Eesti uudised

Poliitikud tõrjuvad väiteid, et Euroopa Liit tahab Eestist kakskeelset riiki teha (25)

Kristjan Roos , 21. oktoober 2005, 00:00
PEAB JAMAKS: Peaminister Andrus Ansip peab Ameerika analüütiku juttu jamaks. Teet Malsroos
USA geopoliitilise analüüsi keskuse Axis Information and Analysis Euroopas tegutseva analüütiku Simon Araloffi sõnul tahab Euroopa Liit Eestist kakskeelset riiki teha. Eesti poliitikud eesotsas peaminister Andrus Ansipiga peavad analüütiku juttu valeks.

Araloff kirjutab Delfi andmeil, et Euroopa Liidu liidreid on hakanud Eesti Putini-vastane poliitika häirima ning Brüssel kavatseb ära kasutada kohalike valimiste tulemusi Eesti survestamiseks.

«Muu hulgas tähendab see vene keele tunnustamist teise ametliku keelena,» leiab USA geopoliitilise analüüsi keskuse Euroopa sektsiooni analüütik Araloff. Ta viitab diplomaatidele, kelle kinnitusel on Eesti poliitiliste jõududega teemat juba arutatud.

«Mina sellist Euroopa Liitu ei tunne. Kus see Euroopa Liit on?» küsib peaminister Andrus Ansip ja lisab, et EL ei langeta otsuseid Eestita. Mina ei tea sellisest kavast midagi, kehitab Ansip Araloffi jutu peale õlgu.

Ta lisab, et teda paneb imestama, kuidas Eestis kogu aeg süttitakse sellest, et keegi midagi meie kohta arvab.

Euroopa Liidu teabetalituse juhataja Villu Känd märgib, et keelepoliitika põhimõtete sätestamine ei ole Euroopa Liidu pädevuses. «Lõppude lõpuks on Euroopa Liidus vaid konkreetne hulk pädevust, mille liikmesriigid on talle andnud,» osutab Känd.

Euroopa Parlamendi liige Andres Tarand kinnitab, et analüütiku artikkel meenutab tüüpilist KGB käekirja. «Selle mõte on õõnestada eestlaste teadvuses Euroopa Liitu ja teiseks külvata üldist segadust,» arvab Tarand. Tema sõnul ilmusid kümme aastat tagasi lehtedes ameeriklase Christoloni artiklid. Selle nime taga peitus aga hoopis KGB major Raid. Tarandi arvates on nüüdki võimalik, et selle analüüsikeskuse taga on hoopis mõni idanaabrist tegelane. Ka keskerakondlasest riigikogulane Mihhail Stalnuhhin peab Araloffi juttu provokatsiooniks.

Isamaaliitlane Mart Nutt ütleb, et Venemaa surve on suurenenud ja seda eeskätt poliitilise retoorika kohalt.

«Ma ei näe muidu praktilisi võimalusi Venemaa poolt Eesti mõjutamiseks kui ainult meie endi poliitikute kaudu. Kuid ohumärgid on siin olemas. On ju ühel valitsusparteil, kes on moodustamas Tallinnas üheparteilist linnavalitsust, koostööleping Putini parteiga,» süüdistab Nutt kaude Edgar Savisaart Araloffi väljaütlemistes.

Nutt on aga kindel, et tegelikult on Euroopa Liit pigem muutunud Venemaal toimuva suhtes kriitilisemaks. «Mõned Euroopa Liidu liikmesriigid on siiski ajanud Venemaa suhtes ülemäärast vaoshoi­tus­poliitikat – eeskätt Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia. Tõenäoliselt on siin naftal ja gaasil oma osa.»

Erinevalt poliitikutest võtab endine Moskva suursaadik ja välispoliitikaekspert Mart Helme Araloffi juttu tõsiselt. Tema sõnul on kogu aeg selge olnud, et surve Euroopa Liidu poolt Eestile ei jää tulemata, et Eestit tahetakse kakskeelseks riigiks muuta ja et sellele järgneb kodakondsuse nullvariant.

Helme arvates hakatakse Eestile just praegu survet avaldama, kuna Euroopa Liit vajab Venemaad majanduskaalutlustel ning ka USAl on Venemaaga omad huvid mängus.

«Need inimesed, kes arvasid, et nad valivad ELi ja SRÜ vahel, võisid mõelda, et on selline valik. Tegelikkus on see, et valisime ELi ja saime SRÜ. Ja see poliitika hakkab nüüd toimima,» on Helme karm hinnang.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee