Uudised

Kõrgeima teenetemärgi pälvis Jaak Kangilaski  

10. märts 1998, 00:00

MÄRT TREIER

Eile andis kultuuriminister Jaak Allik 20 eesti kultuuri- ja sporditegelasele üle presidendi kinnitatud Eesti Vabariigi teenetemärgid.

Kõrgeima autasu, Riigivapi 4. klassi teenetemärgi, omistas president Jaak Kangilaskile. Enamik autasustatavaist viibis ka kohal. Üleandmistseremoonial esines kõnega minister Allik. "Julgen oletada, et teid premeerides pidas härra president silmas kogu senist tegevust, millest suurem osa on saatuse tahtel möödunud võõra võimu all," märkis minister. "Inimene ei saa valida oma sünniaega ega -kohta, kuid ta saab valida neid väärtusi, ideaale ja põhimõtteid, mida hindame tänagi. Nagu presidentki, tahan ma kinnitada, et kõik tänased siinviibijad on seda teinud, pälvinud lugupidamist ja tähelepanu."

"Ma usun, et ajal, mil Eesti veel vaba ei olnud, tegime tõesti kõik endastoleneva selleks, et eesti rahvas, tema kultuur ja eneseteadvus püsiksid. Usun samuti, et kuni veel suudame, osaleme edaspidigi kutuuritöös, mida Eesti Vabariik meilt ootab", ütles tänukõnes Jaak Kangilaski.

"Eks see on ikka meeldiv tunnustus," sõnas Kangilaski Sõnumilehele. "Ja kui see tuleb lausa presidendilt endalt, siis on see küll parim, mis ühele kultuuritöötajale võib üldse osaks saada."

Jaak Kangilaski on veel ühe ordeni kavaler, tegemist on kuulsa Rahvaste sõpruse ordeniga. Kangilaski sõnul oli talle küll vastuvõetamatu see võim, kes autasu andis, kuid igati ilus ja aktsepteeritav selle ordeni nimi. "Eks sellise sõnumi nimel olen ma oma elutööd teinud. Kuigi ainuüksi eesti rahva hüvanguks, ei ole ma end kunagi pidanud ka teiste rahvaste vaenlaseks," lisas Kangilaski.

Riigivapi 5. klassi teenetemärgiga autasustati Lembe Hiedelit, Vaime Kaburit, Ester Mägi ja Inge Tederit. Valgetähe 3. klassi teenetemärgi omanikeks said Arvo Kirkmann ja Anu Raud, Valgetähe 4. klassi teenetemärgi pälvisid Paul-Johannes Alvre, Tõnu Kaljuste, Evald Kampus, Mikk Mikiver, Andres Mustonen, Henno Rajandi, Johannes Taul, Heinrich Valk ja Aarne-Mati Üksküla. Valgetähe 5. klassi teenetemärgi omistas president Erna Abelile, Ingrid Erilaiule, Anto Jürissonile, Eduard Leppikule, Joann Lõssovile, Jaak Salumetsale ja Ruudi Toomsalule.

Vastavalt Eesti Vabariigi seadustele omistatakse kõrgeid teenetemärke ainult üks kord aastas, 24. veebruaril. Ettepanekud kultuuripreemia saajate kohta teeb kultuuriministeerium, samas on ka presidendil õigus omi kandidaate esitada.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee