Uudised

Kaitsejõud on valmis Akadeemiast välja kolima  

26. märts 1998 00:00

URMAS SEAVER

Kaitsejõudude juhtkond ei näe seadusest tulenevat põhjust Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste (KÜÕ) väljaõppekeskuse sõjakooli väljakolimiseks Eesti Riigikaitse Akadeemia alalt, kuid pingete suurenemise korral ollakse valmis Tartusse üle minema juba sel suvel.

KÜÕ väljaõppekeskuse ülema kapten Harri Intsu sõnul on valitsuse 13. märtsi määruses keskuse asukohaks kinnitatud riigikaitse akadeemia (ERA) aadress ja akadeemia rektori olek selle vastu ei sunni veel sõjakooli asukohta muutma. "See, mida kodanik Raska (ERA rektor Eduard Raska - toim.) räägib, on tema probleem," vihjas Ints akadeemia juhtkonna kavatsusele jätta sõjakool ruumideta.

"Kuid kooli edasiolemine seal võib kujuneda väga pingeliseks ja me peame olema valmis augustis ERA alalt välja kolima," märkis kaitsejõudude peastaabi ülem kolonel Ants Laaneots.

Jaanuari lõpus saatis Raska KÜÕ väljaõppekeskuse sõjakoolile kirja, milles teatas varem sõlmitud rendilepingu lõpetamisest.

ERA rektori abi Tiit Mesila sõnul võimaldab leping kolmekuulise etteteatamisega seda ühepoolselt katkestada ning väljaõppekeskus ja sõjakool peavad maiks olema välja kolinud. Mesila sõnul vajab ERA ruume koostöös justiitsministeeriumiga uute õppesuundade loomisel ja seniste õppesuundade baasi laiendamisel.

Valitsuse 13. märtsi määrusega luuakse KÜÕ väljaõppekeskus ERA territooriumil oleva sõjakooli baasil, mistõttu varem akadeemiaga sõlmitud rendileping oleks niikuinii oma kehtivuse kaotanud, lisas Harri Ints. "Samuti ei ole ma tegelikult sugugi veendunud, et akadeemia meie äraminekut nii väga ikka soovib," lausus Ints.

Intsu sõnul kavandas kaitseväe juhtkond algselt väljaõppekeskuse viimist Tartusse 1999. aastal, mil seal peaks tööle hakkama Balti kaitsekolledz^. Kaitseväe juhtide sõnul saaks sõjakooli tööd hädapärast aga seal juba ka sel sügisel alustada, kuigi õppeasutus on veel lõpuni ehitamata. "Kuhugi kolmandasse kohta me küll kolima ei hakka," kinnitas Ints.

Ints ütles, et sõjakoolis alustab tänavu õpinguid 56 kadetti. Tema sõnul on sisseastumistingimused ja -katsed välja töötatud ja lähipäevil kuulutatakse kooli astumiseks välja konkurss. Sisseastumiskatsed peaksid toimuma augustis.

Ohvitseride puudus pärsib kaitseväge

Kolonel Ants Laaneots märkis eile, et üheks kaitseväe arengut pärssivaks teguriks on ohvitseride ja allohvitseride vähesus. Laaneotsa sõnul on nende vähesus tingitud väljaõppekeskuse puudumise ning sõjaväelaste madala palga ja kehvade elamistingimuste tõttu.

"ERA on meile kuue aasta jooksul andnud 31 ohvitseri, kaitseväkke oleks aga vaja 1300 ohvitseri," ütles Laaneots. "Kaitseväe ohvitserikohtadest on komplekteeritud vaid 40 protsenti."

Samuti on Laaneotsa sõnul ebanormaalne, et kaitsevägi ei saa võtta aega teenima kõiki vabatahtlikke, sest pataljonides on puudu kasarmukohti nende majutamiseks.

Valitsuse määrusega loodud KVÕ koosseisu hakkavad kuuluma kõrgem sõjakool, tehnikakool ja ohvitseride täienduskursused. Kaheaastase sõjakooli põhikursuse läbija saab rakendusliku kõrghariduse ja rühmaülema väljaõppe.

Tehnikakoolis antakse ohvitseridele kindla sõjaväelise eriala väljaõpe. Sõjakooli kaheaastase keskastme kursus annab rakendusliku kõrghariduse diplomiõppe tasemel ning on võimalik taotleda ka bakalaureuse- ja magistrikraadi. Kursuse läbinu saab sõjalise keskhariduse rahuaja kompaniiülema tasemel.

ERA kaitsekolledz^i praegused esimese kursuse kadetid läbivad sel aastal lahingukoolis allohvitseride ja reservohvitseride kursused ning alustavad sügisest soovi korral õpinguid uue sõjakooli teisel kursusel. ERA-s teisel kursusel olevad kadetid suunatakse Taani rühmaülemate kursustele, mille järel nad kas jätkavad õpinguid või astuvad teenistusse.

TOOMAS VEEMAA foto

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste väljaõppekeskuse ülema kapten Harri Intsu sõnul on Eesti Riigikaitseakadeemia juhtkonna ähvardus sõjakool oma territooriumilt välja visata liialdus, sest valitsuse 13. märtsi määruse kohaselt jääb väljaõppekeskus esialgu ERA alale.

* Kolonel Ants Laaneots leiab, et üheks kaitseväe arengut pärssivaks teguriks on ohvitseride ja allohvitseride vähesus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee