Eesti uudised

«Isamaaline siga, värdjas ja lurjus!» (182)

Kadri Jakobson , 27. jaanuar 2006, 00:00
SÕNAKAS PROFESSOR: Majandusprofessor Janno Reiljan on aeg-ajalt keelepaelad valla lasknud sõnadega «idioot!», «lollakas!», «lammas!». Tiina Kõrtsini
Rahvaliitlane Janno Reiljan kaotas pärast «Foorumi» saadet enesevalitsemise ja karjus isamaaliitlasest kolleegile Helir-Valdor Seederile: «Isamaaline siga, värdjas, lurjus ja kaabakas!»

Sõnasõda algas kolmapäevases ETV otsesaates «Foorum», kus külalised olid reformierakondlane Kristiina Ojuland, tema kõrval rahvaliitlane Janno Reiljan, isamaaliitlane Helir-Valdor Seeder ja riigikogu aseesimees, Res Publica liige Taavi Veskimägi.

Tüliks kiskus saates siis, kui Seeder ütles: «Kahjuks on paljude eluvaldkondade – ka spordi ja teaduse – rahastamine poliitikute otsustada.»

Konkreetse näite tõi Seeder aga haridusministeeriumi 2006. aasta eelarve teadus- ja arendusasutuste sihtfinantseeritavate teemade kohta, millest üks on Janno Reiljani juhitav teadusuuring «Eesti jätkusuutlikkuse ja tasakaalustatud arengu strateegiad ühinemisel Euroopa Liiduga», mille eelarve on 773 000 krooni.

Eetriväliselt lendasid krõbedad väljendid

«Kahtlemata oleks tunduvalt usaldusväärsem, kui otsuse oleks teinud eksperdid ja teadusringkonnad, mitte poliitikud, kes istuvad samas koalitsioonis,» ütles Seeder otsesaates.

«Mul on kahju, et kolleeg esineb, noh… ta ei teadusest midagi, selle finantseerimisest mitte midagi/…/

Nüüd tuleb kolleeg välja absurdse ja väga lolli süüdistusega. Sest Reiljan ei tea mitte kunagi enne, kui see välja kuulutatakse, kas ta saab raha või ei saa. Ja peale selle – sihtfinantseerimise projekti taga on kolmandik majandusteaduskonnast,» ütles Reiljan. «Teen ettepaneku sellised isamaalised laimuvõtted edaspidi siit saatest kõrvale jätta, vastasel korral peaksime tegelema nende asjade klaarimisega kuskil mujal.»

«Ma ei tahaks, et nüüd küll asi isiklikuks läheks ja ma ei karda,» üritas Seeder juttu jätkata.

«Te otseselt valetate ja otseselt laimate! Te vabandate siin praegult kohe, või vastasel korral võib teil halvasti minna!» tulistas Reiljan ühe hingetõmbega.

Ehkki saade jätkus pealtnäha rahulikult, hõõgus tuli tuha all. Pärast saate lõppu kaotas Reiljan sootuks enesevalitsemise ja karjus kolleeg Seederile pealtnägijate sõnul: «Isamaaline siga, värdjas, lurjus!»

Halvima hoidis tunnistajate sõnul ära saatejuht Andres Kuusk, kes püüdis Reiljanit rahustada ja ärritavast seltskonnast eemale juhtida.

Seeder ei pidanud vajalikuks Reiljaniga dialoogi astuda ja nad läksid eri teed.

Partei: Reiljan on temperamentne inimene

«Väljendid, mida kasutati, olid krõbedad. Teda ajas vihaseks saates esitatud süüdistus,» ütleb Andres Kuusk.

«Ma säästaks teid nendest sõnadest ja väljenditest,» räägib Seeder. «Tõin ühe näite, et kui poliitikud poliitikutele raha jagavad, ei ärata see usaldust. Seepeale härra Reiljan erakordselt ja mulle suureks üllatuseks niivõrd tugevalt ärritus ja erutus, et ei suutnud end enam tagasi hoida.»

Seeder tunnistab, et sattus Reiljani isikliku viha alla esimest korda elus. «Ta on tuntud oma käremeelsusega, aga minul oli isiklik kontakt temaga esimest korda.»

SL Õhtulehel Janno Reiljanilt kommentaari saada ei õnnestunud, sest ta katkestas telefonikõne ja lülitas mobiili välja.

Rahvaliidu teabejuht Agu Uudelepp ütleb, et sõnavahetust Reiljan tunnistab.

«Loomulikult on selline vahejuhtum äärmiselt kahetsusväärne,» ütleb Uudelepp.

«Professor Janno Reiljan on tuntud kui temperamentne inimene, kes jõhkrate provokatsioonide korral võib teravalt reageerida. «Foorumi» saates esines Isamaaliidu esindaja (Helir-Valdor Seeder – toim.) tahtlikult või tahtmatult seisukoha võtuga, mida võis mõista kui teadlasele plagiaadiga samaväärselt ränka süüdistust: poliitikud annavad raha poliitikutele,» räägib Uudelepp.

«Selline mõistaandmine otsesaates mitmekümne tuhande inimese ees ei jätaks ühtegi teadlast külmaks. Sellest hoolimata on selge, et Janno Reiljan oleks võinud pärast saadet oma pahameelt avaldades sõnu hoolikamalt valida,» lausub Uudelepp.

Valik Janno Reiljani varasemaid sõimusõnu

Janno Reiljan on enesevalitsuse kaotanud ka riigikogu istungisaalis.

1999. aasta septembris hüüdis Janno Reiljan riigikogu istungisaalis Kalle Jürgensoni kõne ajal saalist: «Idioot!» Istungi juhatajal tuli Reiljan korrale kutsuda ning vältida «hea maitse piiril antavaid hinnanguid kolleegide võimete ja tegevuse kohta».

1999. novembris ütles Reiljan riigikogus tollasele teede- ja sideministrile Toivo Jürgensonile: «Teate, sellist idioodi juttu öösel parlamendis kuulata – ma ütleksin niiviisi, et see on värskendav, see on ergutav. Muidu jääks siin tõepoolest magama. Ainult et see ei ole poliitika. See on lamba mängimine. Otsene lamba mängimine,» ütles Reiljan. Istungi juhataja kutsus Reiljani korrale ning palus järgida riigikogu häid tavasid ning lugupidamist üksteise vastu.

2000. aasta sügisel nõudis riigikoguliige Liia Hänni Janno Reiljani kõrvaldamist riigikogu saalist, kuna too kasutab ebatsensuurseid sõnu. Hänni nõudele vastas Reiljan, et sõna «lollakas» ei saa kuidagiviisi ebatsensuurseks sõnaks pidada ning et ta tarvitas seda olukorra iseloomustamiseks. Saalist teda ei eemaldatud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee