OH, KUUSEPUU, OH, KUUSEPUU! Peeter Rivise sõnul on kujundatud jõulukuusk nagu joonistus – tihedate okstega, koonuselise kujuga ja sümmeetriline.Foto: Aldo Luud
Kaia Otti 22. detsember 2005 00:00
Aasta ühel tähtsamal pühal otsivad eestlased täiuslikkust ka jõulupuust. Tänavugi on suur nõudlus nulgude järele, kuid kuuske peetakse siiski südamelähedasemaks.

«Meie pere traditsioon on igal aastal 23. detsembril metsas kuuske toomas käia,» räägivad Meeri ja Kalev, kel maja taga oma metsas suur valik jõulupuid kasvab. «Juba kümme aastat tagasi hakkasime endale jõulukuuski kasvatama. Istutasime väikesed kuused lihtsalt ühte kohta kokku. Nüüd on meil teinegi traditsioon – igal suvel istutame väikese kuuse, pügame suurematel oksi ja jõulude ajal võtame sealtsamast kõige ilusama tuppa,» räägib Kalev. Meeri sõnul on omakasvatatud jõulukuusk teistest hoopis armsam, ja vaatamata püüdlustele neid kõiki ühesuguseks pügada, on noil puudel siiski igaühel oma nägu.

Eestis on paar suuremat ja umbes paarkümmend väiksemat jõulukuusekasvandust. OÜ Kuivaleski talu peremees Peeter Rivis müüb sel aastal viies kohas umbes tuhat enda kasvatatud jõulukuuske. Kasvatatud puud näevad tänu hooldamisele väga ilusad välja, on paksude tihedate okstega ja tumeroheliste pikkade okastega. Erinevate kujundusvõtetega saavutatakse kaunis ja korrapärane kuju ning õiged proportsioonid. “Püüame kasvatada puid, mis näeks välja nagu unistuste jõulupuu. Enamus on 1,8 –2 meetri kõrgused, mis on korterisse optimaalne,» ütleb Rivis. “Pikematel kuuskedel on ka oksad laiemad kuid korterid on enamasti väikesed. Täiskasvanul on ka kahemeetrine kuusk parasjagu nägemiskõrguses, lastest rääkimata. Kauni jõulupuu metsast otsimisega on päris tükk vaeva ja ilmselt püütakse metsapuu kahvatut välimust siis pikkusega kompenseerida. Mujal Euroopas on pisemate, 140-180 cm puude osakaal oluliselt suurem kui meil. Eramajad ja kontorid vajavad kindlasti ka meil suuremaid puid,” selgitab Rivis.

Nulg on popp

Mõnes müügikohas on nulud juba otsas. Eestis müüdavad nulud on kasvatatud Taanis ja Belgias. «Jõulukuuseks soovitakse midagi sellist, nagu lapsed joonistavad – ilusat ja tihedate okstega puud. Nulul on võrreldes kuusega tihedamad, pehmemad ja pikemad okkad, mis ei pudene kergesti küljest.

Nulg on koonusja kujuga ja tihedate okstega ning sümmeetriline, värv on tumerohelisem kui kuusel,» loetleb Rivis põhjusi, miks nulgu Eestis ostetakse vaatamata kallimale hinnale. “Kindlasti on üks põhjus see, et nulg on uus ja põnev. Küll aga võib müügis näha ka kesise välimusega pikaks veninud või muude kujuvigadega nulgusid, mis siiski kaubaks lähevad. Arvan, et põhiliseks jõulupuuks jääb meil edaspidigi kuusk. Nulul puudub täielikult kuusele omane jõululõhn, mida eestlased koos verivorsti ja hapukapsalõhnaga ilmselt põhiliseks jõulutunde tekitajaks peavad.

Eestis kaukaasia nulgu jõulupuukasvandustes ei kasvatata. «Kaukaasia nulg, mida täiuslikuks jõulukuuseks peetakse, on väga külmaõrn. Eestis ei taha puu kasvada. Mis külma üle elavad, süüakse ära nulu täide poolt,» räägib Rivis. «Lääne- Euroopas teatakse küll ka kuuske, aga jõulupuuna tunnustatakse siiski rohkem nulgu. Kui sakslased laulavad «Oo, Tannenbaum», tähendab see otsetõlkes tegelikult «oo, nulupuu».»

Eelistavad eestimaist

Eestlased peavad siiani jõulupuuks ikkagi kuuske ja paljudel peredel on tava turult või metsast kuuske valimas käia. Tallinnas maksavad keskmiselt käharad jõulupuud umbes 100 krooni meeter. Ilusamate, käharamate ja pikemate kuuskede eest küsitakse rohkem. Erimõõdus puude hinna peab aga ostja müüjaga ise kokku leppima. Taanist ja Belgiast pärit kuused maksavad umbes 50 krooni rohkem kui kodumaised, nulu eest tuleb omakorda veel kuni 200 krooni rohkem välja anda.

Tänavugi tohib riigimetsast endale ise sobiva jõulupuu valida ja koju viia, kui selleks on Riigimetsa Majandamise Keskuse luba. Toakõrguse kuuse hinnad on metskonniti erinevad, kuid loata raiutud jõulupuu võib maksma minna rohkem kui 10 000 krooni.