Kadri Paas 12. jaanuar 2006 00:00
Paar päeva tagasi pidas politsei kakluse pärast kinni väidetava Tallinna autovaraste ninamehe Stanislav Volkovi, kelle prokuratuur vastuoluliste tõendite tõttu eile vabastas.

Parandatud kell 11.05

Endise kriminaalpolitseiniku ja praeguse riigikogulase Koit Pikaro hinnangul alluvad staažikale kurjategijale Volkovile (33) pooled pealinna autovargad.

«Mina puutusin temaga kokku 90. aastate keskpaigas, kui ta ühe Männiku pätibande juhina proovis kätt erinevatel tegevusaladel,» räägib Pikaro.

Ekspolitseiniku sõnul juhtis Volkov süsteemseid autovargusi ning lahendas mitme grupeeringu pealikuna administratiivseid ja organisatsioonilisi küsimusi.

Oletatavalt allus Volkovile kaks-kolm Tallinna autovaraste rühma, kes vastavalt spetsialiteedile jagasid automarke ja linnaosasid.

«Alluvad teavitasid teda enda tegemistest ning tema organiseeris nende tööd,» kirjeldab Pikaro. «Kuigi põhiliselt oli ta seotud autovargustega, võeti tema sõna arvesse ka muudes küsimustes. Ühiskassaga oli ta kindlasti seotud ja oma osa maksis ta sinna samuti.»

Volkov peeti kinni 10. jaanuaril seoses 1. jaanuaril Tallinnas toimunud arveteklaarimisega, milles üks mees sai kergelt vigastada. «Politsei esialgse arvamuse järgi on kuriteoga alust seostada Volkovit, kuid uurimine on alles algjärgus ja kindlalt ei saa väita, kas juhtunu viib ka Volkovi süüdistamiseni,» ütles Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Triin Bergmann eile BNSile.

Asjaolusid analüüsinud prokurör otsustas eile, et Volkovi vastu ei ole vettpidavaid tõendeid, mistõttu ta ei hakanud kohtult isiku pikemat vahi alla võtmist taotlema ja andis korralduse Volkov viivitamata vabastada.

Prokurör Triin Bergmann selgitab, et politsei pidas Volkovi kinni seoses vähetõsise kuriteoga, mille puhul ei ole vahistamine kui rangeim sanktsioon põhjendatud. Politsei kogutud tõendid ei viita kakluses otseselt Volkovi süüle. Andmed, et tegemist oleks olnud pikaajalise politsei jälitustöö tulemusel saavutatuga, puuduvad kriminaalasjas täielikult.

"Ainult isiku maine ei ole aluseks isikult vabaduse võtmiseks," lisab prokuratuuri pressiesindaja.

Viimati oli Volkov kohtu ees 2004. aasta septembris koos Tartu tuntud päti Toivo Bergiga. Tartu maakohus mõistis Volkovi süüdi kelmuses ja väljapressimises ning karistas teda tingimisi kaheaastase vangistusega kaheaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi varastasid kurjategijad Volkovi juhtimisel autosid ja müüsid need siis omanikele tagasi. Raha maksmisest keeldumise korral ähvardasid kurjategijad varastatud autod hävitada. Kokku oli 2004. aastal süüdistuses viis kuriteoepisoodi, kus kannatanud maksid oma autode kättesaamiseks 25 000 – 45 000 krooni. Kurjategijatel õnnestus autoomanikelt välja pressida 165 000 krooni.

Kohus mõistis Volkovi süüdi ka kelmuses, kui ta 1999. aasta novembris sõlmis teise inimese nimel lepingu EMTga ja kasutas mobiiltelefoni teenuseid 14 322 krooni eest ise sentigi maksmata. Samuti mõistis kohus Volkovi süüdi eelnevas kelmuses osalenud tankisti valeütluste andmisele sundimises.