Eesti uudised

Estonial veeti sõjatehnikat punastele khmeeridele? (22)

Eve Heinla , 28. oktoober 2005, 00:00
PALJU VERSIOONE: Parvlaeva Estonia huku kohta on läbi aastate püstitatud mitmeid versioone. Corbis/Scanpix, Arhiiv
«Nüüd on juba räägitud, et Estonial veeti salaja sõjatehnikat. Aga pole teada, kelle käsul. Kuid siiski Rootsi sõjaväe tellimusel,» ütleb ajakirjanik Oleg Samorodni. Ja esitab oma raamatu käsikirjas taas uue versiooni Estonia teemal.

Samorodni kirjutab, et suure tõenäosusega saadeti relvad Rootsi kaudu edasi Aasiasse, Aafrikasse ja Ladina-Ameerikasse sealsetele klientidele. Ja just sealt võiks ka otsida põhjust, miks laev uppus.

Samorodni lahkab kõike põhjalikult ja läheb ajaloos tagasi 1970. aastatesse. Ta kirjeldab Rootsi välispoliitikat läbi aegade ja räägib, kuidas rootslased tugevdasid kontakte Vietnami ja Kambodža kommunistidega.

Samorodni kirjutab, viidates mitmele allikale, et nii Rootsi ametlikul diplomaatial kui ka luurel olid kontaktid erinevate poliitilis-ideoloogiliste režiimide esindajatega Aasia, Aafrika ja Ladina-Ameerika riikides.

Raske tõestada

«Punastele khmeeridele ei viidud kunagi relvi otse näiteks USAst või Suurbritanniast, vaid alati läbi kolmanda riigi, soovitatavalt neutraalse. Rootsis ostis relvi neile firma Chartered Industries, mis oli registreeritud Singapuris. Et jälgi segada, eelistati Vene relvastust. 1994–1995 olid Kambodžas isegi Vene tankid. Seni pole teada, mis teed pidi nad sinna viidi,» märgib ta.

Samorodnil on valmis raamatu käsikiri Pol Pothi diplomaatia saladustest.

«Peagi ehk Moskva kirjastus ka avaldab selle. Olen selle teemaga väga kaua ja süvitsi tegelnud. Ja üks peatükk räägib seal just Rootsi ja punaste khmeeride suhetest.

Aga samas ma ausalt öeldes ise ka ei usu, et Estonial olid relvad just punastele khmeeridele. Ma võin oletada, aga mul pole fakte ega tõendeid,» ütleb ta. «Khmeere toetati, kuid mul on raske tõestada, et relvi veeti just Estoniaga. Aga mõte on selline, et Rootsi välispoliitika oli natukene… no imelik, kolmandas maailmas.»

Toetas vabadusvõitlust

Oma versiooni põhjendamiseks toob Samorodni raamatus sisse Rootsi suhted khmeeridega. «Ja seal on mõned faktid väga täpsed: näiteks see Singapuri firma ostis relvi Rootsist. Ja mitte vaid sealt, vaid ka Lääne-Saksamaalt, Taiwanist ja mujalt.»

Miks ikkagi Rootsi oleks pidanud varustama khmeere, kes mõrvasid miljoneid inimesi?

«Tegelikult see, kui palju nad tapsid, pole senini päris selge, kas poolteist või kolm, see on rohkem propaganda. Aga nad tapsid tõesti väga palju,» märgib Samorodni.

Tema sõnul oli Rootsi välispoliitika aga selline, et toetas vabadusvõitlust imperialismi vastu. Punased khmeerid alustasid sõdimist Ameerika režiimi vastu, kes olid tollal Kambodžas.

«Ja nad sõdisid koos vietnamlastega ameeriklaste vastu. Rootsi toetas Vietnami võitlust Ameerika vastu, khmeerid olid Vietnami liitlased ja ta seega toetas ka neid,» ütleb Samorodni, kes on lõpetanud Moskva rahvusvaheliste suhete instituudi ja spetsialiseerus Kambodžale, kirjutades ka diplomitöö punastest khmeeridest.

«Aga neid versioone Estonia ümber on tõesti palju ja on raske tõestada, mis tegelikult juhtus. See võib olla väike spekulatsioon minu poolt, aga ma tahtsin tõmmata tähelepanu sellele, et pole sugugi imelik, et rootslased võisid müüa relvi kolmandale maailmale. Palestiinlastele nad müüsid ju.»

Kapten Erich Moiki sõnul kõlab see versioon väga ebareaalselt.

«Olgem ikka realistid, seda versiooni, et Estonial veeti mingit tehnoloogiat, ma võin veel uskuda. Aga et sellist sõjatehnikat, mis laevale viga võiks teha, seda küll mitte,» kinnitab Moik.

Kaitseväe endine juhataja Aleksander Einseln on varem väitnud, et Estoniaga veeti kõikvõimalikku venelastelt ostetud sõjatehnikat: automaate, kuulipildujaid jne.

Ka kirjutas üks Ameerika ajakirjanik Christopher Bollyn, et sõjatehnika polnud mõeldud Rootsi sõjaväele, vaid rändas Egiptuse kaudu ilmselt Iisraeli.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee