Eesti uudised

Tulistas rebast, tabas inimest (1)

Tarmo Michelson , 30. september 2005 00:00
SIHTIS REBAST: Politseinik sihtis põllul jalutanud rebast, kuid lasi mööda ja kuul tabas läheduses olnud meest. Kas politseiniku jutt rebasest tõele vastab, selgub, kui uurijad saavad kannatanu üle kuulata.Foto: Terje Lepp
Pärnu politseiprefektuuri nooremkonstaabel Urmas Roosileht arvas, et tulistas põllulapil luusinud rebast, kuid tabas hoopis reinuvaderi taga kükitanud meest, kes on nüüd raskelt vigastatuna haiglas.

Ränk õnnetus juhtus kolmapäeval kell 9.05 Koonga vallas Pikavere külas, kus Urmas Roosileht (37) tulistas jahil olles ettevaatamatusest Raivot (61).

Ringkonnaprokurör Sirje Hunt ütleb, et uurijale antud ütluste kohaselt nägi Roosileht põllul rebast ja peatas auto. «Ta tulistas rebast, kuid tabas samas peidus olnud meest,» räägib Hunt. Rebane pääses tema sõnul eluga.

Mees varjas end põllul

Raivo sai tabamuse rindkere piirkonda. «Roosilehe ütluste kohaselt tõusis kannatanu püsti ja hakkas hüüdma. Siis kutsus Roosileht kiirabi,» räägib Hunt, kes kahtlustab, et kuna Raivo läheduses vedeles registreerimata jahirelv, võis too pidada ebaseaduslikku jahti. «Tõenäoliselt jahtisid nad Roosilehega üht ja sama ulukit. Kannatanu võis siis rohu sisse varjuda, kui Roosileht teel auto peatas ja rebast jälgima hakkas. Tõenäoliselt tulistas ta hetkel, kui rebane oli kahe mehe vahel,» räägib prokurör.

Pärast tulistamist viis Roosileht kannatanu oma autosse, et kiirabile vastu sõita. Uurijale kinnitas Roosileht, et kannatada saanud mees oli temast 150 meetri, rebane umbes 120 meetri kaugusel.

Roosileht oli jahil vabal ajal, tal oli seaduslik jahirelv ja luba jahipidamiseks. Urmase ja Raivo sattumine ühte piirkonda oli juhuslik.

Pihtasaanud Raivo on nüüd Pärnu haigla intensiivraviosakonnas. Tal on rasked maksakahjustused ja teda opereeriti.

«Raivo seisund on paranenud, kuid tema parem küünarvars on saanud väga rängalt kannatada,» räägib prokurör. Enne esmaspäeva arstid uurijat tema juurde ei luba, ehkki Roosilehe ütlusi tuleb veel kannatanu ütlustega kontrollida.

Pärnus elav Raivo oli Pikaveres, kus kunagi elasid tema vanemad, koos abikaasa Lilliga. Tol hommikul läks Raivo metsa ja Lilli jäi õunu korjama. «Lilli ei teadnud, kuidas õnnetus juhtus. Ka pauku ta ei kuulnud. Lilli ütles, et tal on muret niigi palju ja ei taha kedagi näha ega kellegagi rääkida,» ütleb peretuttav.

Tahab stressist üle saada

SL Õhtuleht üritas Lääne prefektuuri pressiesindaja kaudu saada Roosilehelt selgitusi, kuid mees ei soovinud juhtunut kommenteerida.

Eile puudus Roosileht ka töölt. «Andsin talle vaba päeva,» põhjendab juhtkonstaabel Ain Lepik. Tema sõnul ütles Roosileht juba kolmapäeval, et ei taha, et keegi peale uurijate talle juhtunu kohta küsimusi esitaks. «Ta püüab olla rahus oma mõtetega ja saada stressist üle.»

Väidetavalt on Roosileht võtnud õnnetuse asjaolude selginemiseni pikaajalise puhkuse.

Koonga valla jahiseltsi esimees Junor Heinmets meenutab, et Roosileht helistas talle kolmapäeva õhtul ja küsis, kas ta on juba juhtunust kuulnud. «Vastasin eitavalt. Siis ütles ta, et ma istuksin rahulikult maha. Ta rääkis, et oli lasknud põllul rebast, kuid teine mees oli kusagil põllu peal kükitanud ja sai pihta. Ei saanudki aru, kas kuul läks rikošetiga või otse mehele pihta,» räägib Heinmets. Tema sõnul kuulus Raivo jahiseltsi, kuid lahkus sealt 15 aastat tagasi. Mis põhjusel, Heinmets ei mäleta, kuid ei usu, et tõukeks võis olla pahandus.

Heinmets peab ebatõenäoliseks, et Raivo jahtis rebast. «Rebane pole salaküti jaoks mingi saak. Salakütil on kõige lihtsam kätte saada kitse ja sokku,» sõnab ta. Usutav on aga see, et politseinikust jahimees tõepoolest rebast jahtis, sest jahimehed on kohustatud rebaseid hävitama. «Võib ju olla selline juhus, et lasi rebast, kuid inimene oli taga. Aga samas juhtus see valgel ajal. Tal oli ka optilise sihikuga jahipüss. Sellega näeb ju kõik ära...»

Kimbutas salakütte

Pärnumaa jahimeeste liidu juhatuse esimehe Jaan Liivsoni sõnul on Roosileht aktiivne jahimees ja on klubisse kuulunud aastaid. «Ta kimbutas ka salakütte kontrollides õhtuti autosid, mis sealkandis liikusid. Hoidis sellel kohal hästi silma peal,» ütleb Liivson.

Palju õnnetusi juhtub ka jahiseaduse rikkumise tõttu. «Väga palju õnnetusi on juhtunud seetõttu, et kütt lahkub luba küsimata oma kohalt ja jääb kuuli ette, sest teine mees ei tea, et ta on oma kohalt lahkunud. Samuti on ette tulnud puust või kivist rikošette, kui kuul on loomast mööda läinud.»

Juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks alustas politsei kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamist ettevaatamatusest.

Jahimees tulistas lapse vigaseks

Eesti jahiajaloo üks rängemaid õnnetusi juhtus 1997. jaanuaris Harjumaal Väänas. Kella 17.30 ajal mängis 9aastane Tarmo kodust 30 meetri kaugusel jääl. Autoga jahilt naasnud jahimehed nägid mi­dagi võsas helkimas. Arvates, et tegemist on hulkuva koeraga, tõstis jahimees Lembit Savinõmm (53) püssi palge ja tulistas, ent võsasse vaatama minnes leidis vigastatud lapse. Üks kartetš oli läbinud poisi parema käe, teine tabanud kaela, kolmas lennanud läbi meelekoha ja peatunud põses. Vigastused naelutasid poisi ratastooli. Prokurör nõudis tulistajale kaheksat aastat vabadusekaotust. Kohus saatis ta viieks kuuks avavanglasse, sest pidas tegu ettevaatamatuseks.

Mais 2001 kukkus üks Pärnumaal elav jahimees jalgrattaga ja sai haavata enda jahipüssist, mis kukkudes lahti läks.

Novembris 2002 sihtis jahimees Ida-Virumaal põtra, kuid tabas teist jahimeest õlga.

Jaanuaris 2003 said Lääne-Virumaal jahimehed vigastada kahel päe­val järjest: üks mees sai kuuli reide, teisel läbis see pehmeid kudesid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee