AVA PILDIGALERIIFoto: Erakogu
Kadri Jakobson, Allar Viivik 19. jaanuar 2006 00:00
Purjus seltskond, paljad teismelised duši all, vesipiip ja suveniiride varastamine on vaid killuke Kadrioru presidendilossis toimunud Arnold Rüütli lapselaste pidudest.

ETV saate «Pealtnägija» käsutuses on ligi 70 fotot Kadrioru lossis, presidendi ametiruumides peetud teismeliste pidudest.

Pillerkaarid presidendilossi saunas algasid mullu 1. oktoobril ja esialgu olid külalisteks vaid koos vanavanematega lossis elava Maria (13) koolikaaslased. Lossis elab ka tema vanem õde 15aastane Helena.

Poolpaljad noormehed Arnold Rüütli saunas

Mida aeg edasi, seda ülemeelikumaks ja rajumaks peod läksid. «Pealtnägija» andmeil peeti sügisel mõnenädalase vahega veel vähemalt viis pidu. Tipphetkel lõbutsenud lossis vähemalt 50 noort.

«Pealtnägijas» näidatud piltidel on paljad noormehed, eesti rahvariidevöö niuete ümber, käterätid meheau varjamas, vannitoas möllamas. Poolikud õlle- ja veinipudelid, suitsupakid, läbu, trall ja vesipiip. Ühel pildil tinistab lapilises mütsis noormees diivanil kitarri, teisel on aga pudelid ja söögijäänuseid täis ümmargune laud. Ühel pildil poseeriti Ingrid Rüütli fööni juures, teistel tehti seeria Arnold Rüütli saunas. Lõpuks möllati kogu lossis. Kappidest võeti välja pudeleid, millest osa viidi minema. «Pealtnägija» teatel näpati ka presidendi kindaid.

SL Õhtulehele vihjati, et kõnniti pikal riiginõukogu töölaual, mille taga ka joodi. Seda kinnitati ka eileõhtuses «Pealtnägijas».

Pidulised pääsesid lossi imelihtsalt

«Pealtnägija» saates tunnistab Roberti varjunime all esinenud varjatud näoga noormees, et olukord väljus kontrolli alt. Seltskond muutus ulakaks, et mitte öelda huligaanseks.

«See läks nagu väga käest ära, mis seal toimus. Varastati ja tehti igasuguseid lollusi.» Noormees oli ainus, kes poolest tosinast saate tegijate poolt küsitletutest kaamera ette tuli.

Kes oli pidude perenaine? «Mitte keegi. Sellist asja ei olnud. Lihtsalt tuldi ja mindi ja kogu lugu,» räägib noormees. Ometi oli esimesele peole kutsujaks presidendi lapselaps? «Alguses küll. Kuid kui keegi oli juba kohal, siis kutsus tema veel kellegi ja siis tema veel kellegi,» vastab Robert.

Orgiate pidamiseks valiti eranditult aeg, kui presidendipaar kodust ära oli. «Joodi. Ikka joodi. Lähme presidendilossi jooma ja kogu lugu,» kirjeldab noormees. Tema sõnul läks pidudel kõvasti likööri ja veini, kuid ka muud alkoholi. Kapid olnud veini täis.

Kas alkoholile ja vesipiibule lisandusid ka uimastid? «Sada protsenti ei saa ma seda öelda, sest ma ise nagu ei näinud. Aga seal oli nagu kaasas kanepit küll ning ma arvan, et seda tehti,» räägib noormees «Pealtnägijale».

Lossi pääses lihtsalt, sest külgukse kood oli teada. Roberti sõnul teab ta seda siiani, kuid ei ütle. Kood levinud inimeselt inimesele. Noored saanud majas segamatult tegutseda, sest keegi ei tundnud nende vastu huvi. Vaid korra uurinud vormis mees, mida te siin teete, meenutab Robert. «Aga Maria oli seal ning ütles: aga me oleme siin,» räägib Robert. Tema sõnul saanud noored kindlasti ligi presidendi ametiruumidesse ja võisid lugeda ka salajasi dokumente.

«Keegi hooples, et käisid katusel. Seal ees, kus on saal, on lipp. Olid ümber lipu ja selle taustal jõid,» ütleb Robert. Tema sõnul urineeritud katusele ning loobitud suitsukonisid alla.

Presidendikantselei: õppetund on saadud

Presidendikantselei avalike suhete juht Eero Raun on «Pealtnägijas» avaldatud pilte näinud. Raun tunnistab, et neil on näha pudeleid, mis tõepoolest võisid olla lossist pärit. «Pealtnägija» andmetel võttis president Rauna räägitu teadmiseks, kuid avalikult kommentaare ei jaganud.

«Kõik, mis on toimunud, on teada. Õppetunnid on saadud ja usun, et järeldused sellest tehtud. See asi on tänaseks lõpetatud,» ütleb Raun.

«Kõik need pildid on tehtud majapooles, mis on presidendi eraeluliseks kasutamiseks. Me ei näe mingit põhjust muretsemiseks, et oleks ohus olnud paberite turvalisus või midagi sellist. Kantselei töörütmi häiritud pole. Kabinetid käivad meil lukus ja kõrvalised isikud inimeste tööruumidesse ei pääse ja paberitele ligi samuti mitte.»

«Ehkki presidenti turvatakse kogu aeg ja paratamatult tema ametist lähtuvalt on teatud piirangud peal, püüdleme selle poole, et ta saaks ka eraelu elada ning oleks samal ajal turvatud,» lisab ta.

Kuidas pääsesid õhtused pidulised julgestuspolitsei valve all olevasse presidendilossi?

«Julgestuspolitseil pole võimalik kommenteerida presidendi eraelulisi küsimusi,» ütleb julgestuspolitsei pressiesindaja Martin Luige. «Vastasel juhul ei saaks me tööd teha.»

Kool ei tea õpilaste pidutsemisest midagi

Presidendikantselei andmetel pääseb presidendi elukohta ainult presidendi või tema pereliikmete loal. Presidendikantselei avalike suhete osakonna juhataja Kaidi Aher lisab, et kui midagi peaks juhtuma, on politseivalve kantseleis ööpäev läbi olemas ja vajadusel saab sekkuda.

«Meie teada ei ole presidendi või tema pereliikmete külalised sisenenud presidendi ja tema kantselei ametiruumidesse,» kinnitab Aher.

Ta lisab, et nende andmetel pole presidendi korterist ja ametiruumidest ka midagi varastatud. «Kui midagi sellist toimub, siis palume politseil uurida,» ütleb Aher.

«Presidendikantselei ja julgestuspolitsei annavad alati parima, et tagada presidendi ja tema perekonna julgeolek ning kaitsta riikliku tähtsusega informatsiooni. Kui selleks tekib vajadus, siis kindlasti arutame president Rüütliga läbi, kuidas oleks võimalik kantselei ja presidendi korteri turvarežiimi veelgi parandada,» kinnitab Aher.

Proua Rüütli isiklik sekretär Tiiu Vilimaa ei tea Kadrioru lossis peetud pidudest midagi: «Mulle oli see suur üllatus! Ma ei oska selle kohta mitte midagi öelda, kuna minu kõrvu pole mitte midagi jõudnud.»

«Kardan, et proua Ingrid ei soovi hetkel seda kommenteerida,» märgib Vilimaa.

Maria kool – Vanalinna Hariduskolleegium – ei tea õpilaste pidutsemisest midagi, väidab põhikooli juhataja Alar Saar. «Probleemid on siis presidendilossis. Ka politsei ei teata, kui õpilane näiteks suitsetamisega vahele jääb. Kui politsei ei teata, miks lapsevanem peaks teatama sellistest ebameeldivatest asjadest? Rääkimata lapsevanemast, kelle kodus asi toimub.»

Teismeliste peopaik

Oktoobrist alates pidasid president Arnold Rüütli lapselapsed Kadrioru lossis pidusid. Pidutsemiseks valisid teismelised aja, kui presidendipaar kodust ära oli – kas visiidil mõnes välisriigis või Saaremaa ja Tartu kodus.

Alates 2005. oktoobrist aasta lõpuni käis Rüütel viiel välisvisiidil. 16.-17. oktoobril oli ta töövisiidil Rootsis, novembris Gruusias, Portugalis ja Ukrainas ning detsembris Lätis.

Presidendiperel kitsas

Presidendilossis on riigipea käsutuses 150 ruutmeetrit eluruume, mis asuvad lossi parempoolses tiivas. Esimesel korrusel on vestibüül, söögisaal, köök ja diivaninurk, teisel kaks magamistuba ja vannituba. Ingrid Rüütel on varem öelnud, et kui ta 2001. aastal Kadrioru lossi kolis, oli sealne ruumikitsikus talle pettumus. «Oma tube on presidendil kaks,» selgitas proua Rüütli sekretär Tiiu Vilimaa toona, et üks ruum on mõeldud riigipeale, teine ta abikaasale. Kuna Rüütlite juures elab ka kaks lapselast, on üks tuba praegu laste päralt.

President laste pärast mures

Pärast presidendilossis peetud lasteorgiate ilmsikstulekut saab sootuks uue mõtte ka Arnold Rüütli uusaastakõne, mis rääkis suurest murest laste pärast.

«Muidugi soovivad lapsed ise olla armastatud ennekõike oma perekonnas, kus on nii ema kui ka isa. Ema jagab õrnust, isa aga teeb selgeks, mis on hea ja mis halb. /…/ Perekond, kus laps saab tuge nii emalt kui isalt, on ühiskonna üks jäävaid põhiväärtusi. Samas on otsekui elunormiks kujunenud vanemate kergekäelised lahkuminekud ja elunautimise avalik esiletõstmine. See tekitab valusaid üleelamisi lapsele. Aga see kahjustab ka ühiskonda,» ütles president. «Kui perekond ei suuda lapsele toeks olla, siis peavad seda tegema riik, omavalitsus ja kool.

Laste kasvatamisel ühendagem mitme põlvkonna teadmised ja kogemused visa tööga tuleviku nimel. Selles töös ei saa kahe silma vahele jääda ka kõige pisem inimene. /…/ Soovingi, et eeloleval aastal hooliksime rohkem igast lapsest. Siis võiksime mitte üksnes lootusrikkalt, vaid ka kindlalt tulevaste aegade poole vaadata.»