Eesti uudised

Muinsuskaitseameti juht hukkus öisel maanteel (1)

Kirsti Vainküla , 8. november 2005, 00:00
VAIKUS: Muinsuskaitseameti peadirektori Agne Trummali kabineti uks oli ka eile tavapäraselt avali, kuid kabineti perenaise igavikku lahkumisest teatas hubiseva leegiga valge küünal. Arno Saar
Muinsuskaitseameti peadirektor Agne Trummal kaotas öisel maanteel tihedas vihmas oma väikese Citro?ni üle kontrolli, põrutas kokku vastusõitva raskeveokiga ja sai silmapilkselt surma.

Muinsuskaitseameti peadirektori Agne Trummali (32) kabineti uks oli eile lõuna ajal ristseliti lahti nagu tavaliselt…

Arvuti printer pilgutab tööd oodates signaallampi, töölaual on reas paberid ja kaks kohvitassi. Jääb mulje, et Trummal on korraks laua tagant asju ajama lipanud ja naaseb kohe.

Aga kabineti sügavuses põleb väikesel laual valge küünal…

«See on kõigile šokk. Täna oleks pidanud olema tavapärane tööpäev. Ka reede lõppes tavalise asjaajamisega. Agne oli väga võimekas ja armastatud juht. Ning tark, särav, elurõõmus ja hooliv inimene,» ütleb ameti avalike suhete nõunik Carolin Pihlap pisaratega võideldes.

Kuhu peadirektor öösel kihutas?

Traagiline õnnetus juhtus pühapäeval kell 23.25 Tallinna–Tartu maantee 47. kilomeetril, kus Trummali pisike Citro?n C3 põrkas vihmase ja kottpimeda maantee ühes kurvis kokku vastusõitva veokiga Volvo F12.

Ringkonnaprokurör Katrin Sutt ütles, et väikeauto rammis veoki vasakut esinurka ja purunes kokkupõrkes täielikult.

Samas kurvis on surmaga lõppenud õnnetusi juhtunud varemgi.

«Veokijuhi sõnul kaldunud Citro?n kurvis tema suunavööndisse. Esialgsete andmete järgi on avariis süüdi ikkagi Trummal,» nendib Sutt.

Veoki 21aastase staažiga juht Mati (45) oli kaine. Trummali joobeekspertiis valmib lähiajal.

Miks ja kuhu Trummal vastu ööd Tallinnast sõitis, ei oska ükski kolleeg isegi arvata. Sest ametisõit see polnud.

Ka Trummaliga töö kaudu tuttavaks saanud Liisa Pakosta ei tea sellele küsimusele vastust.

«Selliseid inimesi, kes võtavad tööd sedavõrd südamega, ei ole palju. Ta oli väga pühendunud inimene,» ütleb Pakosta. Tema sõnul ei näinud Trummal hoonetes ja kinnistutes lihtsalt maju, vaid eelkõige inimesi.

Ja keegi ei imestanud, kui ta küsis alluvalt: «Kuidas läheb?» Sest ta tegi seda siirast huvist.

«Naisjuhina oli ta suure pinge all ja väga rünnatav, kuid suutis alati teisi innustada ja julgustada… Ma imetlen teda… Imetlesin! Väga raske on minevikus rääkida…» püüab Pakosta sõpra kirjeldada.

Kunstnik, juht ja otsustaja

Trummali kunagine kooliõde 4. keskkooli päevilt ütleb, et Agne paistis silma juba lapsepõlves – tal olid lumivalged lokid ning «r» põrises armsalt.

Koolis meeldis tüdrukule matemaatika. Sestap astuski ta Tallinna Tehnikaülikooli majandusosakonda. Kuid see ala talle ei sobinud.

Seejärel proovis Trummal majandustehnikumi, EBSi…

Kunstiülikooli ühel moešõul šokeeris ta aga publikut pruunide viigipükste ning paljale ülakehale tõmmatud läbipaistva kilejopega. Seda märkas ka professor Mart Kalm, kelle mahitusel neiu lõpuks tollesse kõrgkooli astuski. Trummal suutis kõik edukalt lõpetatud neli õpiaastat ise rahastada.

«Ta hoidis suurtest kampadest pigem omaette ega trüginud esiplaanile,» meenutab kooliõde.

«Et ta kunsti läks õppima, oli arusaadav. Aga see, et temast sai ka juht ja suur otsustaja, näitas pigem tema varjatud andekust.»

Muinsuskaitseameti juhiks sai ta 2004. aasta jaanuaris.

Trummal on ühes intervjuus öelnud, et oli eluaeg väike, kõhn ja poisilik: «Põdur ja kahvatu blond, kes tahtis baleriiniks saada.» Balletikooli teda kehva tervise pärast aga ei viidudki.

«Olen kiire, käbe ja kergelt närviline,» iseloomustas ta end täiskasvanuna.

Ehkki töö pärast oli ta pereunistusi aina edasi lükanud, hakkas ta viimasel ajal siiski tõsisemalt ka sellele mõtlema.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee