärast seda, kui võistluste peaauhind kätte saadud. «Ühe noortebändi jaoks on see parim asi, mis Eestis juhtuda saab.»

Pärnust pärit ja metalcore´i muusikat mängiva Mushy (bänditegijaile meeldib, kui seda hääldatakse inglispäraselt «mashi») võitu ennustasid paljud juba enne reedest võistlust. Kui iidolid lavale astusid, ei suutnud fännid end enam tagasi hoida. Kostis peaaegu talumatu kisa, mis nõrgemate kõrvadega kuulaja-vaataja korraks nina krimpsutama pani. «Mushy! Mushy!» skandeerisid sadakond Pärnust kaasa tulnud fänni ja neist tiivustust saanud teisedki peokülalised.

Annavad endast kõik

Taavi leiab, et Mushy edu alus on selles, et endast antakse alati 100 protsenti, pingutatakse täiest jõust. Taavi on «Noortebändil» käinud ka varem, bändiga Faazes, kes mõni aasta tagasi eelvoorust edasi pääses. Umbes aasta eest, kui noortebändi Connectedi laulja viibis välismaal, vajati sinna täiendust praeguse Mushy vokalisti näol – et üks kontsert maha pidada. Kontserti ei toimunudki, aga poisid jätkasid koos harjutamist ja nii ilmus areenile Mushy. Nime sai bänd fännide poolt lava ees tehtava liigutuse, «moshimise» järgi, mis omatahtsi Mushyks mugandati.

Proovi teevad Mushy poisid kord nädalas. Pisut tihemini saavad kokku kitarristid, kes omavahel kokkumängu harjutavad. Võib oletada, et Mushy on hetkel üks popimaid Pärnu bände (kui välja arvata Taavi arvates veidi vanemale publikule suunatud The Belka, kuigi Mushylgi pidavat olema 40aastaseid ja vanemaid fänne). Eestis pole just palju kollektiive, kes kodukohast pealinna oma esinemisele paar bussitäit kuulajaid tuua suudavad.

Mushy poiste vanus jääb vahemikku 14–19. Kõik käivad siiani koolis. Näomaalingute ja riietuse tõttu näivad nad laval pisut vanematena. «Me alles kujundame oma nägu,» ütleb Taavi, selgitades, et karmid näomaalingud on tehtud selleks, et live’is paremat efekti anda. Et ei tunduks, justkui tuleks muusika plaadilt, vaid kontsertidel saaks fännid mingi lisaväärtuse. See on Taavi sõnul tähtis.

Bändis on kõik võrdsed

Mushyga alustamine polnud poiste arvates raske. Pillid, mis paremate vastu välja vahetatud, olid bändil juba varem olemas. Ka muusikakogemus. «Kuigi keegi meist pole praegugi veel väga heal tasemel, olid kõik enne midagi teinud,» ütleb Taavi tagasihoidlikult. Algul tegi Mushy mõne kaveri ja asus siis juba oma lugude juurde, mis kiiresti publiku südame võitsid.

Intriige Mushys Taavi sõnul ette ei tule. «Tavaliselt on bändides üks inimene, kes juhib asja ja teised teevad, mida ta ütleb,» selgitab ta. «Siis pole tegu bändi, vaid millegi sooloprojektitaolisega, kus teised on taustamängijad. Meil on kõik võrdsed ja keegi ei tahagi võimu enda kätte saada. Siiamaani pole küll ühtegi tüli olnud.» Mushy püüab tülideta hakkama saada ka siis, kui suurem edu juba saavutatud.

Kui kontsert läbi ja võitja selgunud, pakivad fännid end taas bussi, et Pärnu poole sõitma hakata. Mushyl on peale peaauhinna, võimaluse

10 000 krooni eest singel salvestada, kotis ka parima basskitarristi auhind ja esinemiskutsed õllesummerile ning festivalile «Noorsoolikas». Ühe Sakala keskuse juurest sõitma hakkava fännibussi akna siseküljele on keegi oma iidolite auks suurelt ja valge teibiga kleepinud kirja «Mushy».

Mida soovitaksid algajale noortebändile?

Taavi Holter, «Noortebänd 2006» võitnud Mushy laulja: Enne ei tasuks kuskil väga välja tulla, kui kindlust sees pole. Seega harjutada, harjutada, harjutada. Pingutata selle nimel, et laval oleks kõik hästi. Mu esimeses bändis oli mõni koht ligadi-logadi. Nüüd on hästi palju vaeva nähtud selleks, et asi oleks puhas. Ja teine punkt on muidugi see lava-look, mille järgi inimestele meelde jäädakse. Ei tulda ju lavale suvalise maika või riietega, millega iga päev ringi liigutakse. Tuleb läbi mõelda, mida sa lavale tegema lähed, mida sa pakud – kas minna ja olla seal niisama või teha ka midagi rohkemat.

Jaagup Kreem, ansambli Terminaator laulja: Tuleb ainult vastu pidada, olla nagu suur Tallinna kanalisatsiooni truup, et kogu see saast, mis sust selle tee jooksul läbi lastakse, vastu võtta. Ma tean seda väga hästi. Alati on olemas nii-öelda muusikakriitik, kes tõmbab sulle vee peale, ja korralikult. Tuleb olla jonnakas, välja kannatada ja jumala eest mitte hakata tegema mingit sellist asja, mida sa ei usu ega taha. Mitte teha midagi ainult raha pärast, ainult rahva pärast. Teha seda, millesse usud ja mida oskad. Ei tasu jäljendada kedagi, vaid olla ise, ise, ise! Siis saab bändist asja.

Kojamees, ansambli Kulo laulja, «Noortebänd 2006» žürii liige: On vaja tahtmist. Pole tähtis, kust või millest alustada. Samas on väga hea alustada pungist. See nõuab vähe, selleks võid igasugu naljakaid tekste leida lasteluuletustest, raamatutest, igalt poolt. Küll sealt hakkab edasi tulema. Kohe raske piruka kallale ei tasu minna, kui sul mänguoskus on ikkagi hästi nõrk. Näiteks meie märgistasime, et mitmes vahe, mitmes täpp kitarril. Ei jaganud neid noote. Teotahe oli meil päris suur. Praegu on noortel teotahe, täpsus ja tehnika ja kõik muu. Nad on meist stardipositsioonil viis korda paremad.

Roy Strider, ansambli Vennaskond kitarrist, mulluse «Noortebänd 2005» võitja Depoo mänedžer, «Noortebänd 2006» žürii liige: Peab mõtlema, milleks üldse bändi tehakse, kas ainult pulli pärast. Tuleb õppida mängima, tuleb teha proovi ja jälle proovi. Peaks tegema võimalikult vähe kavereid, võimalikult palju omaloomingut. Samm-sammult. Eestis on väga lihtne saada väga tuntuks, kuna Eesti on väga väike. Teed paar suhtekorraldusnippi ja mõne reklaamitriki ja juba ongi uus megastaar olemas. Aga kui ma teaksin, kuidas maailmatasemel edu saavutada, siis ma seda ei ütleks ja siis ma võib-olla siin ei istuks ka.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee