Tehnika

Wikipedia raamatukaante vahele  (1)

Välisajakirjanduse põhjal Arved Mahtra , 21. november 2005, 00:00
Internetientsüklopeedia Wikipedia sissekanded võivad peagi raamatuks trükituna ilmavalgust näha.

Wikipediat koostavad ja toimetavad internetikasutajaist vabatahtlikud. Nüüd peavad veebilehe püstipanijad plaani anda kogunenud materjal välja raamatuna, mida saaksid kasutada ka arengumaade elanikud, kellel ei ole internetiühendust.

Wikipedia veebilehe ühe käivitaja Jimmy Walesi sõnul pole välistatud seegi, et Wikipediasse kogunenud materjal kopeeritakse CD- või DVD-plaatidele. Ka digitaalsed andmekandjad oleks suunatud ennekõike arengumaade teadmishimulistele.

Ühtlasi lükkas Wales ümber väited, nagu kavatseksid Wikipedia haldajad raskendada või lausa keelata ligipääsu teatud lehekülgedele, mis meelitavad ligi tembutavaid teismelisi või vaenuõhutajaid, kes võivad lehekülje sisu solkida.

Ilmselt loobutakse tavapärasest märksõnade kasutamisest. Selle asemel jagatakse teemad peatükkideks, näiteks tervis, jalgpall, Teine maailmasõda, rock’n’ roll jne.

«Mulle on Wikipedia trükkimise mõte alati meeldinud, sest meie eesmärgiks pole ju mitte veebilehe pidamine, vaid teadmiste levitamine võimalikult laiale ringile võimalikult kiiresti ja mugavalt,» selgitas Wales.

Ta möönis, et trükiprojekti rahastamise, raamatute levitamise ja ka üllitise sisu üle käivad endiselt nõupidamised ja arutelud, kuid avaldas samas lootust, et internetientsüklopeedia võiks trükki jõuda juba tuleval suvel.

Wikipediasse on sissekandeid teinud või neid redigeerinud rohkem kui 350 000 inimest. Entsüklopeedias on üle kahe miljoni lehekülje ja see on kasutatav enam kui 25 keeles. Sissekandeist umbes 800 000 on ingliskeelsed.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee