AJUTISELT SULETUD: Eile teatas Patarei vangla­muuseumi projektijuht Ants Leemets ekskursioonide ajutisest peatamisest.Foto: arhiiv
BNS 26. oktoober 2005 00:00
Teadlased leidsid Tallinna Patarei vanglast inimesele ohtliku hallitusseene eoseid. Muuseum peatas ekskursioonide vastuvõtu.

Tallinna tehnikaülikooli professor, materjaliteadlane Urve Kallavus rääkis portaalile Roheline Värav, et ekskursioonid vanglasse tuleb viivitamatult lõpetada, kuna teadlased avastasid seal ülimürgise hallitusseene Stachybotrys chartarum’i eoseid.

«Tegemist on hallitusseenega, mis võib tekitada näiteks väikeste laste kopsukoes verejooksu,» ütles Kallavus. Ta lisas, et Patarei vangla võib huvilistele avada alles siis, kui vanglas on tehtud põhjalik desinfitseerimine.

Patarei vanglas ekskursioone korraldava Virumaa Muuseumide juhataja Ants Leemets ütles, et mürgiseente kahtluse tõttu peatatakse ekskursioonid ajutiselt. «Riske peab vältima,» kinnitas Leemets.

Patarei vanglaga juba Kunstiülikooli võimaliku laienemise ajal tegelnud Leemetsa sõnul ei ole mürgist hallitusseent leitud vanglaosas, kus ekskursioone korraldatakse. «Seda kinnitas mulle ka Urve Kallavus. Samas tellime uued proovid, et inimesi mitte ohtu seada,» ütles Leemets.

Tema sõnul avatakse vangla ekskursioonideks kohe, kui see on võimalik. «Tegemist on huvitava ja vajaliku vaatamisväärsusega, mis järgmisest aastast peaks olema ka rahvusvaheliselt tunnustatud objekt,» märkis Leemets.

Stachybotrys chartarum’il on kurikuulus ajalugu Venemaal ja Ukrainas, kus ta tappis tuhandeid hobuseid, kes on mükotoksiinide suhtes inimestest veelgi tundlikumad. Seenemürgid põhjustavad naha ja seedekulgla kahjustusi ning mõjutavad vereloomet. Inimesed, kes sellega kokku puutuvad, kaebavad tihti köha, nohu, suu ja nina limaskestade põletava tunde, kaenlaaluste naha ning põie ärrituse üle.