Eesti uudised

Nurjunud narkotehing? (32)

Kadri Jakobson , 19. november 2005, 00:00
TULISTATI SURNUKS: Kalev Kurg tulistati surnuks kolmapäeva õhtul Pirital koduukse ees. SL Õhtuleht 18. november 2005.
Politsei ei välista, et allilmaautoriteediks peetava Kalev Kure tapmine võib olla seotud keskkriminaalpolitsei tabatud ülisuurte narkolastide avastamisega ning rahvusvahelise narkotransiidi sulgemisega.

Septembri lõpus tabas politsei Põhjamaade suurima narkolasti – 45 kilogrammi kokaiini. Uimasti oli peidetud 772 kilo kaaluvasse hammasrattasse, mis pandi Eesti poole teele 23. augustil Peruu pealinnast Limast. Tegemist oli ülipuhta kokaiiniga, mille turuväärtus oleks olnud 100 miljonit krooni. Narkokuriteoga seoses võttis politsei pooleks aastaks vahi alla viis juuti: osaühingu juhi Nahumi ja tema neli kaasmaalast – Yalozi, Meiri, Sergei ja Benyamini.

Tänavuse aasta esimese kuue kuuga sai Eesti keskkriminaalpolitsei jälile rahvusvahelisele narkotransiidile, mida juhiti Eestist. Narkokanali kaudu vahendati uimasteid Hispaaniast Eestisse ja teistesse Põhjamaadesse.

Endine politseijuht Koit Pikaro on väitnud, et Kurg kontrollis 70 protsenti Eesti kokaiiniturust. SL Õhtulehele vihjati, et Kurel oli tuttavaid kaitsepolitseis, mistõttu võis just tema antud info rikkuda narkokaubitseja tulusa tehingu.

Keskkriminaalpolitsei direktor Lauri Tabur ei välista, et Kure tapmine võib olla seotud viimase aja suuremate politseioperatsioonidega.

«Keskkriminaalpolitsei töö juba on selline, et iga operatsiooniga püüame mõjutada protsesse laiemas kuritegelikus maailmas. Eriti neid, mis kärbiksid kurjategijate sissetulekuid ning suurendaksid meie ühiskonna julgeolekut tervikuna,» räägib Tabur.

«On selge, et selliste operatsioonide tulemusena kannavad kurjategijad suuri kahjusid, mille tagasiteenimiseks ollakse vahel valmis ka kõige äärmuslikumateks tegudeks. Sealhulgas inimese tapmiseks. Kas teemaks oleva mõrva põhjusi tasub sealt otsida – eks aeg näitab,» ütleb ta.

Tabur lisab, et nii nagu paljud 90. aastate algul politseile palju peavalu valmistanud kurjategijad oli ka Kurg viimasel ajal pühendunud pigem investeerimistegevusele ja isikutevaheliste erimeelsuste lahendamisele kui kuritegude toimepanemisele, ning kuulub nn. legaliseeruvate endiste kildkonda.

«Tema tapmise põhjuste erinevaid tööversioone avalikustada on natuke vara. Kuna tegemist oli märkimisväärselt suure tutvusringkonna ning tegevuste ampluaaga inimesega, võis tal ka vaenlasi leiduda väga laias inimeste ringis. Eks menetlus näitab, millised neist vaenlastest temalt elu võtsid,» ütleb Tabur.

Avastatud narkootikumid

2004 aprillis avastas toll Tallinna reidile tulnud Libeeria naftatankerilt 40 kilogrammi kokaiini, mille väärtus tänaval oleks olnud 60 miljonit krooni.

2004 oktoobris avastas politsei Pärnumaalt narkolabori, kust konfiskeeris üle 300 000 ecstasy-tableti ja üle 10 kilo narkoaine MDMA kahtlast pulbrit. Tegemist on senisest suurima leitud ecstasy-kogusega Põhja- ja Baltimaades. Politsei pidas kinni kaheksa inimest. Konfiskeeritud narkoaine turustamisega oleksid kurjategijad teeninud ligikaudu 50 miljonit krooni.

Seoses Pärnumaa narkotaluga ja rahvusvahelises narkoäris süüdistatuna vahistas politsei kriminaalsetes ringkondades tuntud Tarmo Valingu. See mees maksis vabadusse pääsemise eest rekordilise 2,2 miljonit krooni. Lunaraha kanti kohtu eriarvele 10 päeva pärast otsust.

Tänavu augustis pidasid maksu- ja tolliameti narkotalituse töötajad koos keskkriminaalpolitseiga Tallinnas ja Narvas kinni kuus inimest, keda kahtlustatakse narkootiliste ainete ebaseaduslikus käitlemises.

Narkokuritegusid on tänavu registreeritud 815, millest 737 on avastatud.

Kure ja Koppeli mõrv seotud?

Keskkriminaalpolitsei endise direktori ja praeguse politseikolledži juhi Andres Anvelti sõnul kuulusid hiljuti tapetud ärimehed Kalev Kurg ja Kauri Koppel rivaalitsevatesse grupeeringutesse, mistõttu võib nende mõrv olla seotud, vahendas TV3 uudistesaade «Seitsmesed uudised». «Isikud olid oma tegevuselt seotud mitte ainult selle poolest, et mõlemad olid ärimehed, vaid ka sellepärast, et nad kuulusid rivaalitsevatesse kuritegelikesse grupeeringutesse,» lausus Anvelt. Uudistesaate teatel kuulus Koppel Kure rühmitusest lahku löönud ning sellest tugevamaks kasvanud Assari rühmitusse.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee