Eesti makra on jaapani kalahakkliha (2)

SLÕL 7. oktoober 2005 00:00
Surimi tähendab jaapani keeles kalahakkliha, mille tootmisprotsess töötati Jaapanis välja ligi tuhat aastat tagasi. Surimit toodetakse põhiliselt tursalistest, Eestisse imporditakse Vaikse ookeani mintaist tehtud surimit.

Surimi valmistamise käigus eemaldatakse luud, veri, rasv, nahatükid, kaob ka kalale omane lõhn. Kalaliha hakitakse, pestakse korduvalt ja siis kuumutatakse, mille tulemusena kalamass kallerdub. Siis lisatakse munavalget, erinevaid tärklisi, soola, suhkrut ning värvitakse looduslike värvainetega roosaks ning antakse mitmesuguste meresaaduste kuju, näiteks krabi- või merivähi jalad, kreveti kuju ja maitse (sellest nimetus krabipulgad).

«Kui surimi kõlab eestlase kõrvale võõrapäraselt, siis makra nime all peaks see kõrgeväärtuslik toiduaine olema küll üldtuntud,» arvab Paljassaare Kalatööstuse peatehnoloog Tiiu Sõudme. Viimsi kalatööstus Makrill tootis surimi’st krabipulki kuni 2004. aastani, Paljassaare Kalatööstus tänavu märtsini. Praegu toodetakse krabimaitselisi kalapulki- ja nuudleid Eesti turu jaoks Leedus, Viciunai ASi tehases Palanga lähistel.