Eesti uudised

Meri raamatuid haaratakse lennult (5)

Katrin Rohtla , 17. märts 2006, 00:00
VIIMASED KÖITED: Aivo Aia näitab antikvariaadis veel saadaval olevaid Lennart Meri teoseid. Kalev Lilleorg
Raamatumüüjate sõnul on huvi ekspresident Lennart Meri raamatute vastu viimastel päevadel hüppeliselt suurenenud. Raamat temast, «Vikerkaare värvid», on Apollo raamatumüügi esikolmikus.

Raamatukaupluste keti Apollo turundusjuht Tiia Laul ütleb, et viimase kolme päevaga on nende poodidest praegu saadaval olevaid Lennart Meri raamatuid ostetud täpselt pool sellest kogusest, mis aasta algusest peale müüdud oli. Apollos on saadaval «Presidendikõned», «Riigimured» ning Kulle Raigi kirjutatud raamat Lennart Merist «Vikerkaare värvid. Lennart Meri elu sõprade pilgu läbi».

Samas rõhutab Tiia Laul, et Lennart Meri raamatute väljapanek ei ole mõeldud müügieduks, vaid mälestamaks inimest, kellesuguseid sünnib sajandi jooksul ehk vaid üks.

Kaupluse Rahva Raamat müügikorraldaja Jaana Maling ütleb, et alates presidendi surmast on nende kett müünud kolme päevaga 45 raamatut «Presidendikõned» ja «Riigimured». Raamatut «Meie Lennart» on ostetud lausa 60. Väga suurt huvi on tuntud Lennart Meri raamatu «Hõbevalge» (trükiarv 32 000 aastal 1976) vastu, mida oli eile veel alles kolm kasutatud köidet. Müügikorraldaja sõnul on huvilistel nende poest võimalik osta ka raamatut «Vikerkaare värvid», kuid sellega tuleks kiirustada, sest kolmest olemas olnust ostis ta ühe juba ise ära.

Rahva Raamatu klienditeenindaja Sirje Bekkeri sõnul küsitakse kõige enam just Lennart Meri «Presidendikõnesid» ja «Hõbevalget».

«Ta oli ikka fantastiline inimene.»

Apollo poodides müüdi eile ka viimane eksemplar Andreas Oplatka raamatust «Lennart Meri – Eestile elatud elu». Siiski teab Tiia Laul öelda, et juba homme peaks poodidesse jõudma uus kogus. «Tõenäoliselt saadab selle raamatu kordustrükki suur edu,» arvab ta.

Apollo raamatupoes riiulilt Kulle Raigi raamatu «Vikerkaare värvid» võtnud Mare Jäger ütleb, et on tõeline presidendi ja tema teoste austaja. See teos on ainuke, mis Marel veel puudus. Kõik teised ilmunud raamatud on proual kodus riiulis ja ka läbi loetud.

«Mulle ta väga meeldib ja pealegi elas ta meie naabruses Lootuse puiesteel,» räägib Mare. «Minule ta tohutult meeldib. Tähendab meeldis. Ta oli ikka fantastiline inimene ja jumal tänatud, et ta Eestil oli olemas.»

Oma lemmikraamatuks nimetab Mare «Hõbevalget»: «See on niivõrd sügav raamat, temas on kõik. Meri on väga sügav inimene. Mina olen ta fänn, ma ei saa midagi öelda.»

Mare lubab osta ka kõik edaspidi ilmuvad raamatud, mis puudutavad president Lennart Merit.

Varasemad raamatud antikvariaadis

Apollo raamatupoe klienditeenindaja meenutab üht enda jaoks üllatavat kogemust: Lennart Meri esimeste teoste vastu tundis huvi ka umbes 15aastane noormees.

Inimesed, kes soovivad saada Meri mõne varasema teose omanikuks, peaksid tihemini käima antikvariaatides. Sealt võib leida praegu enim otsitud raamatuid «Hõbevalge» ja «Hõbevalgem».

Enamik Lennart Meri teoseid oli neljapäeva lõunase seisuga saadaval veel antikvariaadis Tallinnas Aia 4. «Hõbevalge» maksis 300 ja «Hõbevalgem» 190 krooni, kuid antikvariaadile kohaselt on võimalik hinna üle läbi rääkida.

Uus raamat tulekul

Kirjastuse Tänapäev juhi Tiina Tammeri sõnul ilmub sel aastal uus lõbus raamat vahvatest seikadest ekspresidendi elus.

««Meie Lennart» ilmus 1999. aastal ja selle kordustrükki meil plaanis välja anda pole,» räägib Tammer. «Ma ei julge veel isegi prognoosida, millal uus raamat kaante vahele saab. Pigem aasta teises pooles. Praegu käivad läbirääkimised võimalike autoritega, lepingut sõlmitud pole.»

Tammer rõhutab, et raamatu mõte ei tulnud praegu, vaid oli õhus juba varem. «Ja me ei tahagi kiiresti teha. Tahame teha korralikult. Ma arvan, et Lennart Meri ei kao ajaloost kuhugi, ja me ei soovi odavat populaarsust võita,» märgib Tammer. «Meie

Lennartit» trükiti 12 000 eksemplari ja kõik müüdi poodides ära välgukiirusel.

Lennart Meri teosed

1959 «Kobrade ja karakurtide jälgedes»

1961 «Laevapoisid rohelisel ookeanil»

1964 «Tulemägede maal»

1974 «Virmaliste väraval»

1976 «Hõbevalge»

1977 «Lähenevad rannad»

1981 soomekeelne brošüür šamanismist

1984 «Hõbevalgem»

1989 «1940. aasta Eestis», autorite kollektiiv

1995 «Tulen maasta, jonka nimi on Viro»

1996 «Presidendikõned»

2001 «Riigimured»

Raamatud Lennart Merist

1999, Pekka Erelt ja Tarmo Vahter, «Meie Lennart», president Lennart Meri anekdootides, tõsilugudes ja pajatustes

1999 (tõlge 2000), Andreas Oplatka, «Lennart Meri – Eestile elatud elu»

2001 (tõlge 2003), Kulle Raig, «Vikerkaare värvid – Lennart Meri sõprade pilgu läbi»

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee