Eesti uudised

Ärimees Kalev Kurg tapeti naise ja lapse silme all (187)

Kadri Jakobson, 18. november 2005, 00:00
MÕRV KODUHOOVIS: Kalev Kurg tapeti automaadivalanguga koduõuel, naise ja lapse silme all. Tema punase mersu kõrvale pani sõber eile põlema musta lindiga küünla. Arno Saar
Tallinnas Pirital tapeti koduukse all väidetav allilmaliider Kalev Kurg. Julm ja demonstratiivne mõrv pandi toime naise ja lapse silme all.

Kolmapäeval kell 20.57 tulistas kurjategija Lükati tee korrusmaja hoovis surnuks Eesti väidetava allilmaliidri Kalev Kure (44). Kurjategijad ootasid Kurge ta koduhoovis. Kui auto puldiga avatavast väravast sisse veeres ja Kurg naise ning lapsega autost väljus, avati tema pihta automaadituli.

Valang tabas Kurge kehapiirkonda. Vigastatud mees suutis autost umbes 15 meetrit eemale joosta, kuid varises siis kokku. Kurjategijad põgenesid autoga.

Kiirabil Kurge päästa ei õnnestunud.

«See oli demonstratiivne mõrv.»

Eile keskpäeval oli mõrvapaigas vaikne.

«Tore mees oli,» kaob ta kiiresti autosse ja annab gaasi.

Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Jüri Kasesalu ütleb, et Kure suunas tulistati mitu lasku. Politsei andmetel leidsid eksperdid tapmispaigast üle kümne padrunihülsi. «Tulistamiseks polnud vaja mitut inimest, seda tegi üks,» sõnab Kasesalu. Politsei ja prokuratuur peavad võimalikuks, et sündmuskohal oli rohkem inimesi.

Kas kurjategijad toimetasid avalikult või olid neil näod varjatud?

«Andmeid selle kohta, millisel kujul neid nähti ja mitut nähti, on asi, mis kuulub kuriteo tõendamise valda, ja nii algses staadiumis seda rääkida ei saa. Ümbruskaudsed inimesed kuulsid laske, sündmusel on tunnistajaid.» Politsei alustas kriminaalmenetlust tapmise paragrahvi alusel.

«Tegemist ei saanud olla juhusliku tegevusega. Kahlustatavate ring on väga suur,» lisab Kasesalu.

Uurimisorganid on esmastele andmetele tuginedes arvamusel, et tapmise motiivi tuleb otsida Kure ärisuhetest ja 1990. aastate algusele iseloomulikku allilmasõda puhkenud ei ole, märgib BNS.

Riigikoguliige, ekspolitseikomissar Koit Pikaro iseloomustab kurjategijate käitumist kui julma ja demonstratiivset arveteklaarimist. «See oli demonstratiivne mõrv, mitte lihtsalt kättemaks,» ütleb ta.

Pikaro tõmbab paralleeli

Gennadi Everi mõrvaga aastaid tagasi Pihkvas. Ärimehe pihta tulistati seitse lasku summutiga varustatud Kalašnikovi automaadist.

Ta meenutab ka Harju mäe tenniseväljaku baaris kaaslaste juuresolekul tapetud meest.

Pikaro: Kurg oli allilmas autoriteet

Koit Pikaro sõnul oli Kalev Kurg allilmas kahtlemata autoriteet. «Eesti rahvusest isikutest, kes on seotud allilmaga, oli tema ilmselt kõige autoriteetsem. Tahtmatult tõmban paralleeli Gennadi Everiga, kes ei eitanud ja kiitles sellega, et tal on tuttavaid Toompuiesteel asuvas kapos. Kurjad keeled räägivad, et ka Kurel oli kapos häid isiklikke kontakte, ning nimetati kahte nime. Järsku allmaailm ei soovinud leppida sellega, et ta suhtleb mingite inimestega võimustruktuuridest,» tunnistab Pikaro.

Kalev Kurge lähedalt tundev inimene kinnitab, et mehel oli kaks poolt.

«Ilmselt siis, kui vaja, käitus ja tegutses ta ühtede reeglite järgi. Teistes olukordades näitas ta end äärmiselt intelligentse, soliidse ja väljapeetud inimesena,» räägib allikas.

«Ta hoidis väga oma lähedasi Väga head suhted olid tal oma vanema tütrega, hoidis tal silma peal,» ütleb Kure tuttav.

Aastaid tagasi elas Kurg läbi ränga liiklusõnnetuse. Selles teise poolena osalenud inimene sai surma, Kurg sattus aga haiglasse. «Igal aastal samal kuupäeval käis ta surnuaial ja süütas tema haual küünla,» teab allikas.

7. oktoobril tabas juhuslik kuul Tallinnas Kreutzwaldi tänaval kooliõpilast Veronika Dari, kes suri mõni päev hiljem haiglas. 11. novembril tulistati Mustamäel Tähetorni tänaval BMWs istunud Kaurit (35). «Minu hinnangul on kõik need juhtumid erinevad. Uurimine käib. Kõige selgusetum on viimane juhtum, kus andmestikku alles korjatakse,» ütleb Jüri Kasesalu.

Neli korda karistatud

Kunagi Linnuvabriku grupeeringusse kuulunud Kalev Kure minevik on kuritegudest kirju.

Teda on neljal korral kriminaalkorras karistatud varguste ja isikuvastaste kuritegude eest.

1991. aastal saatis Rootsi Kure riigist välja ja USA kehtestas talle relvade salakaubaveo eest väidetavalt eluaegse sissesõidukeelu.

Üle kümne aasta tagasi oli Kurg osaline tulistamises Tallinna Neste tanklas, kus Linnuvabriku grupeeringu liikmed tapsid ja vigastasid üliraskelt nendega kohtuma tulnud Permi allilmategelasi.

Politsei andmetel valiti Kurg aastaid tagasi eestlastest kurjategijate esindajaks allilma ühiskassas, sest ta oli ainus, kes rivaalitsevate Linnuvabriku grupeeringu ja ärimees Meelis Lao lähiringkonnaga läbi sai.

Väidetavalt on Kurg seotud suurima kinnisvarapettusega, mistõttu ärimees Rein Kilk jäi ilma 28 miljonit krooni maksvast magusast maatükist Tallinnas Tselluloosi kvartalis. Kinnisvarapettuse taga on väidetavalt ka Kurg, kelle raha eest ostis krundi firma Avalist ja tahtis seda müüa mitmekümnekordse kasumiga. Praegu on tehingud peatatud.

2004. aasta märtsis vaidles Kurg halduskohtu kaudu Tallinna politseiga, kes keeldus talle relvaluba andmast. Kurg tahtis seda oma perekonna kaitsmiseks.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee