Eesti uudised

Loksa gümnaasiumi õpilased: «Me ei taha oma koolile kommunisti nime!» (101)

Eve Heinla , 11. oktoober 2005, 00:00
VASTU: Loksa koolilapsed Ingrit, Annela ja Siim näitavad pabereid, kuhu kogutud õpilaste allkirjad, kes protestivad kooli nime vahetuse vastu. Kalev Lilleorg
Loksa kooliõpilased protestivad linnavolikogu otsuse vastu. «Miks anti meie koolile nõukogudeaegse direktori, kommunisti ja sotsialistliku töö kangelase Robert Adamsoni nimi,» on abiturient Siim Tamm hämmingus.

Läinud nädalal otsustas Loksa volikogu teha Loksa 1. keskkoolist Robert Adamsoni Loksa gümnaasium. Kümmekonna aasta eest surnud Adamson oli Loksa kooli kauaaegne direktor, kommunist ja sotsialistliku töö kangelane.

Siim Tamme sõnul suruti nimi koolile peale väga jõhkralt.

«Kaks päeva enne otsustamist nägi üks opositsioonipoliitik volikogu paberitest, et hakatakse muutma kooli põhimäärust ja ka kooli nime. Ametlikult koolile sellest ei teatatud, ei teadnud kooli direktor ega juhtkond sellest plaanist,» ütleb Tamm.

Samal päeval hakkasid õpilased 12. klassi eestvedamisel otsuse vastu allkirju koguma. «Koostasime ka pöördumise. Ja meie 7.–12. klassi 146 õpilasest 134 andsid sellele vastuallkirja. Viisime selle õigeks ajaks revisjonikomisjoni. See vaadati seal läbi,» ütleb Tamm.

Ka õpetajad tegid pöördumise ja palusid nime mitte muuta.

«Volikogu istung toimus, seal palus ka direktor sõna, kuid talle ei antud. Ja võetigi otsus vastu. Öeldi, et õpilaste arvamus pole oluline ja pandigi nimi tuimalt ära.»

Tamm oletab, et tegu oli poliitilise käiguga. «Meil on siin vene linn ja et venelaste hääli saada. Kunagi aitas Robert Adamson siin vene kooli rajamisele kaasa.»

Tamme arvates lihtsalt niisama õpilased alla ei anna. «Teisipäeval on järgmine volikogu istung ja võib-olla kavandame veel mingi protestiaktsiooni. Kui loa saame, siis teeme.»

Kooli direktori Signe Granströmi sõnul olid õpetajad eriti selle vastu, et nimepanek nii kiiresti otsustati ja ühtegi avalikku arutelu ei peetudki. «See oli vaid nelja inimese ettepanek, mis ka volikogus läbi läks.»

Õpetajad taotlesid, et arutelu peaks olema avalik. Kooli juhtkonna arvamust ei küsitud.

Millega nad seda põhjendavad?

«No vaieldamatult oli Adamson kauaaegne Loksa kooli direktor, aastatel 1954–1991.»

Lastele ei meeldi see, et ta oli kommunist?

«Jah, aga iseenesest aeg ei tee inimesest veel halba inimest. Kuid meil on teisigi legendaarseid direktoreid olnud, nagu kooli asutaja jne. Arnold Mikiver oli ka 30 aastat direktor ja väga legendaarne.

Aga miks siis just panna Robert Adamsoni nimi?

Meie soovisime, et ka meie arvamust oleks küsitud, kuid ega volikogu pole ju midagi ebaseaduslikku teinud,» ütleb direktor.

Volikogu esimees ja riigikogulane Värner Lootsmann (Keskerakond), üks nime muutmise algatajaid, ei leidnud eile aega SL Õhtulehega vestlemiseks.

Robert Adamson

Eesti NSV teeneline õpetaja, sotsialistliku töö kangelane, NLKP liige aastast 1955. Olnud ka Loksa rajoonikomitee haridusosakonna juhataja ja EKP Keskkomitee revisjonikomisjoni liige 1976–1981. Eesti NSV Ülemnõukogu kaheksanda koosseisu saadik. Allikas: EE

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee