Troon, kroon ja makarooon (1)

Igor Taro 16. september 2005 00:00
Kuigi Kremlis ilmselt alles murtakse pead, kuidas lahendada 2008. aasta probleem, kui lõpeb Vladimir Putini teine (ja eeldatavasti viimane) ametiaeg, on see lahendus juba aastaid oma leidjat oodanud.

Putin Vene-Valgevene liitriigi juht?

Mida soovitaks vene uusrikas kahemehepaadi omanikule logistilise probleemi lahendamiseks? Osta suurem paat, mees! Paraku ei pruugi Putini meeskonnale selline lihtne lahendus sobida. Vene-Valgevene liitriik ja Vladimir Putin selle juhina oleks kahtlemata üks võimalusi, kuid silmanähtavalt liiga labane. Kremli hallid kardinalid vajavad midagi peent, traditsioonidega seotut ja ajaloosugemetega – uut kombinatsiooni, mis paistaks nagu hästi unustatud vana.

Tegelikult on Venemaa alates kahepealise kotka rehabiliteerimisest kogu aeg selle poole püüelnud. Monarhia taastamine on see pääsetee, millest unistab Vladimir Putin ja tema lähikondsed. De facto soovib sellist asjade käiku kogu feodaalne tšinovnikkond, kuid de jure on -konna esindajad lihtsalt vältinud õige termini väljaütlemist.

Asjapulgad võiksid kohe kihistada, et Venemaal pole enam ammu vaja midagi taastada: Putinile kroon pähe ja asi vask, kuna sisuliselt on juba Boriss Jeltsini ajast president tsaari seisuses. Kuid ei – seegi oleks liiga läbinähtav ja teeniks läänes ilmselt suuremat hukkamõistu kui Valgevene aegumatu president Aleksander Lukašenka ja paneks kulmud rohkemgi kerkima kui Türkmenistani rahva isa Sapamurat Nijazovi vahvad ideed.

Pealegi on Putini tsaariks kroonimisel veel üks oluline aga. Olnuks ta õnnelik kahe poja isa, poleks trooni pärandamisega probleemi. Vaevalt aga monarhia taastamise vapustuse üle elanud Venemaa suudaks leppida mõttega võimu edasikandumisega Vladimir Putini tütarde kätte.

Nüüd tuleb mängu Romanovite dünastia. Peen olek, traditsioonid ja ajalugu on paraku enam-vähem nende ainus varandus. Kuid just neid tingimusi on Kremli tehnoloogidel võimatu kunstlikult luua. Ülejäänud ressursid – paleed, naftaraha ja kogu atribuutika on omast käest võtta.

Tardunud keiser ja tegus peaminister

Moskvas liiguvad jutud, et vormilist poolt seati väikest viisi juba 1997. aastal, kui president Jeltsini käepigistus enam väga kindlana ei tundunud. Vaevalt et Putin suudab end kahe aastaga samasuguseks juua, kuid presidendiks jääda poleks temast samuti kuigi ilus. Hoopis teine asi oleks lugematute ametiaegadega kõikvõimsa peaministri koht mitte midagi otsustava monarhi kõrval.

Venelased otsivad viimasel ajal rahvust ühendavat ideed. Nendes otsingutes on nad sunnitud vaatama ajalukku, sest midagi muud ühendavat vene rahval polegi.

Talvepalees ühe eksponaadina tardunud keiser täidaks sümboli ülesannet suurepäraselt. Samal ajal kui tegus ja populaarne peaminister Kremlis mägesid liigutaks.

Kellele usaldada kroon ja troon?

Kuid kellele peaks sel juhul usaldama krooni ja trooni? Venemaa kuningakoja valitseja suurvürstinna Maria Romanova ja tema lähisugulaste käigud kodumaale tekitasid ajakirjanduses kahtlustusi nende kuninglike kõrguste ambitsioonide asjus.

Läinud nädalal teatas suurvürstinna, et esialgu oleks nende soov vaid Venemaale kolida. Restitutsioonist kõrgused hetkel veel juttu ei tee. Ja kui teeksidki, on Maria Romanova, tema ema Leonida ja poja Georgi õigused nii troonile kui ka Talvepaleele suure küsimärgi all. Paljud Romanovid seda dünastia haru ei tunnista.

Aga sellest pole ju midagi – on veel prints Michael Kentsky, kes on küll Nikolai II kauge sugulane, kuid ühtlasi Inglise kuninganna nõbu. Printsi välimuses on sarnaseid jooni Nikolai II-ga, mis loob kahtlemata sümboolsele kujule palju soodsama pinnase kui suurvürstinna Maria Romanova sarnasus Monserrat Caballega või tema poja Georgi pontšiku-imago.

No tegelikult me ju teame, et kogu see arutelu on asjatu! Presidendi administratsioon on suutnud viimase kümne aasta jooksul avalikkust oma üllatustega alati ninapidi tõmmata.

Kui Kremli monumentaalsete otsuste osas midagi ennustatakse, siis enamasti see täide ei lähe. Selles suhtes on ajakirjanduses variantide pakkumine omamoodi teene: poisid, võite nüüd oma nimekirjast selle monarhia taastamise variandi maha tõmmata ja ongi üks võimalus vähem.

Või siiski: Putini Ühiskondlik Koda, Belkovski uue põhiseaduse Rahvusliku ühtsuse kõrgem nõukogu, 1613. aastal Romanovid troonile upitanud ülevenemaaline Maanõukogu… Tuleb äkki tuttav ette?