Vali naine! (13)

Sirje Kingsepp, Eesti Vasakpartei esimees 13. oktoober 2005 00:00
Demokraatia on riukalik ja keeruline elukorraldus ja eriti põnev on selle turumajanduslik rakendus, kus poliitikuist ja parteidest saab kaup. Kuid kuidas öeldakse inimese kohta, keda saab osta – prostituut, kas pole?

Reakodanik tavaliselt suhtubki poliitikusse kui prostituuti – mina andsin sulle hääle, sina pead nüüd minu soove täitma. Poliitik on müügis oleku ajal ehk siis valimiskampaanias nõus kõike lubama, et vaid valituks osutuda. Vaadakem poliitikute näopilte, mis meid läbitungival pilgul seiravad. Vaadakem nende paksult värvitud nägusid: vali mind, võta mind, mul on kõige ilusam pliiats! Isegi kaklust ei peljata, et näidata – mina olen tugevaim, surun ülejäänud mudasse! Vaadake minu mudapritsmetes ülikonnastatud keha. Oi, vabandust, mõni erakond ei pelga ka paljast keha näidata.

Ma olen proovinud sellises karussellis osaleda. Minu näopildiga plakat on olnud ajaleheputka katusel. Fotograaf tegi minust sellise kurja näoga pildi. Pisut piinlik oli.

Seekord ei tee vasakpartei ühtegi plakatit ajalehte või linnapilti risustama. Vasakpartei reklaamieelarve on neil valimistel null krooni – meil lihtsalt ei ole raha. Riik toetab ju ainult parempoolseid ja tsentristlikke populiste. Samas vajab klassikaline vasakpoolsus – kelle pooldaja on tavaliselt ühiskondlikult tundlik ning loov natuur, kelle toetamine pole aga huvitav piima- ja kinnisvaraärimeestele – samuti esindamist.

Tõsi, paljud inimesed isegi ei tea, et Vasakpartei eksisteerib ja seepärast peaksime me samuti oma liha letti lööma ning pudrumägesid lubama, et nägu meelde jääks. Samas nagu ei tahaks eriti. Tahaks hoopis, et Eestis oleks juba see aeg käes, kus labaste turundustrikkide asemel käiks sisuline arutelu, kuid selleks peab poliitmaastik pisut teistsugune olema. Parempoolsed isekeskis saavad väidelda vaid teemal, kellel on suurem pliiats. Sisuliselt saab arutleda erinevate maailmavaadete ümber.

Veel üks pisiasi – maskuliinsed parteiesimehed peaksid enam sellele mõtlema, kuidas linnapeadeks naisi esitleda. Meesteseltskond kipub tihtipeale valimisvõitluses unustama, et valija ei soovi labast kemplemist näha. Naised on üldjuhul rohkem tulemustele orienteeritud kui mehed, kes näevad võimus vaid abivahendit edvistamiseks. Vasakpartei nimekirjades Tallinnas ja Tartus on ülekaalus naised ja tõsised naised, kes teavad, et allpool miljonäride taset on ka hulk inimesi, kes oma linnas hästi elada tahavad. Eesti, mida me tahtsime, on võimalik!