Eesti uudised

President Meri viidi haiglasse trombiohuga (46)

Kadri Paas , 17. november 2005 00:00
TUNDIS END HÄSTI: See pilt on tehtud oktoobris, mil Lennart Meri end hästi tundis ja külalisi vastu võttis.Foto: Tiit Blaat (Eesti Ekspress)
Lennart Meri viidi teisipäeva õhtul trombiohu pärast Mustamäe haiglasse. Presidendi poja Mart Meri sõnul vaevab isa süvaveeni põletik, mis talle üleeile piinavat valu hakkas tegema.

Üleeile õhtul kella 23 paiku sõidutas president Lennart Meri poeg ja nõunik Mart Meri isa Mustamäe haiglasse.

Presidendi jalg oli ohtlikult üles paistetanud ning valutas. Turse oli püsinud juba paar päeva, kui aga jalg üleeile ka piinavat valu hakkas tegema, otsustas Mart Meri isale arsti kutsuda. Neurokirurg Kahro Tall, kes augustikuisest ajuoperatsioonist alates eksriigipea raviarst on olnud, sõitis Kabelineemele ning vaatas ta jala üle. Et igasuguseid komplikatsioone ära hoida, soovitas Tall presidendi kontrolli viia ning jalga ultraheliga uurida.

«Tegemist on süvaveeni põletikuga, mis ajas jala paiste ja tegi käimise ebamugavaks. Oli ka trombi tekkimise oht. Kui tromb pääseb organismis liikuma ja jõuab elutähtsasse organisse, võib tagajärg olla saatuslik,» räägib Mart Meri, kiites Mustamäe haigla arste.

«Ultraheli ja muud analüüsid tehti mõnekümne minutiga ning doktor Kahro Talli diagnoos leidis kinnitust. Kohe alustati ka trombide tekkimist välistavat ravi. Praegu tegeldakse selle ravi timmimisega, et see võimalikult efektiivne oleks. Kui kaua ta haiglas peab olema, ei oska praegu öelda. Isa ise mõistagi tahaks juba täna (eile – toim.) õhtul koju,» ütleb Mart Meri.

Ta lisab, et isegi haiglasse minekuks tuli isa ligikaudu neli tundi veenda.

Presidendil oli reaalne trombioht

Poja sõnul läks üksikpalatis viibinud president haiglasse omal jalal. Kui tugev jalapaistetus Lennart Meri piinas?

«No mul on ju raske tema eest vastata. Ega ta suurt midagi välja ei näita, aga... Eile (üleeile – toim.) tajusin ise, et see teeb talle valu,» sõnab Mart Meri.

Arstide kinnitusel olnud väga hea, et Meri ikkagi üleeile õhtul Mustamäele jõudis.

«Nende sõnul oli trombioht täiesti olemas, kuid pärast ravi määramist vähenes see neli korda ning nüüd on peaaegu kadunud. Paraku on nii, et isa käib arstidele peale, et ta juba täna jälle koju pääseks. Ta igatseb tagasi Viimsi kadakate vahele! Esialgu võib siiski juhtuda, et ta viiakse Mustamäelt mõnda taastusraviosakonda, kuni põletik taandub,» teab poeg.

Algul taheti endine riigipea juba eile Mustamäelt rahulikumasse keskkonda viia, aga see lükati siiski edasi.

Poja sõnul ei saa seekordset terviseprobleemi kuidagi augustis tehtud lõikusega siduda. «Need on täiesti erinevad asjad. Arstid on korduvalt öelnud, et isa on operatsioonist üllatavalt hästi taastunud,» kinnitab Mart Meri.

«Loodan, et veenipõletik taandub kiiresti ning siis saab hakata jälle füüsilist koormust tõstma, et pääseda aeda jalutama või koguni ette võtta sõit Saksamaale vanu sõpru külastama, millest ta ju loobunud pole,» räägib Meri.

9. augustil eemaldasid tippkirurgid Mihkel Leiner ja Toomas Asser kolm tundi kestnud lõikusel Meri peaajust vedelikku täis tsüsti, mis tekitas talle pöörast peavalu ja kõnehäireid. Väidetavalt läks lõikus hästi ning Meri lubati juba paar päeva hiljem haiglast koju.

Teave Lennart Meri tervise kohta pärast ajulõikust on olnud väga vastuoluline. Nii tema enda büroo kui ka mitmed head tuttavad kinnitavad, et ta tervis on rahuldav.

Meri vasak käsi on «kergelt kohmakas»

Samas räägivad teised presidenti hästi tundvad inimesed, et olukord on olnud halb, kui mitte kriitiline. Kaua aega ei suutnud ükski arst avastada, et Meril oli veresuhkru tase liiga madal.

SL Õhtulehele vihjati, et pärast ajuoperatsiooni on Meri vasak kehapool osaliselt halvatud.

«On tõsi, et augustikuisest ajuoperatsioonist toibumine nõuab organismi tugevdamist ka ravivõimlemise abil, et jagu saada vasaku käe kergest kohmakusest,» kommenteerib Mart Meri seda väidet.

SL Õhtulehele teadaolevalt jättis Lennart Meri arstide tungival soovitusel ära oktoobri algusse kavandatud sõidu Kreekasse.

Mis on süvaveeni põletik?

Sügaval lihaste ja luude vahel asetsevates veenides tekivad trombid. Enamasti tekib veeni ummistus mingi teise haiguse tüsistusena, kestab tavaliselt kuni paar nädalat ega muutu krooniliseks. Riskifaktoriteks on kõrge vanus ja rasvumine. Haige jalg on turses ja sinakas. Haiguse tunnuseks võib olla palavik, vere kiirenenud settereaktsioon ja pulsi kiirenemine. Vaagna- ja reiepiirkonna tromboosi puhul on näidustatud kuni nädalane voodirežiim.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee