Maailm

Ekspresident abiellus oma naisega teist korda (1)

Allan Espenberg , 24. september 2005, 00:00
TEIST KORDA ABIELLUNUD: Nicaragua ekspresident Daniel Ortega ja tema abikaasa Rosario Murillo. Scanpix/AFP
Nicaragua üks tuntumaid poliitikuid Daniel Ortega Saavedra, kes aastatel 1979–90 oli president, võttis selle kuu algul ootamatul ja salajasel kiriklikul tseremoonial naiseks oma kauaaegse elukaaslase Rosario Murillo.

Abiellu astuti riigi pealinna Managua lähedal Nicaragua Katoliikliku Ülikooli (UNICA) väikeses kirikus ja missa viis läbi Managua peapiiskop kardinal Miguel Obando y Bravo. Kohal viibisid vaid abiellunute mõned sugulased ja lähimad sõbrad.

Oma ühisavalduses teatas abielupaar hiljem järgmist: «Daniel ja Rosario palusid Tema Eminentsil mitte ainult uuendada kunagist abielutõotust, vaid ka õnnistada endid ja oma perekonda pärast 27 aastat kestnud kooselu vastavalt katoliku kiriku tavadele ning nii, nagu on kohane inimestele, partneritele, lapsevanematele ja revolutsionääridele.»

Paljudele oli üllatuseks, et Ortega ja Murillo abiellusid teist korda. Esimene kord heideti paari 27 aastat tagasi ja tookord peeti tseremoonia veelgi varjatumalt ja lausa sügaval põranda all, sest Daniel Ortega oli tollal kehtiva riigivõimu põhimõtteline ja leppimatu vastane ning äsja vanglast vabanenuna oleks iga avalik üritus võinud talle lõppeda surmaga.

Kuulus abielupaar

Daniel Ortega Saavedra on praegu pahempoolse organisatsiooni, Rahvusliku Vabastamise Sandinistliku Rinde (FSLN) peasekretär, kuid tema tähtsaim eluetapp ja tähetund langes aastatesse 1979–90, kui ta pärast diktatuuri kukutamist oli Nicaragua riigipea ja aastast 1985 president. Käesoleva aasta novembris saab ta 60aastaseks ning täpselt aasta pärast toimuvatel valimistel tahab ta kandideerida sandinistide esindajana taas presidendiks, kuigi viimased kolm korda on teda valimistel saatnud ebaedu.

Abikaasast kuus aastat noorem Rosario Murillo pole maailmas, veel vähem Nicaraguas samuti mitte tundmatu suurus. Teda tuntakse eeskätt kirjanikuna.

Minevikus oli Rosario Murillo Nicaragua ühe tuntuma ajakirjanikust märtri Pedro Joaqu?n Chamorro Cardenali sekretär. Muide, Chamorro (1924–78) oli suure sõltumatu ajalehe La Prensa väljaandja ja riiki valitsenud diktaatori Anastasio Somoza vihavaenlane ning tapeti tänini lõplikult väljaselgitamata asjaoludel. Tema lesk Violeta Barrios de Chamorro oli aga aastatel 1990–96 Nicaragua president.

Seejärel saatis Rosario Murillo revolutsionäär Daniel Ortegat viimase paljudes elu- ja tegutsemiskohtades, enamasti põranda all või välismaal.

1978. aastal ülestõusnute laagris Costa Ricas improviseeritud tsiviilabielu sõlminud ja äsja kiriklikult abiellunud Daniel Ortega ja Rosario Murillo peres on kaheksa last.

Ahistas oma tütart?

Daniel Ortega minevikust on avalikkuse ette jõudnud hulgaliselt kuulujutte ja ebameeldivaid elulooseiku, kuid kas nendest osagi tõele vastab või mitte, ei osata öelda.

Üks suuremaid skandaale puhkes 1990. aastate lõpus, kui Daniel Ortega kasutütar süüdistas teda avalikult seksuaalses ahistamises. Tollal 31aastane Zoilamérica Narv?ez šokeeris Nicaragua avalikkust märtsis 1998 teatega, et Ortega vägistas ja ahistas teda füüsiliselt ja psühholoogiliselt kümnete aastate vältel alates 11. eluaastast.

Narv?ezi väitel polnud Ortega mitte ainult vapper revolutsionäär, vaid ka järjekindel lapseahistaja, kes nõudis tollal noorukeselt tütarlapselt poliitilise eesmärgi nimel seksi, veendes teda, et see toob kasu revolutsioonile. Narv?ez kinnitas hagis, et Ortega pani teda uskuma, et nõnda ennast ohvriks tuues aitab ta kaitsta revolutsiooni.

Kuna parlament keeldus Ortegalt immuniteeti võtmast, siis ei saadud ka asja uurida ega kohut pidada. Ortega on muidugi kõik süüdistused tagasi lükanud. Zoilamérica ema ja Ortega abikaasa Rosario Murillo on tütart otsesõnu kahtlustanud vaimsetes häiretes.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee