PANIDKI ÄRA: «Ärapanija» saatejuhtide Mart Juure ja Peeter Oja terav keel sai seekord saatuslikuks. ETV juhtkonna närv ei pidanud nende tögamistele vastu.Foto: Kanal 2
Kadri Jakobson 15. september 2005 00:00
ETV juhtkond keelas «Ärapanijal» näidata oma saatelõike ja tögada staaridest saatejuhte. Põhjuseks toob ETV autoriõiguste ebapiisava kaitse ning eetika.

Augustis alanud läbirääkimised Kanal 2 ja ETV juhtkonna vahel jooksid selle nädala algul lõplikult liiva. ETV teatas kategooriliselt, et pole nõus lepingut pikendama. ETV toob põhjenduseks autoriõiguste ebapiisava kaitse ning eetiliste normide järgimise. Et kaks hooaja esimest «Ärapanijat» olid juba eetris ning neis näidati ka ETV saatelõike, palus ETV kohe lõpetada nende saatelõikude kasutamise.

SL Õhtulehele vihjas aga allikas, et tegelikult olid lepingu pikendamise vastu hoopis ETV saatejuhid, kes on sattunud «Ärapanija» tule alla. Väga tihti on sattunud «Ärapanija» ekraanile ETV hommikusaate tegijad – Marko Reikop ja Anu Välba –, keda Juur ja Oja aasivad.

ETV ei taha «Ärapanijasse»?

«Ärapanijasse» on sattunud ka «Aktuaalne kaamera», «Pealtnägija» ja Maire Aunaste saade «Meie». Ei Reikop, Välba ega Aunaste soostunud eile SL Õhtulehele sel teemal rääkima. «Kui juhatus on nii otsustanud, siis nii on,» lausub Aunaste napilt.

Ka selle hooaja esimeses «Ärapanijas» 4. septembril oli saatelõik «Terevisioonist», kus kaadri allservast vilksab läbi kellegi küürus selg. Saatejuhid Mart Juur ja Peeter Oja jõuavad arutluse käigus järeldusele, et tõenäoliselt on ETVsse tunginud metsloom, kes küüru järgi otsustades on metssiga. Ja nüüd olevat selge, miks Juhan Paadam särgiväel käib, kuna tundub, et metssiga on selga tõmmanud Juhan Paadami pintsaku.

Oli see viimane tilk ETV juhiks pürgiva Juhan Paadami kannatuste karikasse?

Paadam SL Õhtulehe küsimustele ei vasta.

«Ma ei tahaks uskuda, et otsus oli emotsionaalne, sest Raag, Ruussaar ja Paadam on «Ärapanijas» kahe aasta jooksul ikka vastu näppe saanud,» ütleb ETV programmidirektor Ainar Ruussaar. «Mina olen «Ärapanija» andunud fänn. Need korrad, kui juhatuse liikmete üle nalja visati, oli minule pigem lõbus vaheseik. ETV juristid leidsid, et me ei suuda lepinguga «Ärapanijale» antavate saatelõikude puhul kontrollida kõiki õigusi ning võime minna seadusega pahuksisse,» põhjendab Ruussaar lepingust loobumist. Ta toob näiteks, et on saateid, kus ETV-l on Eesti territooriumil ühe korra näitamise õigus. Ruussaare sõnul lähevad selle alla näiteks spordivõistlused, kus reporter staadionil intervjuud teeb.

«Juhul kui Kanal 2 seda kasutaks, satuks tule alla ETV, kes on õigusi loata jaganud,» ütleb ta. Taolistel puhkudel ootavad telekanalit korralikud trahvid või riigikontrolli sanktsioonid. Ruussaar ei tea, kas selliseid juhtumeid on, kuid nende ärahoidmiseks otsustas ETV juhatus lepingut Kanal 2ga mitte pikendada. Teisalt on Ruussaare sõnul õhus küsimus, kas maksumaksja raha eest tehtud saatelõike võib sisuliselt tasuta anda erakanali eetrisse.

«Pealtnägija» saatejuht Mihkel Kärmas ei tea ETV ja «Ärapanija» kanakitkumisest midagi. «Satiir ja huumor on parim reklaam. Kui sinu saate või persooni üle visatakse nalja, see tähendab, et sind on vaadatud ja oled piisavalt tähtis, kellest nalja teha. Nii et tuld, poisid! Meie ainult plaksutame käsi, kui nad «Pealtnägijat» reklaamida võtavad,» ütleb Kärmas.

Juhan Paadam solvus?

Kanal 2 programmidirektorile Olle Mirmele oli ETV otsus üllatav. Kahel hooajal oli Kanal 2 ja ETV vahel leping, mille alusel tohtis «Ärapanija» läinud nädala saateid viis minutit tsiteerida, makstes selle eest tasu. Kõik kulges üksmeeles ja sõbralikus koostöös.

«4. septembril oli esimene «Ärapanija» ja mõne päeva pärast kirjutas ETV meile kurja kirja,» räägib Mirme. Ta ütleb, et Kanal 2 oli valmis kõikvõimalikeks kompromissideks, kuid ETV seisukoht oli jäik – absoluutne keeld.

Mirme sõnul on kahetsusväärne, kui tüli ajendiks oli «Ärapanija» saatelõik Juhan Paadamist. «Minu meelest polnud seal pahatahtlikkuse varjugi. See oli kaugel rämedast isiklikust rünnakust. Episood oli naljakas ja see oli muhe hetk ning me ei osanud midagi karta. Ju me üle- või alahindasime Juhan Paadami huumorisoont, sest see lõik ilmselt Juhan Paadamit pahandas,» räägib Mirme. Tema sõnul oleks nad Paadami reaktsiooni teades kindlasti vabandust palunud, ning kui vaja, kohustunud mitte kunagi Juhan Paadami nime selles saates mainima.

«Ju oli konnasilm nii valus,» lisab Mirme.

Ruudu teleosakonna peaprodutsent Olavi Paide on ETV otsuse üle jahmunud.

«Kas tõesti tahab ETV endale uueks nimeks Ärakeelaja? Vaevalt küll. «Ärapanija» ärakeelamine kõlab sellise toreda telekanali puhul nagu ETV täiesti uskumatult,» ütleb Paide. «Oleks siis ETV eesotsas mõni vanameelne juhm kommar, kellele ärakeelamine, kinnipanek ja tsensuur elu pärisosaks. Aga ei, ETVd juhivad ju noored, uuendusmeelsed ja vaimukad Ilmar Raag, Ainar Ruussaar ja Rene Vilbre, kes kõik sobiksid ka ise «Ärapanijat» tegema. Tegelikult peakski neid punti kutsuma, osa neist on ju nagunii varsti ETV ametist priid.»

«Kui isegi kommunistlikus Nõukogude Liidus viljeldi džässmuusikat, loeti keelatud raamatuid ning etendati ühiskonnakriitilisi lavastusi, siis ei tee ükski keeld «Ärapanijale» liiga. Mida keerulisem olukord, seda nutikamad lahendused.»