Kommentaar

Süütepudel telemajja  (1)

Sirje Kingsepp, Vasakpartei , 19. oktoober 2005 00:00
Viimastel valimistel oli tegelikult väga suur pedagoogiline väärtus. Saime teada, et valimisvõidu nimel on lubatud seadust rikkuda ja mida räigemalt seda teha, seda ülekaalukam tuleb võit. Sest enesekindlana on sul võimalus süütult kiusatut mängida ning rahvas paljast kaastundest soovib, et just sümpaatne õigusrikkuja linna juhiks.

Petturist linnajuht on justkui hea eeskuju, justkui kirjutamata seadus, et nüüd on enda kasuks töötav seaduserikkumine selles linnas lubatud.

Mõni võib siin hakata hurjutama, et meie populaarseim poliitik ei ole seadust rikkunud, tema sõna selle peale.

Teate – mees annab sõna, mees võtab sõna. Rumal, kes poliitikute juttu usub. Suurem hulk tänaval küsitletud inimestest arvab, et nendel valimistel rikuti nii erakonna- kui ka valimisseadusi – just noid, mis needsamad poliitikud on enda tarvis vastu võtnud. Ise teen seaduse, ise seda ka rikun ja K-täht on kõigile vabalt kasutada, iseasi, kes ja kuidas selle eest maksab.

Mäletate, kui justiitsminister ületas kiirust ja talle see andestati. Pärast seda oli kirjutamata seadus, et kiiruseületamine ei ole seaduserikkumine. Seda reeglit järgides ma juba tean, kuidas järgmistel valimistel skoorida. Jäävad ära naiivsed protestikirjad, kui miski ei meeldi. Seekord kirjutasin ma protesti selle vastu, et ETV on orienteeritud vaid riigikogulaste näitamisele, mis sisuliselt ebaseaduslik ja kaudselt ebademokraatlik.

Teate, kuidas mujal maailmas vasakpoolseid tuntakse? No kui ei tea, siis ilmselt tuleb ikka järgmine kord mitte kiri, vaid süütepudel saata või veel parem mitu. Kirjale ei järgnenud mitte mingisugust reaktsiooni, aga televisioonimaja rünnak ilmselt ületaks uudisekünnise. Esimese rünnaku võiks muidugi korraldada neile niinimetatud politoloogidele, kes Keskerakonda vasakpoolseks peavad.

On ka vähem drastilisi, aga samuti ebaseaduslikke võtteid. Massimiitingud ja demonstratsioonid näiteks, kui nood linnavalitsuses registreerimata jätta, siis on politsei kohal ja nalja rohkem kui rubla eest. Kui saata laiali pressiteade, et läheb kommunistide ja politsei kokkupõrkeks Toompeal, siis võiks isegi rahvusvahelist pressi oodata. Kas ma seda kõike ka tahaksin? No juhul, kui valimispäevaks vangist välja saab ja pärast otse linnapeaks, miks mitte. Suur eeskuju on ju varnast võtta.